Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 03 LIPCA
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
Pierwszy Piątek
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Anatol, Jacek
 

Biskupi Brazylii pozytywnie o adhortacji papieża. „Musimy odbudować nasze proroctwo”

Data publikacji: 2020-02-13 18:00
Data aktualizacji: 2020-02-13 18:44:00
RELIGIA

Abp Walmor Oliveira de Azevedo, przewodniczący Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii skomentował treść najnowszej adhortacji papieskiej „Querida Amazonia”, nawiązującej do ubiegłorocznego Synodu Amazońskiego. Hierarcha podkreślił, że biskupi Brazylii dobrze przyjęli dokument i zapowiedział, że pomimo rezygnacji z pomysłu święceń „żonatych mężczyzn”, Amazonia musi odbudować swoje proroctwo.

 

„Treść adhortacji o Amazonii służy całemu Kościołowi w świetle tego, co wynika z modelu i dynamiki Amazonii. Mówi ona Kościołowi, że musimy odbudować nasze proroctwo” – uważa arcybiskup Belo Horizonte Walmor Oliveira de Azevedo. Hierarcha wraz z kard. Claudio Hummese, relatorem generalnym Synodu Biskupów o Amazonii skomentowali dokument papieża „Querida Amazonia”.

 

Na początku swego wystąpienia, abp Walmor Olibeira de Azevado podkreślił, że proces synodalny, z którego wyłania się wezwanie apostolskie, jest drogą, która się nie kończy. „Jesteśmy powołani, aby nią podążać z nowym zapałem misyjnym” – stwierdził. Zauważył przy tym, że adhortacja nie jest dekretem papieskim, lecz „zaproszeniem do marzeń”. Wystosowane przez Ojca Świętego wezwanie „stawia nasz Kościół w bardzo głębokiej i trudnej perspektywie” do „odbudowania naszego proroctwa” – stwierdził mówca.

 

Zaznaczył następnie, że to nie jest po prostu tylko słowne proroctwo, ale „buduje ono nowe zrozumienie przekształcające praktyki i zmiany”. „Jeśli uda nam się jako Kościołowi wejść na tę piękną ścieżkę Synodu, jego dokumentu końcowego w tym inspirującym i pełnym wyzwań horyzoncie wezwania synodalnego, to jestem pewien, że nasz Kościół podejmie wiele kroków przemiany wewnętrznej i odważnej obecności publicznej w społeczeństwie w celu przeobrażenia go” – powiedział arcybiskup.

 

Kard. Hummes ze swej strony przedstawił kontekst, w którym Kościół stawia czoła „wielkiemu problemowi ekologicznemu i społeczno-środowiskowemu”, przed którym stoi ludzkość, i chce pomóc przezwyciężyć te globalne kryzysy. „Wołanie biednych jest wołaniem ziemi” – powiedział prefekt senior Kongregacji ds. Duchowieństwa.

 

Jego zdaniem adhortacja odpowiada na pytanie: „Jak iść razem i być w stanie usłyszeć ten płacz i pomóc tym, którzy krzyczą, budować przyszłość”. Najważniejsze w tekście jest „miłość duszpasterza do ludzi i terytorium Amazonii”. Kardynał zwrócił uwagę na to, że owo marzenie społeczne jest na pierwszym miejscu, ponieważ ludzie biedni, poranieni, zapomniani, porzuceni, marginalizowani są pierwsi.

 

Hierarcha zauważył, że papież mówi w dokumencie wprost o braku Eucharystii, a to ona w istocie buduje Kościół i dodaje, że Kościół musi nieustannie troszczyć się o to, aby ludzie i wspólnoty mieli Eucharystię i nie może przestać szukać rozwiązania, gdy jej brakuje. Chodzi nie tylko o komunię eucharystyczną, ale też o spotkanie i zgromadzenie. „To ono buduje Kościół, celebrując pamiątkę Jezusa Chrystusa” – podkreślił kardynał. 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
AndrzejBR
Oto jest pytanie: proroctwo, WASZE, czy Katolickie?!!! - mądrej głowie dość . . .
emk
I znowu bełkot. Co autor tych słów miał na myśli?
Dr.P.Kopetzky
ST/NT Biblia! I inne źródła! Pisma Ojców Kościoła Wschodu i Zachodu! Breviarium Fidei! KKK! etc.
Jan
Już mi się robi niedobrze na sam dźwięk słowa AMAZONIA. Robią z niej jakiś przedziwny fetysz, traktując niczym biblijny alter-Eden!
taki tam
Kapłaństwo to nie jest Praca 8 godz i żegnaj Kapłanem jesteś do końca KK wypracował przez 2 tyś lat skarb który My Nowocześni chcemy zakopać Zauważmy że zmienia się świat ideologie a nauka Chrystusa jest aktualna Kogo to boli ? Upadłego Anioła który zdradził Najwyższego !