Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
03   KWIETNIA   2020 r.
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża

Pierwszy Piątek
Imieniny obchodzą:
Jakub, Pankracy
 
Polonia Christiana nr 56       NASZE DZIEDZICTWO
Radomír Malý

Antykatolicka furia wolnomyślicieli

Antykatolicka furia wolnomyślicieli

Młoda Republika Czechosłowacka radość z uzyskanej niepodległości wyraziła w sposób wyjątkowo paskudny – brutalnym atakiem na katolickie dziedzictwo przeszłości.

 

Po proklamowaniu niepodległej Republiki Czechosłowackiej 28 października 1918 roku dla czeskich katolików nastały złe czasy. Kościół katolicki łączono bowiem ze znienawidzoną monarchią habsburską, stąd wszystko, co katolickie, stało się symbolem wrogości wobec narodu czeskiego.

 

Na pełnych obrotach działała antykatolicka propaganda masońskiego stowarzyszenia „Wolna Myśl” – karmiona i wspierana przez prezydenta Tomáša Garrigue Masaryka. Jako „złoty wiek czeskiej historii” nagminnie przypominano Czechom tradycję husycką niestroniącą od mordowania czeskich katolików, obrazoburstwa, świętokradztwa i profanacji. Zupełnie przy tym nie chciano pamiętać, że w okresie odrodzenia narodowego w XVIII i XIX wieku to przede wszystkim księża katoliccy pobudzali czeski lud do miłości ojczyzny i rodzimego języka w sytuacji surowej germanizacji.

 

Obalić kolumnę!

Do najgorszego aktu wandalizmu doszło już szóstego dnia po proklamowaniu niepodległości – 3 listopada 1918 roku. Tego dnia na Rynku Staromiejskim w Pradze rozbito Kolumnę Maryjną – piękne, barokowe dzieło autorstwa rzeźbiarza Jana Jiřiego Bendla, poświęcone w roku 1652 w obecności cesarza Ferdynanda III. Było to wotum wdzięczności prażan za ochronę ich miasta przed Szwedami, którzy w roku 1648 oblegali Pragę, ale jej nie zdobyli. Cesarz Ferdynand kazał wyryć na cokole figury napis w języku łacińskim: Dziewicy Bogurodzicy Niepokalanie Poczętej za obronę i wyzwolenie miasta pobożny i sprawiedliwy cesarz pomnik ten stawia.

 

Pomnik zaliczał się do największych skarbów czeskiej sztuki barokowej; podziwiał go między innymi słynny francuski rzeźbiarz Auguste Rodin. W każdą sobotę, a także każdego wieczoru poprzedzającego święto maryjne odbywała się uroczysta procesja do kolumny.

 

Lecz antykatoliccy radykałowie z partii społeczno‑demokratycznej i narodowo‑socjalistycznej, wspierani również przez anarchistów, celowo rozpowszechniali fałszywą informację, iż kolumnę na Rynku Staromiejskim w Pradze postawiono na pamiątkę bitwy na Białej Górze 8 listopada 1620 roku, w której protestancka szlachta czeska poniosła miażdżącą klęskę z rąk katolickiego cesarza Ferdynanda II Habsburga. Czesi postrzegają bitwę na Białej Górze jako wielką narodową tragedię, gdyż w jej wyniku Czechy utraciły swą niezależność państwową.


Kłamstwo o Kolumnie Maryjnej jako pomniku zwycięstwa Habsburgów nad czeską szlachtą podkreślił w demagogicznym przemówieniu poseł narodowych socjalistów Bohuslav Vrbenský podczas manifestacji na Białej Górze 3 listopada 1918 roku.

 

Poszczuty przezeń tłum ruszył stamtąd na Rynek Staromiejski i rozbił pomnik. Wydarzyło się to w godzinach wieczornych, pośród wybuchów entuzjazmu ludu. Głównym organizatorem technicznym wydarzenia był znany praski anarchista, ateista i notoryczny pijak František Sauer. Sumienie prześladowało go jednak do końca życia: leczył się psychiatrycznie, a na łożu śmierci przyjął ostatnie namaszczenie i zmarł jako katolik.

Doszło do dramatycznych scen. Nieznana katoliczka uklękła przed Sauerem i prosiła go, by nie rozbijał kolumny. Ten jednak wrzasnął:

– Naciągać liny! Pogrzebiemy babę pod kolumną!

Kobieta na szczęście uciekła.

Fanatyczny tłum nie zadowolił się Kolumną Maryjną na Rynku Staromiejskim, ale ruszył w kierunku Mostu Karola, na którym stoją przepiękne barokowe posągi autorstwa J. J. Brokoffa, przede wszystkim pomnik świętego Jana Nepomucena. Rozbestwiony tłum chciał je zniszczyć, jednak na jego drodze stanął nieznany umundurowany żołnierz‑katolik z bronią w ręku. Ciżba przestraszyła się i wycofała.

 

Obecnie czescy katolicy podejmują starania, by odbudować Kolumnę Maryjną i ponownie umieścić ją na Rynku Staromiejskim w Pradze. Od lat działa Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Kolumny Maryjnej (Spolek pro Obnovu Mariánského Sloupu), niestety jednak cały czas zmaga się z przeszkodami biurokratycznymi ze strony praskiego ratusza, niezbyt przychylnego Kościołowi katolickiemu.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie