Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 27 STYCZNIA
Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
Imieniny obchodzą:
Aniela, Przybysław
 

Benedykt XVI przeciwny kształtowi książki kard. Saraha. Nie kwestionuje jednak swojego wkładu

Data publikacji: 2020-01-14 07:30
Data aktualizacji: 2020-01-14 15:14:00
WIADOMOŚCI
Fot. Mazur / www.thepapalvisit.org.uk / flickr

Benedykt XVI zdystansował się od autorstwa książki o kapłaństwie i celibacie, którą opublikował kard. Robert Sarah. Wciąż jednak potwierdza, że swój tekst składający się na połowę publikacji przekazał do dyspozycji prefektowi Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Papież-senior pozwolił na dowolne dysponowanie tekstem oraz wiedział, że ukaże się w postaci książki.

 

Na prośbę papieża-seniora kard. Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zadzwonił rano we wtorek, aby poprosić francuskiego wydawcę o usunięcie nazwiska i zdjęcia Benedykta XVI z okładki książki. Papież senior odmówił także przypisywaniu mu współautorstwa wstępu i zakończenia mającej ukazać się we środę (15.01) książki.

 

- Tekst o kapłaństwie papież-senior napisał latem 2019 r. - powiedział abp Georg Gänswein, prywatny sekretarz Benedykta XVI. - Benedykt XVI nie został jednak poinformowany o faktycznej formie i układzie planowanej książki - dodał.

 

Nie wyjaśniono także kwestii praw autorskich Benedykta XVI. Papież-senior, jako współautor, powinien zawrzeć umowę z wydawnictwem „Fayarda”, ale niestety do tego nie doszło.  -Było to nieporozumienie bez kwestionowania dobrych intencji kard. Saraha - dodał abp Gänswein.

 

W obecnym kształcie kwestii celibatu poświęcone jest 175 stron książki, na którą składają się dwa teksty, jeden papieża-seniora, drugi kard. Saraha oraz wprowadzenie i zakończenie podpisane przez obydwu autorów. Wiadomo, że w nowym kształcie książka nie będzie zawierała współautorstwa Benedykta XVI, a z jej okładki zniknie podobizna papieża-seniora.

 

Kolejne wydania książki „Z głębi naszych serc” będą sygnowane „Kard. Sarah przy wkładzie Benedykta XVI” - ogłosił prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

 

- W związku z polemikami, wywołanymi wydaniem dzieła „Z głębi naszych serc”, postanowiono, że autorem książki w przyszłych wydaniach będzie: Kard. Sarah przy wkładzie Benedykta XVI. Natomiast cały tekst pozostaje absolutnie niezmieniony – oświadczył hierarcha na Twitterze. Tym samym Benedykt XVI będzie figurował jedynie jako autor własnego tekstu, a nie współautor całej książki.

 

Źródło: KAI / catholicherald.co.uk

PR  

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Adam
Dlaczego B16 po prostu sam nie napisał ksiażki? Napisać opublikować i kropka.
DNA
Rozumiem, że Benedyktowi XVI nie spodobała się okładka. Czy to tylko chwyt medialny?
zwierzyniecki
czyli autorem będzie Kardynał cytujący Benedykta XVI..czekamy na polskie wydanie..a,że jest medialna wrzawa?to zrozumiałe;jeżeli wilki wyją,że pasterz jest zły...to chwała Pasterzowi!....atak skupi się na autorze-tym razem jednym;mamy przecież dobrze zorganizowane kręgi wojujących ateistów-wrogów Koscioła;także lewicowych POstępowych i Otwartych "katolików",także V-tą kolumnę w samym Kosciele;bestia atakuje!
asdf
Brakuje podstawowej informacji - czy teksty cytowane w ostatnich dniach przez agencje i portale całego świata pochodzą od Benedykta XVI czy kard. Saraha?
zgred
@Ryś Ty również popracuj nad swoją polszczyzną zanim zaczniesz kogokolwiek pouczać.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY