Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 21 LISTOPADA
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
Ofiarowanie NMP
Imieniny obchodzą:
Janusz, Konrad, Elwira
 

Abp Marek Jędraszewski: znowu nam trzeba bronić Polski i Europy

Data publikacji: 2019-09-17 11:00
Data aktualizacji: 2019-09-17 11:34:00
WIADOMOŚCI
Piotr Tumidajski/FORUM

Jesteśmy w obliczu nowych wyzwań, trudności i zagrożeń. Nie tyle politycznych, co kulturowych. Znowu nam trzeba bronić Polski i Europy - powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w Katedrze na Wawelu podczas Mszy św. sprawowanej w 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

 

W homilii hierarcha przypomniał, że 17 września 1939 dokonał się IV rozbiór Polski. Ambasador RP w Moskwie Wacław Grzybowski został pilnie wezwany do moskiewskiego Komisariatu Spraw Zagranicznych, gdzie odczytano mu uzgodnioną wcześniej z Niemcami notę dyplomatyczną, w której Związek Sowiecki uzasadniał swoją agresję na Polskę z powodu „rozpadu państwa polskiego”, a tym samym konieczności „wzięcia pod swoją opiekę” Ukraińców i Białorusinów.

 

Ambasador Grzybowski wykazał kłamliwość przytoczonej argumentacji - mówił metropolita - mając świadomość, że rząd polski przygotowuje się do dalszych walk i czeka na obiecaną pomoc ze strony Francji i Anglii. Dodał również, że działania Sowietów są złamaniem paktu o nieagresji.

 

Wobec braku jednoznacznego rozkazu Wodza Naczelnego, niektóre polskie oddziały podjęły heroiczną walkę, inne poddały się. Rosja sowiecka i III Rzesza podpisały 28 września tzw. traktat o granicach i przyjaźni, zwany też drugim paktem Ribbentrop-Mołotow, przypieczętowując tym samym IV rozbiór Polski. W konsekwencji Armia Czerwona wzięła do niewoli 250 tys. żołnierzy.

 

Długo trzeba było czekać w Polsce, by o tych tragicznych wydarzeniach mówić otwarcie - przypomniał abp Jędraszewski. Dopiero po 1990 r. na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie pojawiła się tablica z napisem: „Obrona granicy wschodniej RP 17 IX – 1 X 1939”. - Rozważamy tę tragedię i wsłuchujemy się w głos Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii, który lituje się nad płaczem matki: „Na widok [matki, której jedyny syn umarł,] Pan użalił się nad nią i rzekł do niej: Nie płacz!” – mówił.

 

Arcybiskup zaznaczył, że choć Polacy płakali nad losem oficerów, żołnierzy i ich rodzin, to nigdy nie poddali się i nie zrezygnowali z dążenia do wolności. - Te straszliwe wydarzenia – 1 i 17 września 1939 r. - nie złamały polskiego ducha, ponieważ wierzono w Boga. Polska, katolicki kraj wydany na łup bezbożnych systemów totalitarnych, nie złamała się, trwając w swoim oporze i przekonaniu, że Bóg użali się na jej losem i że Polska zmartwychwstanie na nowo - podkreślił abp Jędraszewski.

 

Przypomniał następnie o długiej drodze Polaków do wolności - przez bitwę o Anglię, Tobruk, Monte Cassino, Powstanie Warszawskie, a po 1945 r. w trakcie powstawania Solidarności i stan wojenny. - Ostatni żołnierze sowieccy opuścili Polskę w dniu symbolicznym, 16 września 1992 r., po 53 latach okupacji. Ale Polska przetrwała dzięki swojej kulturze budowanej na chrześcijańskich wartościach, umacniających jej tożsamość, dających siłę z pokolenia na pokolenie - stwierdził metropolita krakowski.

 

Na zakończenie arcybiskup zaznaczył, że przed współczesną Polską stoją jednak nowe zadania. – Jesteśmy w obliczu nowych wyzwań, trudności i zagrożeń. Nie tyle politycznych, co kulturowych. Znowu trzeba nam bronić Polski i Europy, a także wracać do fundamentów prawdziwego autentycznego humanizmu, które zawsze były naszą ostoją. Zrąb tego humanizmu tworzą cztery słowa: Bóg, osoba ludzka, rodzina, naród - powiedział.

 

KAI/Archidiecezja krakowska

MA

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Antymodernista
Polska przetrwała? Niestety, nie przetrwała. PRL i obecna RP to nie kontynuacja w trwaniu przedhitlerowskiej i przedsowieckiej Polski. Nie przetrwała również dlatego, ze od 50 lat odprawiamy tu NOM i sprawujemy nowe sakramenty, a nowi biskupi i nowi księża to takie nowe rzeczy opowiadają, zamiast nauki Chrystusowej. Humanizm?...
iskierka > Dari
To jest właśnie posoborowy Kościół Papieża Franciszek różnorodny w nauczaniu> Do wyboru i koloru "jak kwiaty na łące": Mamy Bp Lengę emeryta dla Tradycjonalistów, Bp Jędraszewskiego dla patriotów i zewangelizowanych "po nowemu" - głoszącego wykłady i odpowiadającego w duchu humanizmu PYTANIEM na zadawane pytania przez wiernych. No i oczywiście ulubieńca postępowych mediów katolickich i ateistów Bp Rysia. O innych nie piszę bo tworzą "BUKIET" różnorodnych opinii dla papieża i realizują Wytycz. Żyjemy w czasach gdzie N.E. dociera przez internet do wszystkich nawet do seminariów. Każdy może sobie posłuchać co głoszą poszczególni Biskupi i Sam OCENIĆ jeśli ma otwarty na Prawdę ROZUM. Ostatnio ukazał się stary film ze spotkania Bp. Jędraszewskiego z seminarzystami.> "Stary Mszał do kosza..."? Inne filmy też bardzo ciekawe dla tych co się interesują ZMIANAMI i śledzą postęp POSTĘPU w Polsce czyli jak BYŁ MOŻLIWY TAKI PRZEWRÓT i REWOLUCJA w Katolickiej Polsce.
Czesław
Pokonaliśmy: brunatną zarazę - nazizm, czerwoną zarazę - komunizm. musimy też pokonać tęczową zarazę - LBGT. Taki już nasz los, niestety ta walka przynosi zawsze ból, cierpienia, niewyobrazalne straty ale tak to jest. LBGT - oddawanie bezbronnych dzieci na wychowanie w ręce tych zboczeńców w świetle prawa uważam za zbrodnie państwową.
M.
Humanizm? Humanizm to my mamy od Soboru zamiast chrześcijaństwa i to co się dzieje, to są tego efekty. Bóg został zdetronizowany, a na Jego miejscu został postawiony człowiek. "Istota humanistycznej teologii polega na tym, że jej wyłączne centrum stanowi człowiek; w stopniu, w jakim człowiek jest wywyższany, umniejszany jest absolut Boga. Na naszych oczach owo samowywyższanie się istoty ludzkiej przybiera postać kultu 'nowego człowieka'" - Tomasz Molnar, Christian Humanism, s. 132.
Darius
iskierka...moja prawda jest najmojsza...śmiesznie brzmią tuzy intelektu i " prawdziwej" wiary, pouczajace Arcybiskupa, i to właśnie Jędraszewskiego!! Ten korzeń Tradycji to pouczanie Chrystusa przez gorliwych faryzeuszy ?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY