Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 06 CZERWCA
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 

Białoruś funduje procedurę in vitro. Arcypasterz protestuje i wzywa do modlitwy

Data publikacji: 2020-05-23 08:00
Data aktualizacji: 2020-05-23 11:18:00
WIADOMOŚCI
Fot. Forum

Ksiądz arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi, skrytykował decyzję prezydenta Aleksandra Łukaszenki, który podpisał dekret o finansowaniu przez państwo zapłodnienia in vitro.

 

 

Metropolita mińsko-mohylewski swoje stanowisko w tej sprawie zawarł w „Apelu do katolików i wszystkich ludzi dobrej woli”. Napisał między innymi: „Drodzy bracia i siostry, w tym trudnym czasie, gdy doświadczamy pandemii koronawirusa, istnieje inne zagrożenie dla życia ludzkiego. Dekret prezydenta Republiki Białorusi w sprawie wsparcia społecznego niektórych kategorii obywateli przewiduje pierwszą bezpłatną próbę in vitro”.

 

Zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi przypomniał o moralnej niedopuszczalności sztucznego zapłodnienia oraz wyraził sprzeciw wobec finansowania tego zabiegu z publicznych środków „To oznacza, że grzeszny zabieg, sprzeczny z Pismem Świętym i moralną nauką Kościoła, będzie finansowany także z podatków wiernych” – stwierdził w apelu ksiądz arcybiskup.

 

Już w lutym 2019 roku Kościół katolicki na Białorusi zdecydowanie wypowiedział się na temat zapłodnienia in vitro jako „niemoralnej procedury, która degraduje godność osoby ludzkiej i stanowi zagrożenie dla daru życia Bożego”.

 

Ksiądz abp Tadeusz Kondrusiewicz apeluje do katolików i ludzi dobrej woli aby nie godzili się na sztuczne zapłodnienie. „Poczęcie poza aktem małżeńskim, manipulacja zarodkami, ich kriokonserwacja i bycie w stanie „zamrożonym”, banki kobiecych i męskich gamet, surogacja – wszystko, to towarzyszy i jest częścią procedury sztucznego zapłodnienia. Nie możemy w tej sprawie być obojętni, ponieważ jest to moralnie niedopuszczalne” – wskazał arcypasterz.

 

Kościół na Białorusi jest też zaniepokojony rezolucją tamtejszego Ministerstwa Zdrowia „W sprawie stosowania technologii wspomaganego rozrodu”, opublikowaną 13 maja. Dotyczy ona rozszerzenia praktyki sztucznego zapłodnienia. Zgodnie z zapisami decyzji, samotna zdrowa kobieta, która nie ma partnera seksualnego, może zajść w ciążę poprzez zapłodnienie in vitro. „To niewątpliwie zagraża istnieniu rodziny, podważa wartość rodzicielstwa, pozbawia dziecko prawa do obojga rodziców i pełnoprawnej rodziny” – zaalarmował przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi.

 

Na zakończenie pisma ksiądz arcybiskup Kondrusiewicz poprosił wiernych o podjęcie intensywnej modlitwy w intencji świętości życia oraz o modlitwę i posty pokutne w celu przeproszenia Boga za wszystkie grzechy przeciw życiu i rodzinie, które mają dziś miejsce w tym kraju.

 

Bardzo poważnym problemem w państwie Łukaszenki jest również zabijanie dzieci poczętych. Według danych Białoruskiego Narodowego Komitetu Statystycznego, co roku uśmierca się tam około 25 tysięcy dzieci. Według danych Ministerstwa Zdrowia, około 92 procent aborcji wykonuje się do 12. tygodnia ciąży, czyli w okresie legalności tej zbrodni „na życzenie”, w dodatku bezpłatnie. Wskazania medyczne pozwalają na zabicie dziecka w dowolnym momencie trwania ciąży, a przyczyny społeczne dopuszczają możliwość usunięcia ciąży do 22. tygodnia – gdy kobieta jest ofiarą gwałtu lub jeśli decyzją sądu zostanie pozbawiona praw rodzicielskich.

 

 

 Adam Białous

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Ryś
@grzegorz Niestety, jest to PRAWDA.
grzegorz
@Rys ..... Stan naprzeciwko mojej siostry i jej syna i powiedz mu w twarz, ze jest genetycznym mutantem i zabili 9999999999999999999 zeby zyl
Melchizedech
@Ryś Cóż, ja w in vitro zła nie widzę. Kościół wprawdzie popełnił zbrodnie, ale nie osądzam go całego po tym. Dobro też czyni. Wciąż, moje pytanie pozostaje. Redaktorzy sugerują, że problemem jest finansowanie incjatywy z podatków ludzi, którzy jej nie popierają. Czy dotyczy to również Kościoła? Jego też wielu ludzi nie popiera. Czy jest to podstawą do niefinansowania go z ich podatków?
Moi
Mój znajomy ma syna z in vitro. Tworzą szczęśliwa rodzinę. Inaczej nie mógłby zostać ojcem i mieć i czuć tego co teraz. Nie żałuje w każdym calu. Nie każdy uważa in vitro za zbrodnie, dla niektórych to jedyna szansa na dziecko. W końcu blastocysta składająca się z 8 komórek nie czuje, nie wie nawet że istnieje. Jeśli by tak było każda kobieta musialby chyba płakać za każdym razem gdy ma okres, bo kto wie czy nie ma tam zarodka. A przypominam, że naturalnie ponad 50% ciąż się roni.
Ryś
@Grzegorz Na czym polega cywilizacja? Czy na zabijaniu?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY