Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 24 STYCZNIA
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
Imieniny obchodzą:
Franciszek, Felicjia, Felicjan
 
Piąta rocznica śmierci ks. abp. Ignacego Tokarczuka

Arcybiskup Ignacy Tokarczuk. Nieustraszony świadek prawdy ewangelicznej

Data publikacji: 2017-12-29 07:00
Data aktualizacji: 2017-12-30 08:08:00
RELIGIA
fot. Krzysztof Lokaj / Forum

Wśród hierarchów Kościoła Rzymskokatolickiego, którzy nieugięcie przeciwstawiali się komunistycznej władzy promującej atezim w Polsce po 1944 r. niezwykle ważną rolę odgrywał niezłomny abp. Ignacy Tokarczuk. Dziś w piątą rocznicę Jego śmierci warto przypomnieć Jego sylwetkę i pracę duszpasterską.

 

Doceniając zasługi abp. Ignacego Tokarczuka Ojciec Święty Jan Paweł II w liście skierowanym do niego 21 czerwca 1992 r. – w 50. rocznicę święceń kapłańskich –pisał: „Drogi Księże Arcybiskupie! To właśnie w tych trudnych czasach stałeś się dla Kościoła przemyskiego, a także dla Kościoła w całej Polsce, nieustraszonym świadkiem prawdy ewangelicznej, niezłomnym obrońcą praw Kościoła do swobodnego spełniania swej misji i praw ludzi wierzących do wyrażania swych przekonań religijnych, a także praw Boga do odbierania czci w świątyniach na naszej ziemi. Byłeś rzecznikiem narodu walczącego o swą suwerenność w starciu z systemem państwa totalitarnego. Twój głos, Pasterzu, był słuchany w całej Ojczyźnie, umacniał na duchu i dodawał odwagi, gdy było ciężko. [...] Za to świadectwo Pasterza niezłomnego, które miałem okazję przez wiele lat podziwiać osobiście, składam Ci, Drogi Księże Arcybiskupie Jubilacie, wyrazy głębokiej wdzięczności”

 

Przyszły metropolita urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyższych koło Zbaraża. W 1925 r. rozpoczął naukę w szkole powszechnej w rodzinnej miejscowości. Kontynuował ją w Państwowym Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Zbarażu. Po ukończeniu tej szkoły i zdaniu matury w 1937 r. wstąpił do lwowskiego Seminarium Duchownego oraz został studentem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.

 

Wybuch II wojny światowej zmusił alumna Tokarczuka do przerwania studiów. 17 września 1939 r. Łubianki Wyższe, gdzie wówczas przebywał, zostały zajęte przez wojska sowieckie. Zagrożony poborem do Armii Czerwonej, na początku 1940 r. zaczął się ukrywać. Do Lwowa powrócił we wrześniu 1940 r. Podjął studia w konspiracyjnym Seminarium Duchownym. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 czerwca 1942 r. we Lwowie z rąk bp. Eugeniusza Baziaka. Pierwszą placówką, w której pełnił posługę duszpasterską, była parafia Złotniki w dekanacie podhajeckim. 22 lutego 1944 r. cudem uniknął śmierci z rąk członków OUN-UPA, wyjeżdżając do Lwowa, gdzie pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Marii Magdaleny.

 

Opuścił go na zawsze w 1945 r. Po przyjeździe do Katowic został wikariuszem w parafii Chrystusa Króla. W 1946 r. rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, na którym w 1951 r. uzyskał stopień naukowy doktora filozofii. Pełnił funkcję asystenta na Wydziale Filozofii KUL-u i prowadził zajęcia w Seminarium Duchownym w Lublinie. Ukończył też organizowane na KUL-u dwuletnie Studium Zagadnień Społecznych i Gospodarczych Wsi (w 1949 r.). Protestując przeciwko wprowadzeniu na KUL-u komunistycznej organizacji młodzieżowej – Związku Młodzieży Polskiej – w 1952 r. zrezygnował z pracy na uczelni i wyjechał do Olsztyna. Tam do 1962 r. był wykładowcą w Seminarium Duchownym i prowadził pracę duszpasterską m.in. jako duszpasterz akademicki. W 1962 r. ks. Tokarczuk powrócił do pracy naukowej na KUL-u.

 

Sakrę biskupią przyjął 6 lutego 1966 r. w Przemyślu. Rozpoczęcie pracy duszpasterskiej w Przemyślu zbiegło się z uroczystościami Tysiąclecia Chrztu Polski. W trakcie Millenium ordynariusz przemyski wygłosił wiele kazań, które uznane zostały przez komunistów za zawierające „wrogie akcenty”. Obawiając się wpływu bp. Tokarczuka komuniści prowadzili szereg działań zmierzających do poderwania jego autorytetu. Przyjęty przez bp. Tokarczuka program budownictwa sakralnego w diecezji przemyskiej zakładał zagęszczenie sieci parafialnej przez budowę nowych świątyń (w procesie tym aktywnie uczestniczyli wierni). Spotkał się on ze znaczną kontrakcją władz komunistycznych. Poza realizacją programu budownictwa sakralnego bp Tokarczuk zasłynął z głoszenia bezkompromisowych kazań oraz działań podejmowanych z myślą o tworzeniu nowych więzi społecznych w ramach Kościoła. Kuria Biskupia w Przemyślu od lat siedemdziesiątych XX w. była miejscem spotkań opozycjonistów reprezentujących różne środowiska. 

 

Po wprowadzeniu stanu wojennego Kuria Biskupia w Przemyślu pomagała materialnie rodzinom internowanych działaczy „Solidarności”. Była też enklawą kultywującą ideały niepodległej Polski oraz broniła osoby zaangażowane w działalność niepodległościową przed komunistycznym bezprawiem.

 

Od początku posługi bp Tokarczuk traktowany był jako zdecydowany przeciwnik ustroju komunistycznego. Inwigilowano go przez sieć tajnych współpracowników, zdobywano informacje z podsłuchu w pałacu biskupim. Proces ten wspomagany był za pomocą listów protestacyjnych wysyłanych przez SB i jej konfidentów do Watykanu. PRL-owscy urzędnicy w oficjalnych rozmowach z przedstawicielami Watykanu przedstawiali działania i osobę bp. Tokarczuka, jako przeszkodę w normalizacji stosunków państwo – Kościół.

 

W latach 1967–1993 bp Tokarczuk był członkiem Rady Głównej Episkopatu Polski. W 1967 r. został włączony w skład Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu. Decyzja ta wywołała protest władz komunistycznych, co przyczyniło się do zamrożenia prac komisji aż do 1980 r. W latach 1990–1991 pełnił obowiązki jej współprzewodniczącego. 2 czerwca 1991 r. Ojciec Święty Jan Paweł II nadał bp. Ignacemu Tokarczukowi tytuł arcybiskupa ad personam. W 1992 r. bp. Tokarczuk został arcybiskupem metropolitą przemyskim. Rok później w 1993 r. przeszedł na emeryturę.

 

3 maja 2006 r. – w święto Matki Bożej Królowej Korony Polskiej i święto narodowe upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja – prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński w uznaniu znamienitych zasług dla Ojczyzny, za działalność na rzecz przemian demokratycznych i wolnej Polski odznaczył abp. Tokarczuka najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej – Orderem Orła Białego. Od 2007 do 2009 r. przemyski arcypasterz był członkiem Kapituły Orderu Orła Białego.

 

Arcybiskup metropolita przemyski Ignacy Tokarczuk odszedł do Pana 29 grudnia 2012 r. w Przemyślu. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 2 stycznia 2013 r. Spoczywa w podziemiach przemyskiej katedry.

 

Wyrazem uhonorowania i docenienia postawy abp. Ignacego Tokarczuka jest przegłosowanie przez Sejm RP 8 czerwca 2017 r. uchwały, w myśl której 2018 r. został ogłoszony rokiem abp. Ignacego Tokarczuka.

 

Mariusz Krzysztofiński

 

 

Autor jest pracownikiem Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
iskierka
Każdy czas ma swoich bohaterów znanych Panu Bogu. My potrzebujemy ich szczególnie bo jesteśmy osamotnieni i porzuceni. Jak nas informują wyedukowani za nasze pieniądze księża/pastorzy skończyły się spokojne czasy dla katolików w Polsce. Nadszedł wreszcie upragniony czas aby spierać na tematy religijne, bo i tak jesteśmy opóźnieni o jakieś 30 lat.Musimy nauczy się o tym rozmawiać i spierać.< (ks.A.Kobyliński). Dlatego czasy komuny pod względem religijności można ocenić pozytywnie, gdyż umacniały wiarę narodu polskiego. Dzisiaj chociaż mamy względny dobrobyt księża nie tylko nam mówią o ROZŁAMIE w bycie, który już nie jest kościołem Katolickim ale zapraszają do rozmów i debat o kształcie tego nowego bytu religijnego. Do Polski zaprasza się showman-ów kaznodziejów i nikt z hierarchii nie bierze odpowiedzialności za skutki ich występów. Potwierdza to tezę , że w chwili obecnej nie MA jednego Urzędu Nauczycielskiego K.K. Nastał czas chaosu i ZWODZENIA