Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 15 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Imieniny obchodzą:
Teresa, Jadwiga, Eustachy, Tekla
 

Białystok: narasta spór o marsz LGBT. Tysiące mieszkańców chce, by prezydent zakazał homoparady

Data publikacji: 2019-07-12 12:01
Data aktualizacji: 2019-07-12 12:26:00
WIADOMOŚCI
Karol Rutkowski [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

Narasta spór między prezydentem Białegostoku, a mieszkańcami miasta, marszałkiem województwa podlaskiego oraz parlamentarzystami. Chodzi o zaplanowany na 20 lipca marsz środowisk LGBT.

 

Tadeusz Truskolaski odmówił objęcia homoparady swoim patronatem i wzięcia w niej udziału. W wydanym dla mediów oświadczeniu tłumaczy się, że „zgodnie z obowiązującym prawem organizacja zgromadzenia publicznego nie wymaga zgody Urzędu Miejskiego (...).Dotyczy to zarówno Marszu Równości, jak i każdej innej inicjatywy tego typu”.

 

Warto jednak odnotować, że włodarz miasta może zabronić imprezy w przypadku, gdy jej realizacja może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Zdaniem części osób 20 lipca w Białymstoku wystąpi taka sytuacja, gdyż na ten dzień zaplanowano i zgłoszono 50 kontrmanifestacji. W podobnej sytuacji homoseksualnych marszów równości zabronili prezydenci Lublina, Rzeszowa i Kielc.

 

Dlatego też stanowisko prezydenta Białegostoku wzbudza sprzeciw dużej części mieszkańców miasta, a petycje przeciw homoparadzie podpisało już ponad 10 tys. osób. Rozczarowania nie kryją także przedstawiciele władz wojewódzkich i podlascy parlamentarzyści.

 

Władze województwa, w proteście przeciwko marszowi równości i jako alternatywę wobec niego, organizują  „Piknik Rodzinny”. Chciały przeprowadzić go w centrum miasta – przed katedrą – jednak prezydent nie wyraził na to zgody, tłumacząc, że kolidowało by to z trasą homoparady, która ma przejść tuż obok głównej katolickiej świątyni w mieście. Dlatego też prorodzinna impreza odbędzie się 20 lipca od 14:00 do 20:00 na dziedzińcu Pałacu Branickich.

 

Swój sprzeciw wobec parady równości i decyzji prezydenta Tadeusza Truskolaskiego wyrazili w listach otwartych m.in. podlaski senator PiS Jan Dobrzyński oraz eurodeputowany tej samej partii Krzysztof Jurgiel. „Marsze równości zazwyczaj przekształcają się w manifestacje pogardy i nietolerancji wobec chrześcijan, w otoczce nieprzyzwoitych, a nawet wulgarnych  zachowań (…). Nie mogę zgodzić się na to, aby ulice Białegostoku stały się areną walki z Bogiem i Kościołem (…). Ze zdumieniem przyjąłem postawę i wypowiedzi prezydenta miasta” – pisze eurodeputowany Krzysztof Jurgiel. Z kolei senator Jan Dobrzyński uważa, że marsz jest prowokacją i „służy wyłącznie lansowaniu homoseksualizmu w przestrzeni publicznej”. Zdaniem radnego sejmiku województwa podlaskiego Sebastiana Łukaszewicza „marsz narusza zasady współżycia społecznego”.

 

Odezwę do wiernych w sprawie tych wydarzeń skierował też abp Tadeusz Wojda. Odczytywano ją w niedzielę 7 lipca w kościołach archidiecezji białostockiej. Arcypasterz napisał, że marsz środowisk LGBT sprzyja dyskryminacji innych, szydzi z wiary i deprawuje najmłodszych. W liście Metropolity Białostockiego czytamy m.in. „Na 20 lipca br. zaplanowany jest w Białymstoku marsz środowisk związanych z LGBT (lesbijek, gejów, biseksualistów i transwestytów). Jest to inicjatywa obca naszej podlaskiej ziemi i społeczności, która jest mocno zakorzeniona w Bogu, zatroskana o dobro własnego społeczeństwa, a zwłaszcza dzieci”.

 

Organizatorem marszu równości w Białymstoku jest Tęczowy Białystok – stowarzyszenie promujące ideologię LGBT. Kilka tygodni temu jego młodzi aktywiści ogłosili podczas konferencji prasowej, że 20 lipca zamierzają przeprowadzić w stolicy województwa podlaskiego pierwszą homoparadę.

 

 

Adam Białous

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Nie
Nie dla zboczeńców.
panda
On zabroni, a sąd pozwoli.
Białystok
Zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcą wynagradzać Jedynemu Panu naszemu Jezusowi Chrystusowi 20 lipca o 14 przed Katedrę. Będziemy odmawiać różaniec.
Ajot
@Robi ????
taki 1
Dlaczego nie miałaby się zdarzyć tzw. spontaniczna kontrmanifestacja. Ludzie powinni stanąć w poprzek. Gdyby tam było 10 - 15 tysiecy ludzi to by ich policja nie usunęła.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY