Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 06 CZERWCA
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 

Bezpieczeństwo, dodatkowe godziny, telefoniczne ustalenie terminu spowiedzi. Brawo parafie!

Data publikacji: 2020-04-02 08:01
Data aktualizacji: 2020-04-02 08:38:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Peter H)

Jednocześnie maksymalnie 5 osób w kościele? Cóż... Przed Świętami w wielu polskich parafiach spowiada niejednokrotnie nawet więcej niż 5 księży, a w kolejce do każdego konfesjonału czeka kilkadziesiąt osób. Wyjątkowa sytuacja wymaga jednak zastosowania wyjątkowych środków. Na szczęście wiele wspólnot w sposób wzorowy zareagowało na rządowe obostrzenia. Jest bezpiecznie i pobożnie.


Zgodnie z Przykazaniami kościelnymi każdy wierny ma obowiązek przynajmniej jeden raz w ciągu roku przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. Teoretycznie więc spora grupa osób  ten obowiązek wypełniła już w pierwszych miesiącach roku 2020, zaś w przypadku osób, które nie popełniły grzechu śmiertelnego, nic nie stoi na przeszkodzie, by ze spowiedzią poczekać na spokojniejsze czasy. Mimo tego wiele osób nie wyobraża sobie Świąt Wielkiej Nocy bez oczyszczenia duszy. W odpowiedzi na ich wypływające z potrzeby serca potrzeby wiele parafii zdecydowało się dostosować przedświąteczną spowiedź do sytuacji epidemicznej i restrykcji sanitarnych.


Nie jest to jednak proste ze względu na ograniczenia, a powiedzmy sobie szczerze: czekając przed Świętami w kolejce do spowiedzi i mając przed sobą 4 osoby często jesteśmy... w „czołówce”. Oczywiście nadzwyczajna sytuacja spowodowała, że część wiernych wstrzymuje się z wizytą w konfesjonale, więc i kolejki byłyby pewnie krótsze, jednak nikt nie chce ryzykować zakażenia bliźniego lub zapłacenia wysokiej kary.


Co więc robią parafie? Pomysły są różne, ale cel zawsze ten sam: umożliwić wiernym sakramentalne oczyszczenie duszy z grzechów.


Przykładowo w parafii p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie (Kurdwanów) spowiedź odbywa się nie w konfesjonale, a w salkach, gdzie zachowanie bezpiecznej odległości jest łatwiejsze. Wspólnota umożliwia także wiernym telefoniczne ustalenie terminu spowiedzi gdyby proponowane godziny były dla nich nieodpowiednie. Ponadto na stronie parafii czytamy, że „w grupie kilku osób będzie można przyjąć Komunię św.”.


Parafia p. w. Zesłania Ducha Świętego w Krakowie (Ruczaj) daje wiernym możliwość spowiedzi niemalże 8 godzin dziennie – rano i wieczorem, zachowując przy tym środki ostrożności i kierując penitentów do kaplicy lub poczekalni kancelarii.


Akcja spowiedzi na niezwykle szeroką skalę trwa także w krakowskiej Bazylice Boże Miłosierdzia. Tam wierni mogą wybrać dogodną dla siebie porę od 8 aż do 18.


Tego typu działań jest jednak więcej – i to nie tylko w Krakowie! Przykładowo przez wiele godzin dziennie na penitentów czekają księża z parafii p. w. św. Lamberta w Radomsku.


Warto sprawdzić na stronie internetowej swojej parafii, w jaki sposób zorganizowano tegoroczną spowiedź i – jeśli mamy konieczność lub czujemy potrzebę duchową – skorzystać z sakramentu.


Czasami można oczyścić serce z grzechu nawet nie wychodząc z samochodu. Akcję „spowiedź drive” prowadzi ks. Adam Pawłowski, proboszcz parafii pw. św. Marcelina w Rogalinie (woj. wielkopolskie), który zadbał zarówno o bezpieczeństwo sanitarne jak i ochronę tajemnicy spowiedzi – poprzez wyznaczenie punktów, gdzie czeka kolejny penitent.


Z kolei bezpiecznego busa, w którym spowiednik i wierny są od siebie oddaleni, zaparkowano przez parafią p. w. św. o. Pio w Węgrowie (woj. mazowieckie). Dodatkowo oryginalny „konfesjonał” może dojechać do wiernego z parafii. Na spowiedź w busie należy umówić się telefonicznie.


Gdyby natomiast w jakiejś parafii nie pojawiły się dodatkowe godziny przeznaczone na spowiedź lub nietypowe, a spowodowane sytuacją rozwiązania, wierny może udać się do innej świątyni. Jest w Polsce bardzo wiele miejsc, gdzie spowiedź trwa od rana do wieczora lub odpowiadający nam termin możemy ustalić telefonicznie. Stałe konfesjonały warto mieć w pamięci nie tylko w trakcie pandemii.

 


Michał Wałach

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ. 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
racjonalista
A może by nie grzeszyć? Spowiadasz się obiecujesz poprawę,a grzechy wciąż te same,jakieś to nie racjonalne.
jakimowiccz
W Janowie Lubelskim chwalebnie zachowują się księża z parafii Św Jana Chrzciciela ułatwiając i pomagając wiernym w przeciwieństwie do tych z kościoła św Jadwigi często na 4 spusty zamknietego
Michu.
@Paulus Mylisz się, to nie obraz spustoszenia, ale czas zarazy. Każde działanie, które może ograniczyć rozwój epidemii jest godne rozważenia.
Barbarossa
Spowiedź on line czy tel byłaby narażeniem na to że kapłan popełni ekskomunikę bo nie będzie zachowana tajemnica spowiedzi. Więc oboje będą nie tylko popełniać grzech, wina księdza spora plus to że przestanie być członkiem KK przez to. Nie należy szukać uproszczeń, grozi banalizacja i tym, że właściwie po co spowiedź skoro moge żal doskonały, po co ksiądz, ja sam będę sobie kapłanem, po co Kościół skoro na łonie natury bezpośrednio spotkam się z Bogiem, w którego w sumie nie wierzę, bo sam dla siebie chce nim być.
PrPr
Kapłani powinni stawać na głowie by umożliwić spowiedź i komunię św. Nie udało się Hitlerow, Stalinowi itp. wygonić nas z kościołów, wygonił nas koronawirus
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY