Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 04 SIERPNIA
Św. Jana Marii Vianneya 
Św. Rajnera ze Splitu, męczennika
Św. Jana Marii Vianneya
Św. Rajnera ze Splitu, męczennika
Imieniny obchodzą:
Alfred, Dominik, Protazy
 

Arcybiskup Aupetit: cenzura we Francji ma się dobrze

Data publikacji: 2019-12-02 21:00
Data aktualizacji: 2019-12-02 21:19:00
WIADOMOŚCI
Fot. Reuters / Forum

Cenzura we Francji jest faktem. Jeśli ktoś myśli inaczej niż większość, nie może się wypowiadać w miejscach publicznych. Jeśli myślisz inaczej, uznają cię za reakcjonistę lub homofoba – uważa arcybiskup Paryża.

 

W obszernym wywiadzie dla szwajcarskiego portalu 24heurs.ch hierarcha odniósł się do głośnej sprawy Sylviane Agacinski. Francuska filozof i feministka, żona byłego premiera Lionela Jospina, padła ostatnio ofiarą nagonki ze strony ekstremistów LGBT. W obawie przed ich protestem uniwersytet w Bordeaux musiał odwołać jej wykład. Sylviane Agacinski wypowiedziała się bowiem publicznie przeciwko udostępnianiu lesbijkom zapłodnienia in vitro.

 

Zdaniem abp. Michela Aupetit, cenzura przejawia się również w pogardzie, dyskredytacji, nie podejmowaniu dyskusji. Przykładem tego jest reakcja minister zdrowia na orzeczenie Francuskiej Akademii Medycyny, która wyraziła poważne zastrzeżenia do projektu nowego prawa o in vitro. Zamiast odnieść się do argumentów przedstawionych przez Akademię, minister stwierdziła, że jest ona zacofana. Na tym również polega cenzura – uważa arcybiskup Paryża. Odmawia się bowiem podjęcia dialogu i pogardza się opinią innych. Jego zdaniem, podobną taktykę stosuje też prezydent Macron. Stwarza jedynie wrażenie dialogu społecznego, a potem robi swoje. Doświadczyli tego zarówno przeciwnicy nowego prawa o bioetyce, jak i, w innej sferze, ruch żółtych kamizelek.

Arcybiskupa Paryża zapytano również o narastającą falę profanacji chrześcijańskich miejsc kultu. Przyznał, że są one faktem. Co więcej, kiedy przedmiotem agresji bywa na przykład konsekrowana Hostia, widać, że nie chodzi jedynie o akt wandalizmu, lecz o profanację.

 

Arcybiskup Aupetit przestrzegł jednak chrześcijan przed popadaniem w postawę cierpiętnictwa. – Dziś bardzo modne są różnego rodzaju fobie. Okazuje się, że każdy z nas jest „jakimśtamfobem”. My też moglibyśmy wejść w tę grę – mówi arcybiskup Aupetit, ale zaznacza, że nie jest to właściwa droga. – Chrystus został ukrzyżowany, ale zmartwychwstał. Wierzymy, że prześladowania nie mają ostatniego słowa. Lepiej wystawiać się na zagrożenie, pozostawiając kościoły otwarte i dobrze wiedząc, jakie jest tego ryzyko – dodaje stołeczny arcybiskup.

Źródło: KAI

RoM

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
ZBIGNIEW
Brawo bo mimo domincji masonrii arcybiskup Paryza ma mestwo w sercu,Pezyklad dla naszych np. W Warszawie.Musimy wiedziec ze Francja dawniej byla niezlomna w obronie kosciola katolickiego stad przygtowano tzw;majdan czyli rewolucje francuska to samo nam szykuja dlatego byl najazd bolszewikow 1920 nastepnie okupacja III Rzeszy nastepnie okupacja republika sowiecka PRL a obecnie realizowana okupacja IV Rzeszy Bruksela czuli nowa republika w raamach zjednoczonej europy oczywiscie bez IMERIUM ANGIELSKIEGO Mamy likwidacje cywilizacji europejskiej Kto tego nie widzi jest glupcem
Pppp
Przykro to Wam Francuzi napisać ale zapraszamy katolików do Polski. Tamtego kraju to już chyba nic nie uratuje