Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 09 LIPCA
Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
Imieniny obchodzą:
Adrian, Sylwia, Zenon
 

Bioetyk do Hołowni: „poszerzanie wrażliwości” pozwala usprawiedliwić każde zło

Data publikacji: 2020-02-16 18:00
Data aktualizacji: 2020-02-17 10:35:00
WIADOMOŚCI
PCh24 TV

„Jestem bioetykiem i poczułem się nieco wywołany do tablicy (…) promuje Pan wizję, która prowadzić może niestety do realnego zła” – napisał dr hab. Błażej Kmieciak, w odpowiedzi na deklarację Szymona Hołowni wobec metody sztucznego zapłodnienia in vitro oraz poparcia dla obecnego tzw. kompromisu aborcyjnego.

 

„Czy Pan jednak wierzy w to co mówi? Przecież wie Pan, że in vitro nie jest metodą leczenia. Wie Pan, że jej skuteczność jest symboliczna. Wie Pan także, że jak żadna inna technika medyczna jest ona ułomną zabawą w Boga. Etyczne, medyczne i społeczne konsekwencje podobnych działań, jak Pan również wie, zawsze są złe” – tymi słowami zwraca się dr hab. Błażej Kmieciak do kandydata na prezydenta w felietonie „Pan bioetyk do Pana Szymona” opublikowanym na portalu gosc.pl.

 

Jakiś czas temu Szymon Hołownia, zapytany o kwestie zapłodnienia pozaustrojowego odpowiedział: „Nikomu nie zamierzam jej zakazywać.(…) Ta ustawa, która jest, dopuszcza sześć zarodków nadliczbowych, a ja uważam, że ponieważ poszerza się nasza wrażliwość etyczna, wiedza biologiczna i wiele innych kwestii, powinniśmy (…) rozmawiać. Dopiero jak porozmawiamy, wymienimy opinie, to będziemy wiedzieli, co robić. Rozmowa powinna się odbywać z udziałem lekarzy, etyków, biologów”.

 

„Poszerzenie wrażliwości jest w stanie usprawiedliwić wszystko, dosłownie wszystko” – odpowiada dr hab. Kmieciak. Za przykład podał przypadki tzw. aborcji eugenicznej, gdzie „wrażliwość” na przyszłe cierpienie dziecka i brzemię jakie spada na rodziców skłania właśnie ku najgorszemu rozwiązaniu.

Podobnie jest w przypadku eutanazji. „Doskonale Pan wie, że w Holandii i Belgii nigdy eutanazja nie zostałaby wprowadzona w praktyce, gdyby nie wrażliwe orzeczenia sądów, które stwierdzały, że lekarz zabijając pacjenta, w zasadzie mu pomógł” – podkreślił bioetyk.

 

W końcu przyszedł czas na zapłodnienie pozaustrojowe. „Czy nie widzi Pan jednak, jak wspomniane in vitro zmienia swoje oblicze? (…) Muszę tutaj Panu zwrócić uwagę, że ustawa o leczeniu niepłodności ma bardzo mało wspólnego z tym problemem. Chce Pan ją zachować. (…) Czy Pan czytał jednak tą ustawę? Czy wie Pan, że została ona przepchnięta kolanem przez Sejm? Czy wie Pan, że nawet ginekolodzy zajmujący się in vitro, bardzo mocno ją krytykowali? Czy wie Pan, że jest tam zapis, który pozwala na swobodne niszczenie zarodków, niezdolnych do dalszego rozwoju? Znikają i tyle”.

 

Źródło: gosc.pl

PR

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Adam
"niszczenie zarodków, niezdolnych do dalszego rozwoju? Znikają i tyle" Zarodki, które się nie rozwijają, nie mają szans by się przyjąć. W naturalnym cyklu wielokrotnie kobiety nawet nie wiedzą o tym, że plemnik połączył się z komórką jajową, bo po prostu zarodek się nie rozwinie.In vitro korzysta z takich samych mechanizmów. W klasycznej metodzie In Vitro plemnik sam trafia do komórki jajowej. W niektórych przypadkach jest to jedyna droga np gdy wystepuje endometrioza, niedrożność, której nie da się wyleczyć. Macie ludzie jakąś paranoję, nie znacie procedur, szerzycie jakieś nieprawdy o tym, że zarodki sa niszczone - nie jest tak. Żaden zarodek wg obecnie obowiązującego prawa nie ma możliwości by został zniszczony. Mówicie że to nie jest naturalna przewidziana przez Boga droga... OK ale w takim razie po co leczycie sie? Jeśli jesteście chorzy to przecież Bóg tak chciał po co mu plany krzyżować? Jesteście mistrzami wyciągania z kontekstu tego co Wam akurat pasuje..
@gość
W tym przypadku nie można mówić o przesuwaniu granic moralności bo te granice wyznacza Prawo Naturalne. Jest to przekroczenie tych granic.
gość
@@gość Dr. Mengele "metodą faktów dokonanych" przesuwał właściwie inflacyjnie granice tego ,co w badaniach MEDYCZNYCH się zdarzyło . Więc niestety tamten proceder miał coś wspólnego z etyką , w tym sensie ,że moralność/etyka musi się do tego odnosić !!!
@gość
Mengele nie ma nic wspólnego z etykietą. Traktował ludzi jak obiekty badań a nie z godnością dzieci Bożych.
Krakusik
Pan Hołownia odrzuca tradycyjną naukę Kościoła, która jest jednoznaczna w ocenie moralnej cytownych zjawisk. Poparcie go przez dominikańskiego zakonnika świadczy jak ignorancja, wręcz brak wiedzy i odpowiedzialności za wypowiadane słowa wkrada się w szeregi duchowieństwa.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY