Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 15 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Imieniny obchodzą:
Teresa, Jadwiga, Eustachy, Tekla
 

Austria: Biskupi chcą wcielić w życie postanowienia Synodu Amazońskiego

Data publikacji: 2019-07-11 08:00
Data aktualizacji: 2019-07-11 08:24:00
RELIGIA

Biskupi austriaccy chcą wcielić w swoim kraju postanowienia Synodu Amazońskiego. Choć nie powiedzieli tego głośno, prawdopodobnie chodzi o celibat.

 

Na stronie internetowej Panamazońskiej Rady Eklezjalnej (REPAM), której papież powierzył zadanie przygotowania Synodu Amazońskiego, pojawił się list od biskupów Austrii. W imieniu hierarchów tego kraju entuzjastyczne pismo przesłał do relatora generalnego Synodu, kard. Claudio Hummesa, bp Werner Freistetter, mianowany niedawno przez papieża Franciszka administratorem apostolskim diecezji Gurk-Klagenfurt. Bp Freistetter zapewnił adresata, że austriaccy biskupi solidaryzują się z „drogą synodalną” prowadzącą do październikowego zgromadzenia w Rzymie i chcą jej „towarzyszyć”. Jak stwierdził dosłownie Freistetter, austriaccy biskupi zamierzają „w swoim Kościele lokalnym” wcielić w życie synodalne postanowienia.

 

Hierarcha nie wyjaśnił, co dokładnie mają na myśli Austriacy, ale można domniemywać, że – oprócz otwarcie wymienianych w tekście kwestii ekologicznych – chodzi przede wszystkim o celibat oraz rolę kobiet w Kościele. W ostatnich miesiącach zgodnie z linią progresywną wypowiadało się w tych sprawach trzech biskupów austriackich, wszyscy mianowani przez papieża Franciszka: Manfred Scheuer z Linzu, Hermann Glettler z Innsbrucka i Benno Elbs z Feldkirch. Za likwidacją obowiązku celibatu opowiedział się ponadto jednoznacznie kard. Christoph Schönborn, arcybiskup Wiednia i bliski doradca Ojca Świętego. Według Schönborna Kościół mógłby celibat zliberalizować już dziś, z kolei w przyszłości, na mocy decyzji nowego Soboru, możliwe byłoby dopuszczenie kobiet do święceń diakonatu, prezbiteriatu i episkopatu.

 

To, że Synod Amazoński zajmie się celibatem i rolą kobiet w Kościele, zostało ogłoszone w opublikowanym kilka tygodni temu dokumencie przygotowawczym do zgromadzenia, tak zwanym Instrumentum laboris. Z kolei pod koniec czerwca zebrała się w Rzymie na zamkniętym sympozjum grupa organizatorów Synodu oraz czołowych progresywnych teologów, zwłaszcza niemieckich; w ogłoszonym publicznie podsumowaniu niejawnych obrad podano, że sympozjum rekomenduje zniesienie obowiązku celibatu w regionie Amazonii oraz „ponowne przemyślenie” otwarcia diakonatu dla kobiet.

 

Jak zauważa na łamach portalu Katholisches.info Giuseppe Nardi, jest zastanawiające, że austriaccy biskupi w liście piszą w ogóle o postanowieniach Synodu Amazońskiego. Zasadniczo rzecz biorąc synod nie ma władzy nauczania, będąc tylko głosem doradczym dla Ojca Świętego. Nardi sugeruje, że Austriacy wiedzą, iż tym razem będzie jednak inaczej. Papież może bowiem zrobić użytek ze wprowadzonych przez siebie w ubiegłym roku zmian.

 

Chodzi o możliwość uczynienia dokumentu końcowego synodu częścią oficjalnego nauczania Kościoła poprzez zwykły podpis papieża pod tekstem, bez wydawania po pewnym czasie od obrad bazującej tylko na dokumencie synodalnym adhortacji apostolskiej. Wykorzystanie tego mechanizmu nie byłoby w tym wypadku zaskakujące. Jak zapewniał niedawno wspomniany kard. Hummes, Synod Amazoński „ma szansę być [zgromadzeniem] historycznym”; z kolei według silnie zaangażowanego w przygotowywanie Synodu bp. Franza-Josefa Overbecka z Essen, po tegorocznym październiku „nic już [w Kościele] nie będzie takie samo”.

 

Źródło: Katholisches.info

Pach

 

***

 

Powyższy tekst jest jednym z licznych artykułów świadczących o olbrzymim kryzysie w Kościele. Ale zawsze pamiętamy, że Kościół to nasza Matka, to Chrystusowa Owczarnia, której – jak obiecał Jej Najświętszy Założyciel – bramy piekielne nie przemogą. Kościół – jeden, święty, powszechny i katolicki, dostarczyciel jedynej prawdziwej religii, będący Mistycznym Ciałem tego, który jest Prawdą, Drogą i Życiem istniał będzie zawsze. Był już wszakże targany licznymi kryzysami, prześladowaniami i upadkami – mimo tego zawsze wychodził z kłopotów i powstawał, by przekazywać wszystkim narodom Słowo Boże. Nie ustawajmy w modlitwie za naszych kapłanów i biskupów i Ojca Świętego, za nasze katolickie rodziny i katolickie społeczeństwo. Nie ustawajmy w modlitwie za osoby takie jak opisane w powyższym tekście – ta modlitwa jest im niezwykle potrzebna! Trwajmy przy tym w świętej wierze katolickiej, której zasad, dogmatów, prawd i tradycji nie da się zmienić – a w sprawach takich jak opisana w powyższym tekście, zaglądajmy do Katechizmu Kościoła Katolickiego, w którym wciąż odnaleźć możemy słuszne odpowiedzi na dręczące nas pytania.

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
ela
Austria leży w Amazonii?
sp
Już wiedzą, jakie będą postanowienia Synodu Amazońskiego? To jakaś ustwka?
iskierka
Jeszcze NIE OGŁOSZONO FORMALNIE DOKUMENTÓW a ONI już WIEDZĄ i CHCĄ jak Adam w Niebie Ewy. Jeśli jak czytamy : ?nic już w Kościele nie będzie takie samo? to tylko potwierdza FAKT SAMOZNISZCZENIA już mający miejsce , że nie będzie KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO. Za mocno ? Cenzura ? - Tak odczytuję słowa Biskupa bp. Franza-Josefa Overbecka z Essen które ZAMIEŚCILIŚCIE : -po tegorocznym październiku ?nic już w Kościele nie będzie takie samo?. Jak nie będzie to SAMO TO nie będzie MÓJ KOŚCIÓŁ KATOLICKI. Taka jest logika zdarzeń i ICH SKUTKI. Czy hierarchowie uważają wiernych za "barany" i bazują na PRZYWIĄZANIU DO TEGO CO BYŁO A CZEGO NIE MA a także na FAŁSZYWEJ POKORZE. Owce znają Głos, zapach , SMAK Pana Jezusa Chrystusa, który jest jedyną BRAMĄ do OJCA. Króluj Nam Chryste.
ala wilk
Skoro dziś jest kryzys w Kościele to kiedy go nie było? W 1914? W 1939? A może w 1848 gdy austriaccy katolicy podburzali Polaków do mordowania się nawzajem?
Neptun
Spokojne Dox oni już doskonale wiedzą, jakie będą postanowienia tego synodu, już to wszystko mają ustalone.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY