Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 19 MARCA
Św. Józefa, Oblubieńca NMP
Bł. Marcela Callo
Św. Józefa, Oblubieńca NMP
Bł. Marcela Callo
Imieniny obchodzą:
Bogdan, Józef, Józefina
 

Abp Dzięga: żaden kapłan nie może zabronić klękania do Komunii świętej

Data publikacji: 2018-12-28 13:59
Data aktualizacji: 2018-12-28 13:15:00
RELIGIA
fot. Wojciech Barczynski/FORUM

Mówi ci serce, że Komunia św. na kolanach, bo to przecież Chrystus Król, Pan? To klękaj! (…) Nikt ci nie zabroni. Nawet gdyby któryś z księży mówił „proszę wstać, bo u nas na stojąco”, masz prawo klęczeć. Nie lękaj się! – podkreślił abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

 

W homilii wygłoszonej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach podczas uroczystości odnowienia Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, abp Andrzej Dzięga mówił m.in. o różnych charyzmatach w Kościele, mających ten sam cel – mieć Chrystusa w sercu i głosić Jego nauki, tak jak czynili to Apostołowie. Hierarcha nawiązał przy tej okazji do różnych form przyjmowania Komunii św.

 

- Mówi ci serce, że Komunia św. na kolanach, bo to przecież Chrystus Król, Pan? To klękaj! Nikt ci nie zabroni. We wszystkich dokumentach Kościoła mówiących o Komunii św. na pierwszym miejscu jest wymieniana postawa – Komunia św. na kolanach i do ust. Ale też nie czekaj, że będzie to nakazywane. Bo my nie wiemy kto może klęknąć, a kto nawet z racji zdrowotnych nie może – mówił.

 

Jak dodał hierarcha nie należy czekać, że postawa klęcząca będzie nakazywana. - Ale ty jeśli możesz i chcesz, czujesz potrzebę serca – klękaj i przyjmuj. Nikt ci nie zabroni. Nawet gdyby któryś z księży mówił „proszę wstać, bo u nas na stojąco”, masz prawo klęczeć. Nie lękaj się! – podkreślił.

 

MA

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Druh Ryszard
Do czego to doszło, oczywistości trzeba "łopatologicznie" wyjaśniać wiernym ! Czyżby człowiek był równy Bogu, aby Go przyjmował na stojąco ? Jak Stolica Apostolska mogła doprowadzić do takiego rozwodnienia doktryny ? To samo dotyczy przyjmowania Komunii Świętej na "rękę". Czym kierował się Watykan wprowadzając zmiany w liturgii ? Ja na przykład nic o tym uzasadnieniu nie wiem. Któregoś dnia - dawno, dawno temu - na Mszy Świętej kapłan zakomunikował wiernym, że Stolica Święta zezwala na przyjmowanie Komunii Świętej na "rękę" i w pozycji stojącej. Głupi a postępowi ochoczo skorzystali z tej informacji, poczuli się dowartościowani. Patrzaj, ja Pana Boga przyjmuję jakbym był Jemu równy ! Jeszcze jedno, w kościołach zlikwidowano balaski, jak osoby starsze mają klękać ?, przecież po przyjęciu Komunii Świętej nie będą w stanie samodzielnie stanąć !!! Jak można było doprowadzić do takiej sytuacji, czy "likwidatorom" balasek zabrakło rozumu i trochę wyobraźni ?
mn
[email protected]: Te wymowne znaki dla nas, nie są tak wymowne dla wszystkich(kapłanów czy biskupów).To jest Dar Ducha Świętego! Śpiewamy w niedzielę:'Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli'(tzn.ludziom Jego upodobania-Łk2,14), a ponieważ 'dobry jest tylko Bóg', powiedział P.Jezus do młodzieńca,a więc ludzie dobrej woli, pełnią Wolę Bożą, czyli otrzymali od P.Boga tę łaskę jak Trzej Królowie-przyszli do Króla z darami dla Króla,zobaczyli dzieciątko i Jego Matkę,ale oddali Mu Cześć jak Bogu,z czołami do ziemi, bo wiedzieli(dzięki danej im Łasce),że to Bóg ukryty w Tym Dziecięciu! Jeśli ktoś tego nie widzi,lub nie wie,bo Urząd Nauczycielski go nie pouczył,to zachowuje się tak jak widzimy!Więc trzeba się pewnie modlić za nich, ale pewnie najpierw błądzących pouczyć(o czym od dłuższego czasu nie słyszałam!-Uczynki miłosierdzia względem duszy).I błagać- "Panie przebacz im bo nie wiedzą co czynią". Wtedy pewnie i kolana,i nasze 'krzyże'nie musiałyby nas boleć.
Nick
"Istnieją wpływowe środowiska, które próbują wyperswadować nam postawę klęczącą" ,.."Niezdolność klęczenia okazuje się (?) istotą elementu diabolicznego" ,.. "Upadnięcie na kolana w wierze jest prawidłowym i płynącym z wnętrza, koniecznym gestem. Kto uczy się wierzyć, ten uczy się także klękać, a wiara lub liturgia, które zarzuciłyby modlitewne klęczenie, byłyby wewnętrznie skażone. Tam, gdzie owa postawa zanikła, tam ponownie trzeba nauczyć się klękać, abyśmy modląc się, pozostawali we wspólnocie Apostołów i męczenników, we wspólnocie całego kosmosu, w jedności z samym Jezusem Chrystusem" (Kard. J. Ratzinger, Duch liturgii). "Nie ma niebezpieczeństwa przesady w trosce o tę tajemnicę, gdyż ?w tym Sakramencie zawiera się cała tajemnica naszego zbawienia?" (Jan Paweł II, Ecclesia de Eucharistia, 61).
Niktoś
Polscy księżą powinni zobaczyć jak to wygląda w tzw kościołach katolickich w Anglii. Biorą komunię do ręki na stojąco poczem maczają w winie mszalnym z kielichów
mao
To, co piszą w tym miejscu na temat godnego przyjmowania Eucharystii świeccy, powinni poczytać nasi duszpasterze. Czy któryś z nich przeczytał? Dlaczego milczą? Dlaczego nikt nie mówi, że żeby rozdawać Komunię św.na stojąco należy mieć indult od Stolicy Apostolskiej? Wszystkie diecezje taki indult mają??? Trudno w to uwierzyć. Raczej samowolka.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY