Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 24 PAŹDZIERNIKA
Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
Imieniny obchodzą:
Antoni, Rafał, Marcin
 

Atak na tajemnicę spowiedzi! Australijskie władze chcą zmusić kapłanów do jej naruszenia

Data publikacji: 2018-04-05 07:01
Data aktualizacji: 2018-04-05 08:18:00
WIADOMOŚCI
Giuseppe Molteni Spowiedź, 1838. Źródło: Wikicommons

Australijscy politycy – pod pretekstem walki z nadużyciami seksualnymi – od dłuższego czasu próbują ograniczyć tajemnicę spowiedzi. O tym, jaką ochronę prawną powinno zapewnić się kapłanom w konfesjonale, powinny zadecydować władze centralne – stwierdziła ostatnio premier wschodniego stanu Nowej Południowej Walii.

 

Rząd stanu, który obejmuje największe australijskie miasto Sydney, wprowadza szereg nowych przepisów, mających przeciwdziałać krzywdzeniu dzieci. To odpowiedź na końcowy raport Komisji Królewskiej dotyczący instytucjonalnej reakcji na seksualne wykorzystywanie dzieci, który ukazał się w zeszłym roku.

 

Królewską Komisję powołano w 2013 roku w celu zbadania, w jaki sposób instytucje takie jak szkoły, wspólnoty religijne, kluby sportowe i organizacje rządowe odpowiedziały na zarzuty i przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci.

 

Komisja wydała szereg sugestii dotyczących Kościoła katolickiego, w tym zaproponowała wprowadzenie wymogu, by kapłani informowali o wszelkich nadużyciach seksualnych wobec dzieci, które zostaną wyjawione podczas spowiedzi. Tymczasem tajemnica spowiedzi jest uważana za nienaruszalną zasadę i każdy kapłan, który ją złamie, zaciąga na siebie ekskomunikę.

 

Premier Nowej Południowej Walii Gladys Berejiklian powiedziała, że ​​kwestia tajemnicy spowiedzi nie zostanie włączona do nowych ustaw stanowych i powinna być rozpatrywana na szczeblu krajowym. – Uważamy, że wykracza to poza granice jednego stanu – tłumaczyła.

 

Berejiklian dodała, że wymaganie od księży, by naruszali tajemnicę spowiedzi, jest kwestią skomplikowaną i wymóg taki musi być „zrównoważony” – powinno się w tym wypadku brać pod uwagę także wolności religijne. Jedynym kompetentnym organem do podjęcia decyzji w tym zakresie jest Rada Rządów Australijskich (COAG), skupiająca przedstawicieli rządu federalnego, rządów stanowych i władz terytorialnych oraz Australijskie Stowarzyszenie Samorządów Lokalnych.

 

Premier unikała stwierdzenia, czy zalecałaby księżom naruszenie tajemnicy spowiedzi w przypadkach wykorzystywania seksualnego dzieci. Jednak Biuro Prokuratora Generalnego Nowej Południowej Walii uważa, że obecne prawo sankcjonuje „nowe przestępstwo”, którego dopuszczają się osoby zwolnione od zgłaszania przypadków wykorzystywania dzieci. Przez to nie zapewnia im się odpowiedniej ochrony. – Nasze prawa dotyczące raportowania o takich przypadkach obejmują każdego dorosłego, bez względu na pochodzenie zawodowe. Dotyczy to także księży – przekonywał rzecznik prokuratury. – Istnieje jednak religijny przywilej w tym wypadku niezeznawania, który stosuje się do większości stanów i terytoriów – kontynuował.

 

Kościół katolicki stanowczo sprzeciwił się zaleceniu Komisji Królewskiej dotyczącej wprowadzenia nakazu ujawniania tajemnicy spowiedzi, jednak Kościół w Nowej Południowej Walii nie odpowiedział natychmiast na komentarze premier, ale podczas homilii w Niedzielę Wielkanocną arcybiskup Sydney Anthony Fisher mówił o „potężnych interesach” dążących do marginalizowania praw wierzących.

 

Nie możemy pozwolić sobie na wolność posiadania i praktykowania naszych przekonań nawet tutaj w Australii – ubolewał hierarcha. – Być może nie będziemy mogli być tak wolni jak dzisiaj, by ewangelizować i chrzcić, jak nakazał Jezus pierwszej Wielkanocy – dodał.

 

Odnosząc się do kwestii tajemnicy spowiedzi, arcybiskup stwierdził, że „dziś zagraża jej zarówno zaniedbanie, jak i atak”. – Ale, jak wiemy, kapłani będą znosić kary, a nawet męczeństwo, nie chcąc naruszyć tajemnicy spowiedzi – zapewnił duchowny, dodając, że „żadna ziemska władza nie może wkroczyć w relację spowiednika i penitenta”.

 

Debata dotycząca zniesienia tajemnicy spowiedzi toczy się w Australii w czasie, gdy poprzednik abp. Fishera – kardynał George Pell – staje w obliczu oskarżeń o „historyczne” przestępstwa na tle seksualnym. Duchownego obarcza się winą za to, że nie przeciwdziałał przypadkom molestowania seksualnego, które rzekomo miało miejsce dziesiątki lat temu w jego rodzinnym stanie Victoria.

 

Kard. Pell, po odejściu ze stanowiska szefa nowej dykasterii Sekretariatu Ekonomicznego, stanowczo zaprzecza oskarżeniom.

 

 

Źródło: cruxnow.com

AS

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
agricola
Paplu, paplu...a niby jak mogą to wyegzekwować? No chyba, że w każdym konfesjonale będzie podsłuch i każda spowiedź będzie rejestrowana. "Rozmowa kontrolowana...rozmowa kontrolowana...itd"- skądś to znamy. Marzy o tym każdy czerwony śmieć.
Rafał R.
Jak zwykle wszystko dla dobra dzieci.
gość
To nie jest przypadkowe, ktoś takimi pomysłami steruje.W konsekwencji , bo jeżeli jest taki pomysł to kiedyś go zrealizują,stanie się tak,że ludzie sami zaczną odchodzić od spowiedzi,będzie ona pomniejszana,marginalizowana.I to co nas katolików wyróżnia nawet wsród denominacji chrześcijańskich,przestanie działać.I tak następna cegiełka do powstania jednej wspólnej religii zostanie dołożona.
Historia się powtarza
Nie jeden kapłan oddał życie za tajemnicę spowiedzi. Są w tym gronie nawet święci - również z Polski. Czy w Australii będą następni?