Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 15 SIERPNIA
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
Wniebowzięcie NMP
Imieniny obchodzą:
Maria, Tarsycjusz, Napoleon
 

Archidiecezja nowojorska zamknie 20 placówek edukacyjnych. Wszystko przez kryzys

Data publikacji: 2020-07-12 12:01
Data aktualizacji: 2020-07-13 11:19:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Alexandra_Koch)

W Nowym Jorku z powodu problemów finansowych zamkniętych zostanie 20 szkół prowadzonych przez Kościół katolicki, a trzy kolejne zostaną połączone. Z kolei w diecezji brooklyńskiej zamkniętych zostanie 6 placówek.

 

Wielu nowojorczyków straciło pracę w czasie epidemii i nie stać ich na opłacanie czesnego. Równocześnie o wiele niższe przychody odnotowały także parafie, które często wspierają katolickie instytucje edukacyjno-wychowawcze bądź też zbierają środki na fundusze stypendialne.

 

Dzieci to zawsze najbardziej niewinne ofiary kryzysów, przypadek epidemii COVID-19 nie stanowi wyjątku – tłumaczył kard. Timothy M. Dolan.

 

Zbyt wiele z nich straciło wskutek tego podstępnego wirusa rodziców albo dziadków, a teraz tysiące dzieci nie zobaczą już swojej ukochanej szkoły – podkreślił kardynał dodając przy tym, że według pierwszych szacunków liczba placówek przewidzianych do likwidacji była jeszcze większa.

 

W czerwcu hierarcha wystosował do wiernych specjalny list, w którym przedstawił sytuację finansową diecezji. „Jeszcze przed epidemią koronawirusa – czytamy – archidiecezja musiała utrzymywać wiele spośród naszych szkół, parafii i innych instytucji, które nie mogły funkcjonować samodzielnie. Dla przykładu, każdego roku archidiecezja przekazuje parafiom w trudniej sytuacji finansowej środki w wysokości 10 milionów dolarów, z kolei nasze szkoły otrzymują każdego roku wsparcie opiewające na kwotę 40 milionów dolarów”.

 

Obecnie spadek przychodów spowodowany epidemią i trudną sytuacją na rynku pracy wymusza radykalne zmiany. Tym bardziej, że władze archidiecezji muszą także zabezpieczyć środki finansowe związane z procesami i odszkodowaniami dla ofiar przemocy seksualnej. Na obecną chwilę przeciwko archidiecezji nowojorskiej złożono około 400 takich pozwów.

 

Dotkliwe zmiany zajdą na Staten Island, gdzie w roku 2011 zlikwidowano już 5 szkół. W roku 2005 w tym okręgu funkcjonowało 25 katolickich placówek, jesienią tego roku będzie ich już tylko 12.

 

Do archidiecezji nowojorskiej należy około 2,5 miliona wiernych – katolicy stanowią 45 proc. populacji. W około 370 parafiach posługuje 1300 kapłanów. W ciągu ostatnich lat archidiecezja przodowała w całych Stanach Zjednoczonych pod względem liczby prowadzonych szkół.

 

Pierwsza katolicka placówka szkolna w Nowym Jorku powstała w roku 1800, na sześć lat przed pierwszą szkołą publiczną. Edukację odbierały w niej dzieci pochodzące z rodzin imigrantów, głównie Irlandczyków i Niemców. Arcybiskup John Hughes (kierujący diecezją w latach 1842-1864) zapisał się w historii jako wielki organizator: odpowiadając na silne nastroje antykatolickie stworzył równoległy system instytucji edukacyjnych. Do roku 1870 do katolickich szkół uczęszczało ponad 22 tys. podopiecznych, a więc około 19 proc. dzieci żyjących na terenie diecezji. W roku szkolnym 2017-2018 do 211 diecezjalnych szkół uczęszczało ponad 67 tys. wychowanków.

 

 

Źródło: archny.org

mat

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Pinotnero
To nie mogą poprosić Watykanu o wsparcie?