Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 29 PAŹDZIERNIKA
Św. Felicjana, męczennika
Bł. Michała Rui
Św. Felicjana, męczennika
Bł. Michała Rui
Imieniny obchodzą:
Felicjan, Euzebia, Serafin, Wioletta
 

Arcybiskup Aupetit: małżeństwa mają dość antykoncepcji, pomóżmy im

Data publikacji: 2020-09-30 05:00
Data aktualizacji: 2020-09-30 07:34:00
WIADOMOŚCI
Fot. Pixabay

Na powrocie do encykliki Humanae vitae najbardziej mogą dziś skorzystać same małżeństwa. Mają one już dość antykoncepcji, choć często nie zdają sobie z tego sprawy, nie wiedzą, skąd się u nich bierze poczucie niezadowolenia – podkreśla arcybiskup Michel Aupetit.

 

 

Metropolita Paryża wydał właśnie książkę pod tytułem „Humanae vitae” – une prophétie („Humanae vitae – proroctwo”). Francuski arcybiskup zauważa, że encyklika ta rzeczywiście może być uznana za proroczą, bo w naszych czasach spełniło się wszystko, co Paweł VI w niej zapowiadał.

 

Papież Montini przewidywał, że rozpowszechnienie antykoncepcji będzie sprzyjać niewierności małżeńskiej i ogólnemu upadkowi moralności. – Dziś wystarczy pójść do metra, by zobaczyć reklamy stron internetowych, które specjalizują się w propagowaniu cudzołóstwa – mówi abp Aupetit.

 

Przypomina, że Paweł VI obawiał się utraty szacunku dla kobiety, bo mężczyzna, który przyzwyczai się do antykoncepcji, zacznie traktować kobietę jako przedmiot do zaspokajania swych egoistycznych przyjemności, a nie jako ukochaną i godną szacunku osobę, z którą dzieli życie. – Moje doświadczenie najpierw lekarskie, a potem kapłańskie potwierdziło niestety, że te obawy się spełniły – dodał metropolita Paryża, który zanim został kapłanem, przez 20 lat wykonywał zawód lekarza.

Odwołując się do tego doświadczenia hierarcha zapewnia, że powrót do Humanae vitae, odkrycie znaczenia wzajemnego zjednoczenia, związku między miłością i przekazywaniem życia jest dla małżonków źródłem głębokiej radości i wzajemnego zrozumienia. Podkreśla on również, że Kościół nie może się zniechęcać oporami, które napotyka w przyjęciu tego nauczania. Nie wolno jednak prowadzić ideologicznej indoktrynacji, lecz trzeba ukazywać piękno Bożego zamysłu względem człowieka.

Nauczanie Kościoła o ludzkiej płciowości opiera się na wierze w Boga, który zjednoczył się z naszym ciałem. Nie jest to jakiś wirtualny awatar. Słowo stało się ciałem, aby i nasze ciało stało się Słowem i mogło kochać tą samą miłością, z jaką zostało umiłowane i przyjęte przez Boga – mówi metropolita Paryża. Zapewnia on, że również niewierzący są w stanie docenić spójność nauczania Kościoła w tej dziedzinie, o czym on sam przekonał się niejednokrotnie na kursach przedmałżeńskich.

Źródło: VaticanNews.va / KAI

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
DNA
Na szczęście ludzie sami mają wpływ na własne życie i nie muszą dostosowywać się do rad zawartych w komentarzach.
Czytelnik
Antykoncepcja, podobnie jak aborcja - powinny być zakazane. Polska jest w stanie katastrofy demograficznej, rocznie ubywa 50 tys Polaków. Nie możemy sobie pozwolić na legalną antykoncepcję.
Kasandra
Trzeba odpowiedzieć na pytanie. Czy to tylko i wyłącznie prokreacja? Bo jeżeli tak, to marny los małżeństw, które już z różnych względów nie planują potomstwa...
Kasandra
Jasne...a ilu biskupów nie widzi nic złego w lgbt?
DNA
drogi [email protected] Ja napisałem o wychowawczej roli antykoncepcji... mentalnie jest rodzajem aborcji zapłodnienia, a abrcja zabiciem dziecka. Ja nie pisałem o procesie, więc proszę mi insynować, bo wychodzi na to samo... niechęć do życia.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY