Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 16 STYCZNIA
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Imieniny obchodzą:
Marceli, Włodzimierz
 

Boom na technologie rozpoznawania twarzy. Narasta inwigilacja

Data publikacji: 2020-11-21 07:28
Data aktualizacji: 2020-11-21 07:06:00
WIADOMOŚCI
źródło: pixabay.com

Obecny stan prawny zarówno w Ameryce Północnej, jak i w Europie jest niewystarczający, by odpowiednio chronić prawa obywatelskie zagrożone częstym wykorzystywaniem funkcji rozpoznawania twarzy obywateli w przestrzeni publicznej – stwierdzili uczestnicy konferencji online Uniwersytetu Laval.

 

Paneliści seminarium internetowego zorganizowanego przez Międzynarodowe Obserwatorium na temat społecznych skutków stosowania sztucznej inteligencji i technologii cyfrowej (OBVIA) Uniwersytetu Laval, podkreślili, że konieczne jest wyważenie interesów służb i wolności obywatelskich.

 

Podczas wirtualnej konferencji odniesiono się m.in. do raportu profesor Céline Castets-Renard z Uniwersytetu w Ottawie dot. wykorzystywania systemu rozpoznawania twarzy przez siły policyjne w przestrzeni publicznej w Quebecu i w innych miastach Kanady.

 

Raport zaleca wzmocnienie ochrony prywatności oraz przyjęcie konkretnych przepisów ograniczających wykorzystanie systemu rozpoznawania twarzy przez organy ścigania.

 

W panelu wzięła udział m.in. Rashida Richardson, stypendystka wizytująca w Rutgers Law School i Institute for Information Policy and Law, Caroline Lequesne Roth, adiunkt prawa publicznego na University Cote d'Azur oraz Carly Kind z Ada Lovelace Institute.

 

Paneliści wyrazili zaniepokojenie brakiem przejrzystości w stosowaniu tej technologii w dużych miastach czy w centrach handlowych. System Clearview AI jest powszechnie używany przez policję i prywatne formy w centrach handlowych.

 

System ma sprzyjać naruszeniu praw człowieka i uprzedzeniom ze względu na płeć i rasę.

 

Trzy kanadyjskie prowincje wprowadziły przepisy dotyczące stosowania systemów rozpoznawania twarzy, jednak niewystarczająco chronią one prywatność.

 

W Stanach Zjednoczonych wprowadza się częściowe zakazy i moratoria w coraz większej liczbie lokalnych jurysdykcji. Powstają np. ustawy o ochronie danych biometrycznych (BIPA).

 

W Wielkiej Brytanii zarówno policja, jak i sektor prywatny szeroko stosują systemy rozpoznawania twarzy. Niektóre organy zauważyły, że obecne ramy prawne są nieodpowiednie w odniesieniu do stanu technologii rozpoznawania twarzy. Pewne rozwiązania wykorzystuje się w aplikacjach opartych na zgodzie. Nie mają one jednak zastosowania w przypadku organów ścigania.

 

W Wielkiej Brytanii np. opinia publiczna popiera stosowanie systemu rozpoznawania twarzy w dochodzeniach kryminalistycznych, na lotniskach i na smartfonach, ale nie w miejscach komercyjnych, takich jak sklepy czy szkoły.

 

Każdy kraj w Europie przynajmniej eksperymentował z systemem rozpoznawania  twarzy w transporcie publicznym. Jednak obecnie z powodu domniemanej pandemii powszechnie stosuje się rozwiązania inwigilacyjne branży biometrycznej.

 

Komisja Europejska przygotowała także plan, znosząc moratorium na stosowanie systemów rozpoznawania twarzy w przestrzeni publicznej.

 

Systemy rozpoznawania twarzy stają się coraz większą częścią rynku biometrycznego i działań związanych z transformacją cyfrową na całym świecie. Różne segmenty zróżnicowanego rynku systemów rozpoznawania twarzy mogą rosnąć szybciej niż wcześniej przewidywano.

 

Na przykład dużym wzięciem cieszą się oprogramowania do rozpoznawania twarzy 3D, które eliminują wady rozpoznawania twarzy 2D i mogą działać w słabo oświetlonych lub zaciemnionych obszarach

 

„Pandemia COVID” okazała się kluczowa dla przyspieszenia rozwoju branży. Podkreśla się, że z powodu „pandemii” przyspieszy cyfryzacja i digitalizacja świata.

 

„Dla branży technologicznej rozwijający się powszechnie rynek rozpoznawania twarzy jest finansowym błogosławieństwem, czystym i prostym. Często koncentruje się na sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym i technologiach widzenia maszynowego, które umożliwiają dopasowywanie obrazów z kamer z obrazami w bazach danych oraz złożonych systemach rozpoznawania twarzy,  ulepszanych przez znacznie więcej technologii” – czytamy na stronie i-scoop.eu.

 

System rozpoznawanie twarzy jest obszarem biometrii, w którym wykorzystuje się kilka rozwiązań technologicznych. Sieć komórkowa 5G i inne nowsze technologie mają sprawić, że systemy biometryczne będą jeszcze bardziej rozpowszechnione.

 

Wdrożenie sieci kamer monitorujących o dużej gęstości z obsługą sztucznej inteligencji do monitorowania wszystkiego (Internetu rzeczy i sieć 5G) ma przyspieszyć tworzenie tzw. inteligentnych miast, czyli sprywatyzowanych miast kontrolowanych przez korporacje technologii informatycznej.

 

Potrzeby wywołane „pandemią”, zgodnie z publikacją raportu ABI Research, przyczyniają się do rozwoju firm specjalizujących się w technologiach rozpoznawania twarzy oraz tęczówki, umożliwiając identyfikację i uwierzytelnianie, a nawet inwigilację osób, które częściowo lub całkowicie zakrywają twarz, w tym obywateli noszących maseczki lub ochronne nakrycia głowy.

 

Technologie umożliwiające wykrywanie temperatury stosowane w wielu krajach, zostały zmodernizowane i są używane do kontroli granic. Wreszcie, biometryczne aplikacje telemedyczne są wykorzystywane do zdalnej opieki zdrowotnej i telezdrowia.

 

Cały rynek biometryczny przeżywa boom. Technologie przechodzą przyspieszoną ewolucję. Aplikacje do rozpoznawania twarzy są testowane nie tylko na lotniskach, czy granicy, ale także w punktach sprzedaży detalicznej i to nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale nawet przy kasach samoobsługowych.

 

Technologie rozpoznawania twarzy są również wykorzystywane przez sieci społecznościowe do celów marketingu cyfrowego, opieki zdrowotnej (badania przesiewowe pacjentów), głosowania (rząd), dostępu do określonych obiektów, prowadzenia dochodzeń karnych, a niektórzy twierdzą, że ma to kluczowe znaczenie dla przyszłości bankowości mobilnej i handlu mobilnego (bezpieczne płatności mobilne oraz uwierzytelnianie).

 

Na przykład według Juniper Research sprzęt do rozpoznawania twarzy, taki jak Face ID w najnowszych iPhone'ach, będzie najszybciej rozwijającą się formą sprzętu biometrycznego dla smarfonów (od około 96 milionów w 2019 roku do ponad 800 milionów w 2024 roku).

 

Pojawienie się nowych technologii, takich jak telewizja o wysokiej rozdzielczości (CCTV) i technologie rozpoznawania twarzy 3D o wysokiej rozdzielczości, wraz z rozpoznawaniem tęczówki i detekcją emocji, wzmocniło rynek rozpoznawania twarzy.

 

System Clearview AI, obejmujący ogromną bazę danych obrazów AI, która została zbudowana w wątpliwy sposób (poprzez skanowanie serwisów społecznościowych, publicznych stron internetowych itp.) jest wykorzystywana na dość dużą skalę przez organy ścigania i agencje rządowe w USA.

 

Firma ma kooperatorów w innych krajach. Istnieją poważne obawy związane z masowym nadzorem w niektórych częściach świata.

 

Popyt na te technologie jest duże ze strony rządów i organów ścigania. Mają one też zastosowanie w marketingu, handlu detalicznym, ochronie krytycznych obiektów itp.

 

Firmy są pewne, że wszystkie kraje i organizacje ponadnarodowe używają tego typu systemów i będą to robić w coraz większym stopniu, chociaż mogą podawać różne motywacje.

 

Rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania biometryczne z funkcją rozpoznawania twarzy do zarządzania tożsamością, zarządzania granicami oraz zarządzania bezpieczeństwem kraju i wojska skłoniło organizacje rządowe do wdrożenia w dużej mierze technologii rozpoznawania twarzy

 

Istniejące technologie pozwalają na inwigilację na dużą skalę. Tzw. cyfrowe środowisko nadzoru jest i będzie nadużywane zarówno przez duże korporacje technologiczne, jak i rządy.

 

Branża generuje ogromne wpływy i jest perspektywiczna. Przykładowo MarketsandMarkets szacuje, że światowe wydatki na Internet rzeczy w 2022 r. przekroczą 1bilion dolarów.

 

Źródło: biometricupdate.com, i-scoop.eu

AS

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
abc
Swoista ironia polega na tym, że ci na dole którzy to udoskonalają od strony technicznej i pomagają wprowadzać nie zdają sobie sprawy, że sami na siebie i swoje rodziny też zakładają pętlę i będą takimi samymi niewolnikami jak inni.
abc
W zasadzie to to wszystko zmierza niemal wprost do przywrócenia niewolnictwa bo o społeczeństwach jako zbiorowości wolnych ludzi niedługo będzie można zapomnieć. Nie trzeba być jasnowidzem aby zgadnąć kto się czuje powołany i szykuje do roli właścicieli wszystkiego i wszystkich...
Kat
Przestępstwo i Przestępca to Wielkości Subiektywne. Nawet Bóg dopuszcza działanie jakby niezgodne z zasadami dla urzeczywistnienia Sprawiedliwości poprzez działanie "złe". Nie my jesteśmy sędziami; prawne określenie "przestępca" dotyczy działań prawnych a Nie Aktywności Prywatnej. Nie zamieniamy się w Pawlika Morozowa. donosił na rodziców
Michał
Przy przesyle i przetwarzaniu takiej ilości informacji powstaje zapotrzebowanie na zwiększenie pasma przepustowości Internetu. Czy to wyjaśnia Wam celowość wdrażania sieci 5G? Aha, Chińczycy już dawno mają takie systemy. Sądzę, że jak się zrobi zakupy do sieci 5G w Huawei to taki system dostanie się w zestawie jak frytki i burgera. Dodatkowo wszystkie Wasze operacje finansowe, zgodnie z dyrektywą PSD2 wymagają posiadania telefonu. Niektóre sieci, jak Play już rozsyłają informacje o tym że będą zbierały dane biometryczne - podobno, by można było je wykorzystywać do logowania się. Przypadek?
trooper
Skoro wolno ludzi kamerować w miejscu publicznym to czemu nie można użyć systemu rozpoznawania twarzy jak się szuka np. przestępcy ?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY