Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 01 CZERWCA
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
NMP Matki Kościoła
Imieniny obchodzą:
Jakub, Justyna, Konrad
 

Atak na polskiego dyplomatę w Tel Awiwie. Izraelska ambasador wezwana do MSZ

Data publikacji: 2019-05-15 13:56
Data aktualizacji: 2019-05-15 14:00:00
WIADOMOŚCI
Anna Azari. FOT.Michal Dyjuk/FORUM

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari została wezwana do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych po ataku na Marka Magierowskiego, ambasadora RP, do jakiego doszło w Tel Awiwie. Media podają nowe szczegóły o zajściu, które wpisuje się w napięte stosunki polsko – izraelskie.

 

Jak podaje portal „Israel Info”, sprawca ataku to 65-letni mężczyzna Arik Lederman, architekt z miasta Herclijja, położonego w dystrykcie Tel Awiwu. Agresywne zajście miało miejsce, gdy obywatel państwa Izrael przechodził koło polskiej placówki dyplomatycznej, do której podjeżdżał samochód z ambasadorem Magierowskim. Lederman podczas ataku na ambasadora Magierowskiego krzyczał „Polak! Polak!”, otwarł drzwi do jego samochodu służbowego i opluł polskiego dyplomatę.

 

Dzięki zdjęciom zrobionym sprawcy przez polskiego ambasadora policja w ciągu 90 minut ujęła sprawcę. Izraelski portal informuje również, że napastnik został osadzony w areszcie domowym i ma zakaz zbliżania się do ambasady RP w Tel Awiwie.

 

Po ataku polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało apel do władz Izraela o zapewnienie ochrony pracownikom dyplomacji a premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że Polska potępia akt agresji, który nazwał ksenofobicznym.

 

W związku z atakiem na Marka Magierowskiego w Tel Awiwie, w środę 15 maja w godzinach porannych do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych została wezwana ambasador Izraela w Warszawie Anna Azari.

 

Ksenofobiczny atak na polskiego dyplomatę komentowany jest także w mediach zagranicznych. Niemiecki portal „Merkur.de” donosi o agresji wobec ambasadora Magierowskiego w artykule pod tytułem „Napięte stosunki: Polski ambasador zaatakowany w Tel Awiwie”. Niemcy piszą m.in. wcześniejszych konfliktach, w tym o wycofaniu się Polski w ubiegłym roku z karania za przypisywanie państwu lub narodowi polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez „niemiecki reżim nazistowski”. Jako o nowych napięciach między Warszawą a Tel Awiwem „Merkur.de” wspomina o roszczeniach odszkodowawczych za mienie wcześniej należące do Żydów.

 

W sprawie incydentu w Tel Awiwie w środę do godziny 13.00 nie były opublikowane żadne informacje na stronie internetowej ambasady Izraela w Warszawie. Na profilu facebookowym ambasady umieszczono natomiast stanowisko ambasador Anny Azari, która stwierdziła: „Z przykrością dowiedziałam się o wczorajszym incydencie w Izraelu, podczas którego zaatakowano polskiego Ambasadora pana Marka Magierowskiego. Stanowczo sprzeciwiam się i potępiam tego typu akty przemocy. Skontaktowałam się wczoraj osobiście z Ambasadorem Magierowskim i wyraziłam swoje oburzenie. Cieszę się, że izraelska Policja bardzo szybko zatrzymała sprawcę. Wierzę, że ten odosobniony incydent nie przesłoni tego, co pozytywne w relacjach izraelsko-polskich. Życzę również panu Ambasadorowi Magierowskiemu, aby podczas swojej misji nadal tworzył mosty między ludźmi dobrej woli w Izraelu i Polsce”.

 

 

 

The Jerusalem Post, Israel Info, Merkur.de, TVP Info

JB

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
ararat
Ksenofobiczny atak na polskiego dyplomatę komentowany jest także w mediach zagranicznych - i co z tego? W takich wypadkach suwerenne państwo jakim jest podobno Polska odwołuje ambasadora i obniża poziom reprezentowania RP w Izraelu. Czy ktoś zadał sobie pytanie jak to by się skończyło, gdyby ambasador Izraela została opluta i napadnięta w Warszawie? Albo ambasador USA w Warszawie - jakaś tam Moshebacher - spotkałoby to samo? No ale my jesteśmy dumni - nie my, ale ani.
Mirek
Rząd Izraelski jest """"wstrząśnięty"" atakiem na konsula Magierowskiego. Jak wygląda to Wstrząśnięcie"""""""????
Anaja
Sprawcę spotkała straszna kara. Dobrze że nie zasądzono mu zakaz plucia, bo co by robił jak za kilka dni opuści swój dom?
K. J. Turzyńsk
Premier Morawiecki oznajmił, że atak na amb. Magierowskiego był "rasistowski". Czy ustalono dwie rasy, o które w tym wypadku chodziłoby? W imieniu której rasy atakował sprawca, i przeciwko której rasie ów rasizm był wymierzony? Czy to już ustalono?
folklor
Azjaci mają plucie w swoim własnym zwyczaju. Nic nowego. To nie jest żadna cywilizowana Europa. Kaczyński się myli.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY