Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 06 KWIETNIA
Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
Imieniny obchodzą:
Adam, Celestyn, Wilhelm
 

Aldo Maria Valli o „Querida Amazonia”: adhortacja z zaciągniętym hamulcem ręcznym

Data publikacji: 2020-02-15 07:00
Data aktualizacji: 2020-02-14 13:44:00
WIADOMOŚCI
fot. Forum

„A zatem: bez żonatych księży, bez święcenia viri probati i bez diakonek. Ci, którzy mieli nadzieję, że taki punkt zwrotny nastąpi (jak ci, którzy wspierają niemiecką Synodale Weg), są prawdopodobnie rozczarowani. Podczas gdy ci, którzy się obawiali, mogą powiedzieć: Uniknęliśmy niebezpieczeństwa, przynajmniej na teraz” – stwierdza włoski dziennikarz i pisarz Aldo Maria Valli, komentując adhortację Querida Amazonia.

 

Valli uważa, że posynodalna adhortacja „nie akceptuje zawartości dokumentu końcowego synodu, co najwyżej w sposób minimalny i zniuansowany”, jeśli chodzi o „dwa zapalne punkty, które wywołały tyle dyskusji”. A chociaż ojciec święty „zaleca jego lekturę, wygląda to tak, jakby między wierszami Franciszek się od niego dystansował”.

 

Włoski dziennikarz zauważa, że jeśli chodzi o kwestie kontrowersyjne, papież w akapitach 78 i 79 broni swojego wyboru sprowadzenia Pachamamy do Watykanu, gdy pisząc o procesie inkulturacji stwierdza m.in.: „Możliwe jest przyswojenie sobie w jakiś sposób symbolu rodzimego, niekoniecznie kwalifikując go jako bałwochwalczy”. „Ale poza tym – zdaniem Valliego – adhortacja jest tak roztropna, że wydaje się powściągliwa”.

 

W kwestii celibatu, która wywołała ogromną burzę także w związku z publikacją książki kardynała Saraha i Benedykta XVI, Franciszek zaleca – pisze Valli – by biskupi zaangażowali się w propagowanie powołań i pobudzali ducha misyjnego. Natomiast samo „słowo celibat nigdy się w tekście nie pojawia. Tak naprawdę papież Franciszek powtarza, że tylko ksiądz może sprawować Eucharystię, rozgrzeszać i udzielać namaszczenia chorych, a możliwe rozszerzenie święceń na żonatych viri probati nie zostaje nawet wspomniane”.

 

Włoski publicysta podkreśla też, że w przypadku roli kobiet Franciszek „zaleca unikanie wszelkich form klerykalizacji” i sugeruje możliwość dopuszczenia ich do posług kościelnych, które nie wymagają święceń kapłańskich.

 

„Krótko mówiąc, trudno uciec przed wrażeniem, że adhortacja apostolska została napisana – by tak powiedzieć – z zaciągniętym hamulcem ręcznym – przynajmniej w porównaniu z fanfarami, z jakimi ogłoszono synod amazoński i z jakimi się on odbywał” – stwierdza Valli. Wskazuje jednocześnie na ogólniki w częściach dotyczących czterech „marzeń”. „Także odnośnie liturgii, Franciszek trzyma się ogólników: podkreśla, że Sobór Watykański II prosił o wysiłek inkulturacji liturgii wśród ludów tubylczych, a w przypisie przypomina, iż w czasie synodu pojawiła się propozycja opracowania rytu amazońskiego, ale nie mówi nic więcej”.

 

Valli zastanawia się, jaki wpływ mogła mieć na „roztropność Franciszka” publikacja Z głębi naszych serc Benedykta XVI i kard. Saraha. I pyta: „Jak środowiska postępowe, które naciskały na istotne zmiany, będą teraz kontynuować swoje wysiłki?”

 

Na końcu swoich refleksji Valli przytacza znamienną wypowiedź prof. Roberto de Mattei, w której mówi on o strategii papieża Franciszka: „dwa kroki naprzód i jeden krok wstecz”. De Mattei stwierdza, że kiedy jednak „pociąg pędzi z dużą prędkością, nagłe zahamowanie może spowodować wykolejenie i dramatyczny koniec podróży. Proces rewolucyjny jest mechanizmem społecznym, który często staje się niekontrolowany i obezwładnia tych, którzy prowadzą pociąg”.

 

Podsumowując, Aldo Maria Valli uważa, że Querida Amazonia przedstawia „pragnienie Franciszka, by załatać szczelinę, która coraz bardziej zaczynała wyglądać jak nieodwracalne rozdzielenie dwóch dusz Kościoła”.

 

Źródło: altaredei.com

Jan J. Franczak

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Ryś
"Możliwe jest przyswojenie sobie w jakiś sposób symbolu rodzimego, niekoniecznie kwalifikując go jako bałwochwalczy"\\ Kiedy MOŻLIWE? Kiedy NIEKONIECZNIE? \\ "Nie będziesz miał Bogów cudzych przede Mną"
kabaret!
żąłosne! "...przyswojenie symbolu rodzimego niekoniecznie kwalifikując jako błwochwalczy'!!! KABARET!!!!! K A B A R E T!!!!!