Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
16   STYCZNIA   2021 r.
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Imieniny obchodzą:
Marceli, Włodzimierz
 
Polonia Christiana nr 75       PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Bliskie spotkanie trzeciego stopnia

Bliskie spotkanie trzeciego stopnia

Jadą w interesach ciężarówką przez Hesję Nadreńską. We dwóch: gospodarz z Erlenhofu, rolnik z pięknym gospodarstwem i brzydkim długiem na grzbiecie oraz jego świeżo najęty parobek, pan Nikt, człowiek będący tajemnicą dla samego siebie – jakby Jason Bourne, tylko że z tajemnicą zupełnie niepachnącą niczym. Jest rok 1930, Nadrenia już jest „niczyja”, opuściły ją wojska francuskie, pilnujące powersalskiej demilitaryzacji tego regionu – a Hitler pośle tu swe bataliony dopiero za sześć lat, w pierwszej próbie sił ze zmęczoną Europą.

 

Jadą przez pola i miasteczka, zatrzymują się u znajomych, trochę rozmawiają ze sobą i ze spotkanymi. Jadą tak, jak im kazała autorka – są bowiem bohaterami w fabule Drogi przez moczary, ekspresjonistycznej powieści Elisabeth Langgässer, jednej z najciekawszych pisarek tegoż czasu, natychmiast po tym utworze (wydanym w roku 1936) uciszonej przez hitlerowską cenzurę.

 

Gospodarz i pomyleniec oraz wszyscy spotykani przez nich w drodze są więc słowami wypowiadanymi wewnątrz onirycznej opowieści, która idzie pod powierzchnię sztafażu współczesności, w dalszą historię – ale przecież i w przyszłość. Przyszłość wskazywaną z wyjątkowo dobrą intuicją. Jest to opowieść o tym świecie ludzkim, który w kolejnych fazach – od szarż Gustawa Adolfa do rzezi pierwszej wojny światowej – pozbawiony swoich naturalnych i historycznych punktów orientacyjnych, punktów oparcia, staje się taką niby neutralną „strefą niczyją”, w której jedni żyją bez świadomości tego, kim są, a drudzy – z coraz większym pragnieniem, by nareszcie ktoś przyszedł i wszystko stworzył na nowo.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj