Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 10 KWIETNIA
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Wielki Piątek
Imieniny obchodzą:
Makary, Michał
 

Arcybiskup Paryża w obronie „proroczej” encykliki Humanae vitae

Data publikacji: 2020-01-29 07:00
Data aktualizacji: 2020-01-29 07:23:00
RELIGIA
Abp Michel Aupetit. By Ibex73 (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

„Humanae vitae – proroctwo” – to tytuł książki, jaką po francusku opublikował arcybiskup Paryża, Michel Aupetit. Hierarcha broni w niej katolickiego nauczania na temat płodności oraz zakazu antykoncepcji.

 

Abp Michel Aupetit, metropolita francuskiej stolicy, zabrał głos w żywej debacie o prawach zezwalających homoseksualistom i niezamężnym kobietom na korzystanie z procedury in vitro.

 

Opublikował książeczkę, w której staje w obronie nauczania Kościoła katolickiego wyrażonego w encyklice św. Pawła VI Humanae vitae. Jak przekonuje wydawca, hierarcha uznał, że trzeba dziś na nowo pochylić się nad tym tekstem, jego zdaniem mającym bezwzględnie „proroczy” charakter.

 

Arcybiskup wskazuje, że encyklika została w 1968 roku przyjęta bardzo dzisiaj i do dziś wzbudza wielkie kontrowersje; w jego ocenie trzeba jednak przyznać, że papieska niezgoda na stosowanie przez małżonków sztucznej antykoncepcji miała bardzo poważne przyczyny etyczne i czysto ludzkie. Według hierarchy uważna lektura Pawła VI stanowi dla dzisiejszego głęboko zdezorientowanego społeczeństwa okazję do zrozumienia znaczenia zjednoczenia mężczyzny i kobiety oraz ich płodności.

 

Abp Aupetit przed wstąpieniem do seminarium ukończył studia medyczne; 12 lat pracował jako lekarz. W swojej książeczce wskazuje, że mentalność antykoncepcyjna sprawia, iż rodzice akceptują dzieci tylko wówczas, gdy sami ich chcą; jeżeli dziecko pojawia się w innym momencie, to jest już niechciane. Hierarcha zwraca uwagę, że horyzontem życia chrześcijanina musi być zbawienie, a nie ludzkie słabości.

 

 

Źródło: Kath.net

Pach

 

Więcej o encyklice Humanae Vitae czytaj TUTAJ

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
AndrzejBR
To taki ciąg dalszy dobrze nam znanego: ''Socjalizm Tak, Wypaczenia, NIE'' - tylko w nowym wydaniu: ''II Sobór Watykański, Tak, wypaczenia , NIE'' - w kontekście coraz więcej i w RP głośno krzyczy: o złym rozumieniu SWII; o medialnych wypaczeniach; o niewłaściwie pojętej hermeneutyce ciągłości, tyle że ona ma jedyną ciągłość z SWII a nie z Tradycją Kościoła Katolickiego! Leżeli Media coś wypaczają to dlaczego Watykan milczał przez 50 lat?! Jakoś te 50 lat nie wystarczyło na wyjaśnienie maluczkim, czym jest SWII, bo może to jest nie do zrozumienia, ten hermetyczny język sprzeczności, nie może być w ogóle zrozumiany, bo napisano go po to, by nikt nic nie rozumiał, łącznie z piszącym!!!
Stan
Co taki biskup moze w zlewaczalej i zislamizowanej Francju zrobic ?
Ryś
A co z encykliką Casti connubii Piusa XI z 1930 roku?
sp
Rozróżnijcie wreszcie antykoncepcję od kontroli urodzin... Antykoncepcja jest zawsze sztuczna. To metody kontroli urodzin mogą być sztuczne, bądź naturalne. Antykoncepcja należy do sztucznych metod kontroli urodzin. Niedbałość w pilnowaniu tego rozróżnienia powoduje potem, że część katolików nawet gubi się i nie potrafi dobrze zrozumieć Humanae Vitae. Nie mówiąc już o pozostałych.
Dr.P.Kopetzky
Tylko proroctwo?! Za późno! RIP UE - Francji, Niemcom, Włochom etc. Szkoda.