Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 18 LIPCA
Św. Szymona z Lipnicy 
Św. Brunona, biskupa
Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
Imieniny obchodzą:
Fryderyk, Kamil, Karolina
 
wyszukiwarka
 
 

Abp Jędraszewski dla PCh24: kiedyś z krzyżem walczyli Niemcy i bolszewicy. Dziś – lewacy!

Data publikacji: 2017-12-07 06:57
Data aktualizacji: 2017-12-08 13:10:00
WIADOMOŚCI
Abp Marek Jędraszewski. FOT.Piotr Guzik/FORUM

W myśleniu lewicowym, heglowskim, przyjmującym dziś formy neomarksizmu czy lewactwa, istnieje tendencja do nieprzejmowania się faktami i mówienia rzeczy z nimi sprzecznych. Ważne są tylko przygotowane przez nich narracje. Wpisuje się w to również popularne w ubiegłym roku pojęcie „postprawdy”. A jaka jest dziś narracja, jaka obowiązuje dziś postprawda? Że chrześcijaństwa nie było! – mówi metropolita krakowski ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski w rozmowie z redaktorem naczelnym portalu PCh24.pl Krystianem Kratiukiem oraz redaktorem naczelnym magazynu „Polonia Christiana” Sławomirem Skibą. Publikujemy wybrane fragmenty wywiadu, który w całości opublikowany zostanie na PCh24.pl już w poniedziałek, 11 grudnia.

 

Wśród wielu przedstawicieli państw Zachodu widać – mówiąc językiem Miłosza – użądlenie heglowskie. Kiedyś Heglowi wykazano, że ilustrując jakąś swoją filozoficzną tezę pewnym przykładem, odwołał się do czegoś, co okazało się nieprawdą. Wówczas bez wahania odpowiedział: „tym gorzej dla faktów”. W myśleniu lewicowym, heglowskim, przyjmującym dziś formy neomarksizmu czy lewactwa, istnieje tendencja do nieprzejmowania się faktami i mówienia rzeczy z nimi sprzecznych. Ważne są tylko przygotowane przez nich narracje. Wpisuje się w to również popularne w ubiegłym roku pojęcie „postprawdy”. A jaka jest dziś narracja, jaka obowiązuje dziś postprawda? Że chrześcijaństwa nie było! Mimo iż Francja nadal pokryta jest pomnikami obrazującymi dawną chwałę chrześcijaństwa (choć wiele z tych pomników, a więc kościołów, jest zaniedbanych i opuszczonych, gdyż pozostaje w posiadaniu państwa) chce się wmówić ludziom, że tego nigdy nie było! A w „najlepszym” przypadku, że jest to nieważne! Że oto nastał czas nowych narracji, nowych symboli, nowych wartości! – zauważa metropolita krakowski, tłumacząc, że owe „wartości” określa się niekiedy mianem „europejskich”.

 

W imię tych niezdefiniowanych wartości należy – w myśl nowoczesnych ideologów – wycinać wszystko, co nawiązuje do chrześcijańskiej przeszłości. W tym wypadku – krzyże. Robi się więc dokładnie to samo, co w polskiej pamięci zostało zapisane jako dokonania hitlerowskich Niemiec czy bolszewików! Przecież oni robili dokładnie to samo: niszczyli krzyże! I to w nas, Polakach tkwi, pamięć o tamtych czasach jest żywa – podkreśla arcybiskup Marek Jędraszewski w rozmowie z PCh24.pl.

 

 

Cała rozmowa z abp Markiem Jędraszewskim zostanie opublikowana na portalu PCh24.pl już w poniedziałek, 11 grudnia. Zapraszamy!

 

 

Już dziś można natomiast podpisać protest przeciw pomysłowi usunięcia krzyża z pomnika św. Jana Pawła II we francuskim Ploermel. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

MWł

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Loki
Antoni M. już od 7 lat jest blisko prawdy.
nea
Dobry tytuł i prawda
Eulalia
To jest kapłan z prawdziwego powołania.
c-a
WALCZYĆ Z KRZYŻEM TO WALCZYĆ Z PRAWDĄ OBJAWIONĄ , odrzucać JEZUSA , jedynego PRAWDZIWEGO obrońcę człowieka . Ten kto to robi wydaje świadectwo o sobie , że tak naprawdę WALCZY I UNICESTWIA LUDZKOŚĆ !!!
Wierzba
Za każdą z tych ideologi stali ci sami ludzie, zasłona aby łatwo było wskazać winnych i osiągnąć zamierzone cele...
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY