Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 28 STYCZNIA
Św. Tomasza z Akwinu, Doktora Kościoła Bł. Juliana Maunoir
Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Julian
 

Abp Jędraszewski: kryterium niepodległości Polski stanowi obecność nuncjusza apostolskiego

Data publikacji: 2019-11-24 07:00
Data aktualizacji: 2019-11-24 11:34:00
RELIGIA
fot.Piotr Guzik / FORUM.

– Lekcja dotycząca naszej historii jest ewidentna: jak długo nuncjusz apostolski jest w naszym kraju, tak długo Polska jest prawdziwie wolnym państwem. A my, Polacy, pragniemy zawsze cieszyć się autentyczną wolnością – mówił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

 

Hierarcha podczas Mszy św. celebrowanej z okazji zakończenia obchodów setnej rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską, mówił o znaczeniu obecności nuncjusza apostolskiego w naszym kraju. Podkreślił, że śledząc historię można zauważyć pewną prawdę.

 

– Dzieje nuncjatury apostolskiej w Polsce potwierdziły pewną historyczną prawdę, która 100 lat temu w pełni się ujawniła: relacje dyplomatyczne naszej ojczyzny ze Stolicą Apostolską mogą mieć miejsce tylko pod warunkiem istnienia wolnej i suwerennej Polski. Równocześnie tę prawdę można odczytać także w nieco innym sensie: kryterium niepodległości Polski stanowi obecność nuncjusza apostolskiego w naszym kraju – mówił abp Marek Jędraszewski.

 

Metropolita krakowski przypomniał, że obchody 100-lecia nawiązania na nowo stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską przypadają w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Dodał, że faktycznie nasze relacją mają swoją tysiącletnią tradycję.

 

– Historia tych relacji ma swoją ponad tysiąc lat liczącą tradycję, sięgającą kardynała diakona Roberta, który w roku 1000 przybył do Gniezna jako papieski legat. Przewodniczył on wtedy obradom synodu gnieźnieńskiego, na którym ustanowiono metropolię w Gnieźnie i trzy podległe jej biskupstwa: w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu. Natomiast stała obecność nuncjuszy apostolskich w Polsce zaczyna się w roku 1555 i łączy się z posługą bp. Aloisio Luigi Lippomano – mówił metropolita krakowski.

 

Po czasach zaborów, 25 kwietnia 1918 r. papież Benedykt XV mianował monsignor Achillesa Ratti’ego swoim wizytatorem na ziemie polskie i litewskie. – Był to bardzo czytelny znak, że Stolica Apostolska żywiła realną nadzieję, iż narody tego regionu Europy mają szanse na odzyskanie swej państwowej suwerenności – zwracał uwagę abp Jędraszewski dodając, że rok później Achilles Ratti został mianowany nuncjuszem apostolskim w Polsce.

 

– Dalsze dzieje nuncjatury apostolskiej w Polsce potwierdziły pewną historyczną prawdę, która 100 lat temu w pełni się ujawniła: relacje dyplomatyczne naszej ojczyzny ze Stolicą Apostolską mogą mieć miejsce tylko pod warunkiem istnienia wolnej i suwerennej Polski. Równocześnie tę prawdę można odczytać także w nieco innym sensie: kryterium niepodległości Polski stanowi obecność nuncjusza apostolskiego w naszym kraju – podkreślał hierarcha.

 

Metropolita zauważył, że po wyjeździe z Polski nuncjusza Filippo Cortesi’ego we wrześniu 1939 roku, następny nuncjusz mógł przybyć do Warszawy dopiero po 50 latach, jesienią 1989 roku, gdy pojawiły się realne możliwości odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności i prawdziwej niepodległości.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
iskierka
>Lekcja dotycząca naszej historii jest ewidentna:< Tylko dlaczego w Nowym Kościele nie ma LEKCJI n.t. nowej HISTORII KOŚCIOŁA i TRAGICZNYCH SKUTKÓW II Soboru Watykańskiego dla Kościoła Katolickiego ? Dlaczego ważne informacje jak Andrzeja BR muszą przedzierać się przez kordon CENZURY ? Dlaczego nasi Pasterze skupiają uwagę na tematach oczywistych pomijając CHAOS WYNIKAJĄCY Z błędnego , heretycznego NAUCZANIA Papieża? Walka o TOŻSAMOŚĆ i NIEPODLEGŁOŚĆ jest wpisana w Polski Patriotyzm i Tradycję. A GDZIE JEST i JAK WYGLĄDA WALKA PASTERZY o ZACHOWANIE KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO i JEGO TOŻSAMOŚCI, i TRADYCJI ? Dlaczego ważne informacje z życia Kościoła sa przekazywane przez PCH a NIE EPISKOPAT POLSKI ? Mamy Kryzys / Rozłam w Kościele -wiele osób TRACI WIARĘ i ZAUFANIE a nasi Pasterze opowiadają nam o NIEPODLEGŁOŚCI zamiast o GRZECHU i SPRZENIEWIERZENIU się Prawu Bożemu. Nie GRZMIĄ Z AMBON o HEREZJACH NIESZCZĄCYCH KOŚCIÓŁ od ŚRODKA. Co za mocno?cenzura?
AndrzejBR
Ciekawe dlaczego Abp Sapieha na jednym z pierwszych posiedzeń Episkopatu RP po odzyskaniu niepodległości poprosił ówczesnego Nuncjusza Abp Ratti o opuszczenie sali obrad?! Nuncjusze nie są niczego gwarantem. RP miała Interrexa, a on podlegał bezpośrednio tylko Papieżowi i w sprawach ważkich mógł wydawać decyzje w imieniu Papieża, kiedy czas nie pozwalał na konsultacje! Dzisiaj Nuncjusz jest jakby nadzorcą wprowadzania watykańskich konspektów, które jak za komuny, mają regulować i nadawać ton myślenia tubylców! - ot i cała tajemnica. Czym ostatnio wsławił się Nuncjusz, że wzbudził istną fale protestów w Polsce? - pewnie już nikt nie pamięta . . .
chichot
chyba "podległości"
lil
przyjechał w konkretnej sprawie i już wiem ze jej nie załatwił
Do @Kazimierz S
Nieprawda. Nie było nuncjusza w Polsce za komuny. Wrócił do Polski dopiero w 1989 roku.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY