Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 07 KWIETNIA
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Imieniny obchodzą:
Donat, Herman, Klara, Rufin
 

Arcybiskup Paryża przeciwko legalizacji in vitro dla kobiet w związkach jednopłciowych

Data publikacji: 2020-01-23 19:00
Data aktualizacji: 2020-01-24 06:49:00
RELIGIA
Abp Michel Aupetit, Fot. Philippe Lissac / Godong / Universal Images Group

W głoszeniu nauczania encykliki „Humanae vitae” chodzi o wierność depozytowi wiary i żywej Tradycji. „Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii” (1 Kor, 9, 16). A dar życia jest Ewangelią – podkreśla abp Michel Aupetit, który przypomina nauczanie Kościoła dotyczące moralności i godności człowieka. Sprzeciwia się również ustawie legalizującej sztuczne zapłodnienie dla kobiet żyjących w związkach jednopłciowych.

 

Arcybiskup Paryża wydał książkę, w której z perspektywy własnych doświadczeń duszpasterskich oraz uprzedniej 20-letniej praktyki lekarskiej, wykłada główne treści encykliki papieża Pawła VI, poświęconej ludzkiej rozrodczości.

 

Abp Michel Aupetit czyni to w kontekście dyskusji nad projektem nowego prawa, które udostępni możliwość przeprowadzenia procedury sztucznego zapłodnienia in vitro dla kobiet żyjących w związkach homoseksualnych. Zdaniem hierarchy, źródło problemu jest to samo, co w przypadku antykoncepcji, a mianowicie „moralność” dążąca do uniezależnienia się od Boga. „Człowiek sam chce decydować o tym, co jest dobre i co da mu szczęście. W ten sposób staje się jednak niewolnikiem własnych żądz i złudzeń” – mówi.

 

„Trzeba tymczasem uznać i głosić, że człowiek jest szczęśliwy jedynie dzięki Przymierzu, dzięki temu, że swe życie otrzymuje od innych i od Boga, od Całkiem Innego. Kiedy zgadzamy się na tę zależność od Stwórcy i naszej ludzkiej natury, stajemy się wolni i odpowiedzialni, zdolni do kochania i przekazywania życia w prawdzie” – mówi abp Aupetit.

 

Arcybiskup Paryża zauważa, że „dziecko, kiedy chcę i jak chcę” to fałszywy i egoistyczny slogan. „Kimże jesteśmy, by z premedytacją pozbawiać je [dziecko – przyp. red] jego korzeni? Zadajemy mu w ten sposób niewysłowioną przemoc i kiedyś na pewno będzie trzeba zdać z tego rachunek” – ostrzega abp Aupetit, komentując swą najnowszą książkę „Humanae vitae, une prophétie” („Humanae vitae”, proroctwo) w wywiadzie dla tygodnika „France catholique”.

 

Odnosząc się do oporów, jakie encyklika Pawła VI napotkała w niektórych episkopatach, które uważały jego nauczanie o antykoncepcji za nierealistyczne, abp Michel Aupetit podkreślił, że naszym punktem odniesienia powinno być zbawienie, a nie ludzka słabość. „Trzeba pomagać małżeństwom dostosowywać się do łaski Bożej, łaski zbawienia, a nie ulegać dyktatowi zmysłowości i pożądania” – mówi hierarcha, metropolita Paryża.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
aloha
Brawo za postawę. nie dla invitro!!!
Arvena
Podczas jednego zabiegu iv vitro ginie więcej dzieci, niż podczas jednego zabiegu aborcji.