Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 05 LIPCA
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
XIV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Antoni, Maria, Bartosz, Filomena, Karolina
 

Antypolska narracja Grabowskiego skompromitowana. Chodzi o liczbę zamordowanych Żydów

Data publikacji: 2020-06-30 11:00
Data aktualizacji: 2020-06-30 15:52:00
WIADOMOŚCI
Jan Grabowski, fot. Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 PL (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)

Oszacowana przez prof. Jana Grabowskiego liczba 200 tys. Żydów zamordowanych podczas okupacji rękami Polaków lub przy ich współudziale posłużyła do budowania antypolskiej narracji w mediach na całym świecie. Dzisiaj jednak coraz więcej naukowców – nawet ze środowisk żydowskich – odcina się od „rewelacji” związanego z Uniwersytetem w Ottawie historyka. „Grabowski sprawia wrażenie, jakoby toczył teraz już osamotnioną krucjatę” – zauważa Łukasz Warzecha na łamach „DoRzeczy’.

 

Redaktor „DoRzeczy” wskazuje, że miejsce głoszącego bardziej publicystyczne niż naukowe twierdzenia Tomasza Grossa zastąpił jakiś czas temu prof. Jan Grabowskim, który wraz z Barbarą Engelking oszacował liczbę Żydów zabitych przez Polaków podczas okupacji lub przy ich współudziale na 200 tys. osób. Taką narrację momentalnie podchwyciły nieprzychylne Polsce media na całym świecie, a izraelski „Haaretz” w oparciu o wyliczenia profesora, w 2017 r. opublikował nawet artykuł o tytule: „Mordercza orgia. Polacy, którzy polowali na Żydów i wydawali ich Nazistom”.

 

Jak się okazuje, wątpliwa z naukowego punktu widzenia teza nie znajduje uznania w kręgach specjalistów. Od tez Grabowskiego odżegnuje się nawet współzakładane przez historyka Centrum Badań nad Zagładą Żydów. „Na skutek podważenia mojej wiarygodności naukowej przedsięwziętej przez członków CBnZŻ wobec szeregu zaprzyjaźnionych historyków, oraz w obliczu odmowy przeprosin z ich strony, nie pozostaje mi nic innego jak wycofać się z naszego grantu. Przykro mi, ale nie jestem w stanie pracować z ludźmi, którzy stawiają mnie w jednym szeregu z fałszerzami historii Zagłady” – prof. Grabowski napisał w e-mailu do członków badania.

 

„Skąd tak ostra, emocjonalna reakcja na krytykę własnego kręgu naukowego?” – pyta Warzecha. Jak twierdzi autor artykułu, prof. Grabowski został najprawdopodobniej oskarżony o zawyżanie liczby Żydów zamordowanych przy współudziale Polaków. „Wnioskować można, że nawet w żydowskim środowisku naukowym szacunki Grabowskiego są uznawane za, najdelikatniej mówiąc, problematyczne. Kłopot w tym, że polsko-kanadyjski naukowiec bardzo skutecznie pozuje na prześladowanego za ujawnianie niewygodnej prawdy, w samym zaś Izraelu jest uważany za historyka wybitnego, a jednocześnie tępionego przez polską prawicę” – zaznacza.

 

„Pokazywane przez Grabowskiego poszczególne przypadki wydawania Żydów przez Polaków Niemcom czy popełnianych przez samych Polaków zbrodni nie są zmyślone. To się niestety działo. Pytanie o skalę i kontekst. I tu jest problem z Grabowskim, który sprawia wrażenie, jakoby toczył teraz już samotną krucjatę, korzystając niestety z gościnności „Haaretz”. Takie postawy w pojednaniu polsko-żydowskim nie pomagają” – zaznacza publicysta.

 

Źródło: „DoRzeczy”

PR

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Owca
HAARETZ to izraelski odpowiednik GW.
Brad
Rewelacje tego pana bardzo rzeczowo odkłamuje pani dr Ewa Kurek.
oooooo
co mnie to obchodzi?
ooooooo
To w pewnym stopniu niedorzeczne. Gdy nie ma stróżów prawa dawne porachunki daja znać o sobie. Między Żydami też były konflikty porachunki, wojny. podobnie miedzy Polakami.
t
A kto policzy ilu Polaków zginęło - często skrytobójczo - z rąk: ubeków, niemieckich nazistów, sowieckich komunistów i innych zbrodniarzy pochodzenia żydowskiego, jest na to dokumentacja.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY