Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 29 PAŹDZIERNIKA
Św. Felicjana, męczennika
Bł. Michała Rui
Św. Felicjana, męczennika
Bł. Michała Rui
Imieniny obchodzą:
Felicjan, Euzebia, Serafin, Wioletta
 

Archidiecezja krakowska z dyspensą. Arcybiskup Marek Jędraszewski wydał dekret

Data publikacji: 2020-10-17 12:04
Data aktualizacji: 2020-10-17 12:31:00
WIADOMOŚCI
Abp Jędraszewski. FOT.Piotr Guzik/FORUM

Dekret dotyczący m.in. dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy św. wydał abp Marek Jędraszewski. W dekrecie metropolity krakowskiego opublikowanym w związku z wprowadzonymi od 17 października br. obostrzeniami zwrócono uwagę, że należy przestrzegać zasad wynikających z objęcia terenu parafii „żółtą lub czerwoną strefą”.

 

Dotyczy to liczby osób gromadzących się w świątyniach (limit osób w przeliczeniu na powierzchnię świątyni), odległości między nimi, a także wcześniej ustanowionego nakazu zakrywania ust i nosa.

 

„Ponieważ nie wszyscy wierni, mimo gorącego pragnienia, będą mogli brać udział we Mszy św. w niedzielę oraz w innych dniach nakazanych, na podstawie kan. 87 §1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej (kan. 1247 KPK) dla wszystkich wiernych” – napisał abp Marek Jędraszewski. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. w dniu nakazanym nie jest grzechem. Decyzja obowiązuje aż do odwołania, a wiernych korzystających z dyspensy zachęca się do uczestnictwa w transmisjach nabożeństw.

 

Arcybiskup podkreślił, że obowiązek precyzyjnego poinformowania wiernych o obowiązujących zasadach zgromadzenia liturgicznego oraz o dyspensie spoczywa na księżach proboszczach, a tam gdzie jest to możliwe, powinno się przywrócić bądź kontynuować transmisje nabożeństw poprzez dostępne środki przekazu.

 

W dekrecie zwrócono uwagę, że obrzęd Komunii Świętej należy tak sprawować, by każdy mógł według własnej wrażliwości przyjąć Najświętszy Sakrament na dłoń lub do ust, z zachowaniem takiej właśnie kolejności rozdawania Komunii. Nie ulegają też zmianie szczególne warunki sprawowania sakramentu pokuty i pojednania, które uwzględniają zastosowanie w konfesjonałach folii ochronnej nadającej się do częstej dezynfekcji. Możliwe są również, po konsultacji z zainteresowanymi chorymi i ich rodzinami, odwiedziny kapłana z sakramentami w ich domu.

 

Arcybiskup przypomina duchownym, by raz w tygodniu, kiedy pozwalają na to przepisy liturgiczne, odprawiana była w parafiach Msza św. według formularza „w czasie pandemii”.

 

„Zmieniająca się sytuacja epidemiczna wymaga od duszpasterzy Archidiecezji Krakowskiej odnowionej gorliwości w stałym towarzyszeniu Wiernym, którzy szczególnie w warunkach niepewności potrzebują Chrystusowego umocnienia” – podkreśla w dekrecie abp Marek Jędraszewski.

 

 

KAI

MWł

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
palec1906
Drogi Księże Arcybiskupie. Takie pytanie...Do 17 w niedzielę jestem w Krakowie, więc nie uczestnicząc w Mszy Świętej nie mam grzechu. Bo dyspensa. Wieczorem opuszczam archidiecezję krakowską i jadę do Kielc. Lecz tam nie uczestniczę również we Mszy Świętej. I mam grzech, bo nie ma dyspensy w archidiecezji kieleckiej...Miejsce przebywania "warunkuje" mój grzech śmiertelny?! A gdzie w tym wszystkim Pan Bóg?! Gdzie JEGO PRZYKAZANIA? Pasterze, obudźcie się! Króluj nam Chryste!
Tomasz
W Poznaniu po Mszy ŚW celebrowanej przez Księdza Policja wyproeadziła siłą Duchownego w Kapie odmawiającego różaniec z wiernymi z Kaplicy .Donieśli Kapłani .Działo się to rano w Poznaniu ,
Filip
Wstyd i hańba. Pamiętajcie, że ta pandemia ropoczęła oczyszczenie ziemi. Pan Bóg oddziela ziarno od plew. Okaże się tutaj wytrwanie świętych. Zobaczymy ilu się ostanie w prawdziwej wierze.
Michu.
@Polka Dbanie o zdrowie nie wyklucza przecież dbania o zbawienie. Biskupi postępują etycznie, skoro sami też chorują, chcą zabezpieczyć przed tym wiernych. Nie wiem kiedy to wszystko się skończy.
abc
Warto przypomnieć, że dyspensa to nic więcej jak tylko formalna możliwość, a nie obowiązek. Więc naprawdę to każdy i tak decyduje w swoim sumieniu co zrobić.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY