Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 26 LISTOPADA
Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
Imieniny obchodzą:
Konrad, Lucjan, Sylwester
 

Badanie opinii: Amerykanie popierają klauzulę sumienia

Data publikacji: 2019-09-20 16:00
Data aktualizacji: 2019-09-20 16:42:00
WIADOMOŚCI
Fot. Pixabay

Sondaże przeprowadzone na zlecenie episkopatu Stanów Zjednoczonych ujawniły, że większość Amerykanów opowiada się za prawem pracowników służby zdrowia do klauzuli sumienia.

 

Według badań, 83 procent obywateli amerykańskich uważa, że lekarze i pielęgniarki nie mogą być zmuszani do naruszania swoich przekonań, aby nie stracić pracy. Z kolei 91 procent wierzących pracowników służby zdrowia stwierdziło, że raczej wolą stracić pracę niż łamać swoje sumienie.

W opinii biskupów, Amerykanie opowiedzieli się kolejny raz za wolnością, a tym samym przyczynili się do pomocy najuboższym. „Jeśli wykluczymy ludzi wierzących z zawodów medycznych, mieszkańcy USA będą cierpieć, zwłaszcza ci najbardziej potrzebujący” – czytamy w oświadczeniu episkopatu Stanów Zjednoczonych, opublikowanym po ogłoszeniu wyników badań społecznych.

Sondaże ujawniają także powszechną dyskryminację wierzących pracowników służby zdrowia. Jednym z najbardziej znanych przypadków jest historia pielęgniarki ze szpitala w Vermont, który zdaniem Departamentu Zdrowia Stanów Zjednoczonych, zmusił ją do udziału w tak zwanej aborcji wbrew jej przekonaniom.

Problem jest ogromny ponieważ dotyczy nie tylko aborcji, sterylizacji oraz antykoncepcji, ale wielu innych przypadków, takich jak np. coraz większe ilości spraw związanych z samobójstwem wspieranym przez lekarza – wyjaśnia dr David Stevens, dyrektor Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Lekarzy i Stomatologów USA.

W ubiegłym roku administracja Donalda Trumpa przywróciła klauzulę sumienia ze względów religijnych i etycznych. Amerykańscy biskupi nazwali to wówczas „zwycięstwem zdrowego rozsądku”. Ustawa pozwoliła lekarzom i pielęgniarkom nie brać udziału w zabijaniu dzieci nienarodzonych oraz sterylizacjach i jednocześnie uniknąć kary rządu federalnego.

 

 

Źródło: KAI/vaticannews.va

RoM

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Krzysiek
Większość amerykanów jest także dumna ze armii USA i jej polityki międzynarodowej. W większości także popiera syjonizm. Dodam jeszcze że ludzi uważających się za katolików w USA jest 1/4 nie mam dokładnych danych ile z tego ułamka amerykańskich katolików uważa się za judeo-chrześcijan ale z osobistego doświadczenia wim że kiedy mam do czyniena z amerykańskim katolikiem to każdy uważa się za judeo-chrześcijanina ta choroba nawet udziela się polakom w USA. Ilu z nich rozumie tradycyjną katolicką doktrynę też jest dużym pytaniem. Trzeba by było przeprowadzić drugie badanie wśród tych ludzi i zadać pytanie co rozumiesz przez sumienie.
Jot
Skoro mozna zmusic lekarza albo pielęgniarkę do zabicia człowieka to chyba można zażądać od koszernego lokalu przygotowania wieprzowiny? W końcu to nieporównywalnie mniejszy problem.