Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 16 LISTOPADA
Św. Gertrudy Wielkiej
Św. Małgorzaty Szkockiej
Św. Gertrudy Wielkiej
Św. Małgorzaty Szkockiej
NMP Ostrobramskiej
Imieniny obchodzą:
Gertruda, Małgorzata, Maria, Edmund
 

Białystok: wojewoda podlaski wstrzymał wprowadzenie w życie uchwały godzącej w dobre imię „Łupaszki”

Data publikacji: 2019-11-08 12:01
Data aktualizacji: 2019-11-08 12:08:00
WIADOMOŚCI
FOT.: Adam Białous

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wstrzymał wykonanie uchwały Rady Miasta Białystok dotyczącej zmiany nazwy ulicy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na ulicę Podlaską. Wojewoda – jako przedstawiciel rządu nadzorujący działalność prawną samorządu – wszczął postępowanie w sprawie uchwały, ponieważ, jak twierdzi, „narusza ona zapisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

Bohdan Paszkowski stwierdził też, że uchwała przegłosowana (tylko jednym głosem) przez koalicję białostockich radnych miejskich z PO oraz FMP boleśnie dotyka środowiska kombatanckie. „Podjęcie uchwały w oparciu o niepotwierdzone i jednocześnie krzywdzące zarzuty, stoi również w wyraźnej sprzeczności z zapisami ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (…), która w preambule stanowi, że kombatantom oraz ofiarom represji należny jest głęboki szacunek wszystkich rodaków oraz szczególna troska i opieka ze strony instytucji państwowych, samorządów terytorialnych i organizacji społecznych” – czytamy w uzasadnieniu decyzji wojewody podlaskiego wstrzymującej wykonanie uchwały białostockiej Rady Miasta.

 

Równie poważny jest drugi zarzut stawiany przez wojewodę uchwale godzącej w dobre imię bohatera narodowego pułkownika Zygmunta Szendzielarza. „Analiza uzasadnienia podjętej uchwały daje podstawy do stwierdzenia istotnego naruszenia zapisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej tj. art. 7” – podano w uzasadnieniu decyzji Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Ten przepis Konstytucji RP stanowi, że wojewoda ma obowiązek otaczać specjalną opieką bohaterów walk o niepodległość Rzeczypospolitej. Postępowanie wojewody w sprawie uchwały Rady Miasta Białystok może trwać do 30 dni.

 

Decyzja wojewody dotycząca uchwały Rady Miasta Białystok nosi nazwę „Wszczęcie postępowania nadzorczego w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały”. Bardzo prawdopodobne, że postępowanie to rzeczywiście zakończy się uchyleniem uchwały. Świadczyć mogą o tym słowa zawarte w decyzji. „W ocenie organu nadzoru [prawników wojewody-red.] kwestionowana uchwała dotknięta jest wadą uzasadniającą stwierdzenie jej nieważności w późniejszym czasie” – czytamy. Decyzję, z upoważnienia wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, podpisała Zofia Silwonik, dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jeżeli uchwała zostanie uchylona, Rada Miasta może zaskarżyć decyzję wojewody podlaskiego do sądu administracyjnego.

 

28 października białostocka Rada Miasta, głosami radnych koalicji PO – Forum Mniejszości Podlasia, odebrała ulicy imię zamordowanego przez komunistów żołnierza Niezłomnego majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszko”. Projekt uchwały godzącej w dobre imię polskiego bohatera narodowego złożyli radni Forum Mniejszości Podlasia, którzy określają się jako Białorusini lub prawosławni.

 

Nowa białostocka ulica (przedłużenie ulicy Chrobrego) otrzymała imię majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka” w roku 2018. Uchwałę w tej sprawie przygotowali i przegłosowali radni PiS, którzy wówczas mieli większość w Radzie Miasta. Po ostatnich wyborach samorządowych i zmianie układu sił w radzie miasta samorządowcy reprezentujący mniejszość białoruską i prawosławną zgłosili projekt uchwały znoszący imię ulicy „Łupaszki”. Chcieli, aby dostała ona nową nazwę „100-lecia Praw Kobiet”. Jednak tej nowej nazwy ulicy koalicjanci FMP z PO nie zaakceptowali, nadając jej nazwę „ulica Podlaska”. Po przyjęciu uchwały godzącej w dobre imię bohatera narodowego zaprotestowało wiele organizacji patriotycznych i instytucji – m.in. Światowy Związek Żołnierzy AK oraz IPN. Uchwała wywołała tez oburzenie społeczne i odbiła się medialnym echem po całej Polsce.

 

Pułkownik Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” jest polskim bohaterem narodowym i żołnierzem Niezłomnym. Był zawodowym oficerem i brał udział w kampanii wrześniowej. Podczas wojny walczył w szeregach ZWZ – AK. Był dowódcą słynnej 5. Wileńskiej Brygady AK. 30 czerwca 1948 roku w małopolskim Osielcu „Łupaszka” został aresztowany przez funkcjonariuszy MBP. Po długotrwałym śledztwie 2 XI 1950 r. został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na karę śmierci. Przetrzymywano go w więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Został tam stracony 8 II 1951 r. Prowadzone przez IPN prace ekshumacyjne na warszawskich Powązkach (2013) doprowadziły do identyfikacji szczątków majora Łupaszki. Pośmiertnie awansowano go do stopnia pułkownika. Bohaterski „Łupaszka” spoczął z honorami w grobie rodzinnym na Powązkach. W całej Polsce jest dziś wiele ulic imienia Zygmunta Szendzielarza. Ma on też wiele pomników.

 

 

Adam Białous

 

  

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Barnaba
@szpulas11 Dziwne, że nie protestujecie przeciwko tej łódzkiej ulicy, przecież wy wszędzie widzicie komunistów.
szpulas11
@Barnaba w mieście Łódż jest ulica Czerwonego Kapturka, serio serio, można się przenieść:D
Barnaba
Dlaczego o tym przy jakiej ulicy mieszkam ma decydować IPN, albo wojewoda, a nie ja i moi sąsiedzi ?
szpulas11
komunistyczni zbrodniarze wymordowali tak ze 200 milionów mężczyzn, kobiet i dzieci na świecie, a ile w Polsce? A wciąż ich progenitury chętne do niszczenia
gość
@Nunga:doczytaj historię i nie bądź ignorantem. Żyje jeszcze w Białymstoku i na Podlasiu wielu ludzi pamiętających ochotników z mniejszości - w szeregach PPR, PZPR, milicji, LWP, KBW i UB, którzy zwalczali polskie podziemie. Ich pobratymcy donosili do komunistycznej władzy na swoich polskich sąsiadów. Właśnie za to karał Łupaszka. W stanie wojny: śmierć za śmierć.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY