Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 28 LUTY
Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
Imieniny obchodzą:
Roman, Lech, Makary, Teofil
 

Abp Gądecki: wojna to klęska ludzkości, bo dwie ateistyczne ideologie odrzuciły Boga

Data publikacji: 2019-09-01 10:00
Data aktualizacji: 2019-09-01 10:53:00
RELIGIA
Abp Stanisław Gądecki. FOT.Krystian Maj/FORUM

Wojna była jedną z największych w historii klęsk i dramatów ludzkości, bo dwie ateistyczne i antychrześcijańskie ideologie: narodowego i międzynarodowego socjalizmu, odrzuciły Boga i Jego piąte przykazanie Dekalogu: Nie zabijaj! – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

 

Abp Stanisław Gądecki zaznacza, że II wojna światowa nie zaczęła się na Westerplatte, ponieważ pięć minut przed pierwszym strzałem niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein, nastąpił atak lotniczy na miasto Wieluń. W jego wyniku zginęło ok. 1200 osób, w tym dzieci i chorzy, a ścisłe centrum miasta zostało zniszczone w 90 proc.

 

Hierarcha podkreśla, że wybuch II wojny światowej był prawdziwym upadkiem ówczesnej cywilizacji. „Nie wolno zapominać, że doprowadziło do tego odwrócenie się od chrześcijańskich korzeni Europy i od prawa naturalnego, które szanuje życie każdego człowieka. Nasi wrześniowi agresorzy sprzed 80 lat należeli do światowej czołówki aborcyjnej i eutanazyjnej XX-tego stulecia. Walcząc z nimi, sami zakaziliśmy się tymi objawami zbrodniczej mentalności naszych okupantów. Tym bardziej Kościół nigdy nie przestanie się upominać o godność człowieka i jego prawo do życia od poczęcia do śmierci” – podkreślił Przewodniczący Episkopatu Polski.

 

Abp Gądecki przypomniał, że jednym z głównych założeń niemieckich władz okupacyjnych była eksterminacja księży, ponieważ okupant uważał duchowieństwo za ostoję polskości. „Niemieckim represjom zostało poddanych ponad sześć tysięcy księży. Blisko trzy tysiące z nich zginęło. Ginęli nie tylko w Dachau czy Auschwitz, ale także w swoich parafiach, bo nie chcieli opuścić ludzi. Żadna inna grupa społeczna nie poniosła – proporcjonalnie do swojej liczby – tak wysokich strat jak polskie duchowieństwo” – podkreślił.

 

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że w sumie spośród wszystkich narodów biorących udział w II wojnie światowej zginęło ponad 56 mln ludzi. – Nie wolno nam zapomnieć o 6 milionach naszych rodaków, w tym 3 milionach Żydów, którzy stracili życie z rąk niemieckich nazistów w czasie II wojny światowej – powiedział abp Stanisław Gądecki, który dodał, że obywatele Polski stanowią najwyższy odsetek zabitych w porównaniu z innymi krajami, gdzie toczyły się działania wojenne.

 

Mówiąc o podstawowych przyczynach II wojny światowej Przewodniczący Episkopatu nawiązał do wypowiedzi Piusa XII, który mówił, że ludzie zbuntowali się przeciw chrześcijaństwu i wartościom, które ze sobą niesie, a wśród nich wartość życia każdego człowieka.

 

Przewodniczący KEP przypomniał też, że II wojna światowa pokazała nam wielkość człowieczeństwa i duchową siłę, którą to właśnie wiara dała m.in. św. Maksymilianowi Kolbe, Edycie Stein, rodzinie Ulmów oraz wielu innym męczennikom i ofiarom tego tragicznego okresu naszej historii.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Maria
,,Abp Gądecki: wojna to klęska ludzkości, bo dwie ateistyczne ideologie odrzuciły Boga". A TY nam zafundowałeś III wojnę. Odmówiłeś Jezusowi Chrystusowi królowania w Polsce. To ty odrzuciłeś Boga. Poszedłeś śladami kardynała Hlonda, co przyniosło śmierć 6 milionów Polaków. To przez Ciebie mamy w Polsce szerzenie się ideologii gender i LGBT. A co dalej będzie, to Jedyny Bóg wie. Człowieku, czy masz świadomość swojej grzeszności i odpowiedzialności?
poznanianka
Do Jerzy. Człowieku, zapomniałeś dodać,a może nie wiesz, że w Katedrze poznańskiej jest Kaplica Najświętszego Sakramentu gdzie przez cały dzień jest obecne Ciało Pańskie, gdzie spotykają się różne grupy modlitewne z całej Archidiecezji i modlą się. Na czas mszy Ciało Pańskie jest przenoszone do Tabernakulum w głównym Ołtarzu. Wprowadzasz ludzi w błąd. Przeproś Boga i ludzi.
AndrzejBR
Próba 2 - A co z wojną jaką wydali hierarchowie KK prawdom wiary i Kapłanom stającym w ich obronie? Ilu Kapłanów w RP zostało suspendowanych za herezje i zboczenia a ilu za obronę Prawd Wiary Katolickiej?! Poznań jest miejscem kolejnej próby ukamienowania Kapłana Katolickiego przez powszechne posoborowie, ale o tym szaaa . . .
Ryś
@ BHO Zadałem pytanie serio.
BHO
Ryś, odmawiaj Różaniec- dostaniesz odpowiedź. Na razie tego nie robisz, więc mędrkujesz jak dziecko.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY