Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 20 LUTY
Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
Imieniny obchodzą:
Leon, Ludmiła, Ludomir
 

„Bóg już tu nie mieszka?” – Watykan o kościołach zamykanych z powodu braku wiernych

Data publikacji: 2018-07-11 19:00
Data aktualizacji: 2018-07-13 14:01:00
WIADOMOŚCI
Fot. Tama66/Pixabay

Stolica Apostolska przygotuje instrukcje, które mają zapobiegać skandalicznym przypadkom zamieniania zamykanych świątyń katolickich na puby, siłownie, lodziarnie czy meczety. Pod koniec listopada w Rzymie odbędzie się międzynarodowy kongres pod wymownym hasłem „Bóg już tu nie mieszka?”.

 

Jak pisze portal vaticannews.va, cytując kardynała Gianfranco Ravasiego, zadaniem uczestników spotkania będzie stawienie czoła poważnemu i coraz bardziej naglącemu problemowi zamykania kościołów oraz ich nowego przeznaczenia. Jak podkreślił zwierzchnik Papieskiej Rady Kultury, który wraz z episkopatem Włoch oraz Papieskim Uniwersytetem Gregoriańskim organizuje konferencję, odbieranie świątyniom ich pierwotnego przeznaczenia jest szczególnie mocno widoczne i nasila się m.in. we Francji, Belgii, Holandii, Szwajcarii. Podobny trend zaznacza się także za Oceanem – w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Kościół tłumaczy zamykanie kościołów spadającymi wskaźnikami przyrostu naturalnego, sekularyzacją a także rezygnacją ludzi z praktyk religijnych. W ślad za tym idzie spadek liczby kapłanów.

 

65 tysięcy kościołów jest własnością parafii i diecezji. Ponadto około 25 tysięcy należy do państwa. Do tego trzeba doliczyć świątynie będące w rękach osób prywatnych i zgromadzeń zakonnych, a tu nie mamy dokładnych danych. W sumie szacujemy, że we Włoszech jest ponad 100 tysięcy kościołów, z czego około 100 opuszczonych – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Valerio Pennasso.

 

Wystarczy poszukać w internecie, by znaleźć ogłoszenia mówiące o sprzedaży świątyń. U nas nie są to jeszcze wielkie liczby. Jednak kiedy ludzie widzą, że miejsca w których zostali ochrzczeni czy się modlili stały się pubami, lodziarniami czy sklepami często są mocno zgorszeni. Już w 1992 r. episkopat Włoch wydał wskazówki, by opustoszałe kościoły przekazywać na cele kulturalne, zamieniać w biblioteki, archiwa, muzea. To jest bardziej odpowiednia zmiana, jeśli nie przeznaczenie na kult to przynajmniej na kulturę, dzieła społeczne czy szerzenie miłosierdzia – dodał duchowny.

 

Do udziału w kongresie zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich episkopatów Europy, Ameryki Północnej oraz Oceanii. Poproszono ich o przygotowanie szczegółowego spisu kościołów w poszczególnych krajach, z konkretnym opisem aktualnej sytuacji danego miejsca kultu – informuje portal Vatican News.

 

 

Źródło: vaticannews.va

RoM

 

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Widzący z Lublina
Wystarczy wrzucić w wyszukiwarkę grafiki "religijność w Polsce" a zobaczymy, że i to zjawisko pojawi się i u nas. Np w dijecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, na niedzielne msze chodzi już niespełna 20% zobowiązanych.
Maddalena_Katalin
Nic na to nie poradzimy. Przecież siłą nikogo niemożna zaciągnąć do kościoła. Lepiej niech zamienią w biblioteki, archiwa, muzea niż w puby, siłownie, lodziarnie czy meczety.
Aguirre
Tak na muzea sztuki współczesnej widziałem taki w Holandii, tragedia. Na szczęście jest jeszcze FSSPX, które kupiło przepiękny kościół pw. św. Wilibrorda w holenderskim Utrechcie.
do pytający
skutki tzw.marketingu zachęcającego młodzież ,chęć pójścia na ilość zamiast na jakość ,nie macie pojęcia ilu krytykowanych tzw "wierzących a nie praktykujących" uciekło z takiego kościoła ,oczywiście to źle ale ..w kościele jest ta moda "żeby się coś działo", cichy pustawy kościół otwarty do późna z modlącymi sie pojedynczymi ludźmi poza godzinami mszy? -jest jeszcze taki?
Max
Kto zmienił kształt ołtarzy w Polskich nowych kościołach i nie tylko ? W wielu jest Jezus Miłosierny, S.Faustyna i Sw. Jan Paweł II. Ten modernizm, uproszczenia i pustki na ołtarzach, kościołach spowodowały, że ponad 90% uczestników nabożeństw nie klęka przed Ołtarzem, wielu wędruje po kościele jak po placu targowym. Czy modernistyczni biskupi, księża nie widzą tego? Wyczyszczono ołtarze by było łatwo w najbliższym czasie wymienić Papieża i S. Faustynę na Lutra i Mahometa???? Ludzie nie noszą do kościoła książeczek do nabożeństwa, śpiewają nowości wyświetlane na tablicach - efekt? Nikt nie jest w stanie zaśpiewać z pamięci!! Przeczytaj "Widziałem wiecznośc" James Manjackal
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY