Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 18 WRZEŚNIA
Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
Imieniny obchodzą:
Stanisław, Irena, Stefania, Józef
 

Biskupi ujednolicili teksty popularnych modlitw. Wśród nich „Zdrowaś Maryjo”

Data publikacji: 2020-08-29 11:00
Data aktualizacji: 2020-08-29 12:25:00
RELIGIA
Andreas F. Borchert [CC BY-SA 3.0 de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en), CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Co

Biskupi zatwierdzili 28 sierpnia normy dotyczące ujednolicenia różnych wariantów modlitw. Przygotowany przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wykaz ma pomóc usunąć rozbieżności w publikowanych w różnych źródłach tekstach modlitw.

 

Podczas 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski obradującego od 27 do 29 sierpnia na Jasnej Górze biskupi przyjęli normy dotyczące ujednolicania tekstów niektórych modlitw. „Jest dla nas bardzo ważne, żeby te formuły modlitewne, które stosujemy na co dzień, brzmiały jednakowo w różnych modlitewnikach czy w różnych zgromadzeniach liturgicznych. Teraz będziemy mieć wzorzec, do którego będzie można się odwołać” – podkreślił bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

 

Ujednolicenie dotyczy m.in. modlitwy Pozdrowienia Anielskiego, w której poprawna formuła to „Zdrowaś Maryjo” (nie „…Mario”), „błogosławionaś Ty między niewiastami” (a nie np. „błogosławiona jesteś”). Wśród ujednoliconych formuł znalazła się także modlitwa „O mój Jezu” (fatimski akt strzelisty z modlitwy różańcowej) z formułą „dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia”.

 

Ujednolicono także tekst modlitwy „O Krwi i Wodo” z kultu Bożego Miłosierdzia, w której potwierdzono jako obowiązującą formułę „…któraś wypłynęła…” (nie „wytrysnęła”). „Sama św. Siostra Faustyna używa co prawda w „Dzienniczku” różnych brzmień: „wytrysła” (Dz. 83 i 309), „wytrysnęła” (Dz. 187), „wytrysłaś” (Dz. 813). Jednak w oficjalnych zatwierdzonych modlitewnikach Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia („Jezu, ufam Tobie” z r. 1993 oraz „Bóg bogaty w Miłosierdzie” z 2014 r.) używa się formy „wypłynęła” nawiązującego do biblijnej sceny przebicia serca Chrystusa i taką formę przyjęliśmy za obowiązującą” – wyjaśnił bp Bałabuch. Jak dodał, wśród ujednoliconych modlitw są także modlitwa „Aniele Boży” oraz fatimska „Modlitwa Anioła”.

 

Ujednolicenie polskiego brzmienia wybranych form modlitewnych, publikowanych w różnych źródłach, ma na celu korektę zauważonych rozbieżności i niedogodności oraz wprowadzenie ładu na forum wydawnictw katolickich, także w Internecie. Po przyjęciu i publikacji form ujednoliconych przez KEP normy staną się obowiązujące dla kolejnych wydań tekstów liturgicznych i innych modlitewników.

 

 

Źródło: KAI
WMa

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Murem
@ewa Żeby się dowiedział, musi się najpierw ocknąć. Z ogłoszeń parafialnych się nie dowie. Ja też musiałem się obudzić, nie pamiętam podmiany Mszy. Katolicy raportują, że są zmuszani do noszenia masek, a zwłaszcza do przyjmowania Komunii Św. po protestancku świętokradczo "na rękę". Czy nie jest to najwyższy czas by się ocknąć? Umniejszanie czci Boga, profanowanie Ciała Syna Bożego nie pochodzi z prawdziwej wiary. W dodatku co widzę, Ks. Profesor, nawiasem mówiąc ekspert tego portalu, manipuluje z pulpitu, w ornacie, że nie ma się co przejmować przyjmowaniem "na rękę", bo to rzekomo powrót do starożytnego zwyczaju. Oto fałsz płynie z ust kapłańskich i nie jest to odosobniony przypadek. Czy to jest prawdziwy Kościół gdzie kłamstwo podaje się jako prawdę, jako naukę Kościoła? Nie, to nie jest prawdziwy Kościół, to iluzoryczna budowla wzniesiona przez ludzi, która nie jest Mistycznym Ciałem Chrystusa, choć dobrze Je imituje. Chrystus jest zawsze ten sam, Kościół także.
ewa do Murem
ja mam 65 lat i pamiętam stare ale jak ktoś się urodził po zmianach to nie tyle ma się obudzić co w ogóle dowiedzieć
Murem
@Asdf Nie zmieniły się jednak słowa, które wypowiedział Anioł do Najświętszej Panienki, właśnie Pozdrowienie Anielskie. I one się nie zmienią, pozostaną te same na zawsze. Słowa św. Elżbiety też się nie zmieniły. Forma łacińska imienia Najświętszej Marii Panny od tysiącleci pozostaje również ta sama. ALE CELEBRACJĘ MSZY ŚWIĘTEJ ZMIENIONO NA NIEKATOLICKĄ, HALO KATOLICY, POBUDKA, OBUDŹCIE SIĘ. Patrzysz na kapłana stojącego za stołem, tyłem do Tabernakulum, patrzysz na nieczynny ołtarz - pięknie zdobiony, owszem, ale w jakim celu? Nic Cię to nie zastanawia, katoliku? HALO, POBUDKA, Panowie i Panie.
AndrzejBR
Dzięki nim ujednoliciło się również, i to automatycznie, moje widzenie tego wielce szacownego gremium, jakim jest przecież, KEP. Widzę ich już jako bardzo jednolitą masę . . . kitu!
cóż
sądziłam ze na tak ważnym spotkaniu zajmą się oczyszczeniem Kościoła z tych którzy nadużyli zaufania dzieci
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY