Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 28 STYCZNIA
Św. Tomasza z Akwinu, Doktora Kościoła Bł. Juliana Maunoir
Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Julian
 

„Boże błogosław Polskę”. Andrzej Duda zaprzysiężony na prezydenta

Data publikacji: 2020-08-06 10:30
Data aktualizacji: 2020-08-06 11:03:00
WIADOMOŚCI
Fotograf:KACPER PEMPEL/Archiwum:Reuters/FORUM

Andrzej Duda oficjalnie rozpoczął drugą kadencję od złożenia przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. Prezydent swoje orędzie zakończył słowami: Boże błogosław Polskę.

 

Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem – powiedział Andrzej Duda powtarzając za Marszałek Sejmu Elżbietą Witek tekst przysięgi z art. 130 Konstytucji RP. Swoją przysięgę prezydent zakończył zdaniem: Tak mi dopomóż Bóg.

 

Następnie Andrzej Duda wygłosił orędzie. Prezydent odniósł się do wysokiej frekwencji oraz podziękował swoim kontrkandydatom i wszystkim zaangażowanym w organizację wyborów. Jak zauważył, z powodu pandemii koronawirusa były to wybory nietypowe – z obostrzeniami, zmianą jednego kandydata oraz terminu głosowania włącznie. Mimo tego udało się zorganizować wybory w zgodzie z najwyższymi standardami – stwierdził Andrzej Duda.

 

Prezydent zadeklarował ponadto, że chce być prezydentem polskich spraw oraz jest otwarty na współpracę ze wszystkimi. Obiecał ponadto realizację obietnic przedwyborczych oraz stwierdził, że w kampanii nie udawał kogoś innego niż jest.

 

Jako istotne elementy swojej wizji Polski wskazał na pamięć o historii, tradycji i korzeniach, zaś za fundament społeczeństwa uznał rodzinę. W tym kontekście wskazał tak na Kartę Rodziny jak i programy socjalne, które obiecał zachować, a nawet rozszerzyć.

 

Wśród innych ważnych dla Andrzeja Dudy tematów odnajdziemy bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe, modernizację wojska, inwestycje, walkę groźbą wystąpienia bezrobocia będącego wynikiem pandemii. Wskazał ponadto na godność oraz stwierdził, że wszyscy obywatele – niezależnie czy z wielkich miast czy z mniejszych miejscowości lub wiosek – są równi.

 

Prezydent RP powiedział także, że wierzy w Pana Boga, ale wie, że pewne uniwersalne zasady są szanowane także przez niewierzących. Podkreślił ponadto, że Polska jest w Europie od chrztu w roku 966 i należy o tym pamiętać. – Boże błogosław Polskę – zakończył orędzie Andrzej Duda.

 

MWł

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
ula
Aby mądrze politykowal i odważnie a doradcow zmienił.Pan Bóg miał Prezydenta w swojej opiece i Pierwszą Dame na którą z chęcią bym głosowała bo godnie reprezentuje nasz kraj.
dziadek
Którego Boga ma na myśli? Ekumenicznego?
Obserwator
Módlmy się żeby Prezydent był Katolickim Prezydentem nie tylko w słowach ale i w uczynkach.
Michu.
Życzę Prezydentowi udanej i owocnej II kadencji. Oby jak najwięcej rodaków za 5 lat było zadowolonych z tej prezydentury.
Polak mały
"Boże błogosław Polskę", ale do rządzenia nam się nie wtrącaj, bo my mamy SWOJE plany.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY