Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 25 STYCZNIA
Bł. Henryka Suzo
Bł. Henryka Suzo
Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Imieniny obchodzą:
Paweł, Miłosz, Elwira, Tatiana
 

Bp Adam Bałabuch: profanacja jest obrazą Boga. Trzeba dokonać aktu przebłagania

Data publikacji: 2019-07-21 07:00
Data aktualizacji: 2019-07-19 09:08:00
WIADOMOŚCI
fot YouTube / Episkopat News

„Odpowiedzialność za popełniony czyny ponosi sprawca. Wspólnota Kościoła natomiast modli się, żeby Pan Bóg dał winowajcy łaskę skruchy i nawrócenia (…) Jest też formą przeproszenia Boga za to, że jako chrześcijanie w jakimś sensie pozwoliliśmy na powstanie takiej sytuacji” – mówi ks. bp Adam Bałabuch.

 

Na łamach czasopisma „Idziemy” hierarcha wskazuje na różnice pomiędzy profanacją a zniewagami, czy bluźnierstwem. „Parodiowanie Mszy Świętej i innych czynności świętych jest profanacją jeśli używa się do tego prawdziwych poświęconych miejsc i przedmiotów. W innym przypadku jest po prostu niegodziwością, grzechem, nawet przestępstwem przeciw prawu cywilnemu, jako obraza uczuć religijnych” – podkreśla bp Bałabuch.

 

„Natomiast symulowanie czynności liturgicznych w celu podszywania się pod szafarza Kościoła jest także jednym z przestępstw przeciwko Eucharystii” – dodaje. Hierarcha tłumaczy także konieczność dokonania aktu przebłagania za wszelkie profanacje, które są obrazą samego Boga.

 

„Odpowiedzialność za popełnione czyny ponosi sprawca. Wspólnota kościoła natomiast modli się, żeby Pan Bóg dał winowajcy łaskę skruchy i nawrócenia, by ten podjął właściwą decyzję, przestał czynić zło, a zwrócił swoje serce ku Panu Bogu. Jest też formą przeproszenia Boga za to, że jako chrześcijanie w jakimś sensie pozwoliliśmy na powstanie takiej sytuacji, czasem nie zadbaliśmy o zabezpieczenie kościoła, czasem o zwykłą informację a czasem o katechezę” – wyjaśnia.

 

Biskup diecezji świdnickiej odniósł się także do tłumaczeń środowisk LGBT oceniających, że wpisanie tęczy w aureolę Matki Boskiej Częstochowskiej  to wyraz wolności i ekspresji artystycznej. „To przewrotne tłumaczenie” – oznajmia. „Takie myślenie zawiera bowiem fundamentalny błąd, ze mianowicie w sztuce sakralnej mamy rzekomo wyrażać siebie. Jest dokładnie odwrotnie. Konferencja Episkopatu Polski w Instrukcji i ochronie zabytków i kierunkach rozwoju sztuki kościelnej z 1966 r. wyraźnie wskazała, że sztuka sakralna wyraża misterium chrześcijaństwa, a nie np. stan duszy człowieka”.

 

Biskup przypomina, że przedmioty i miejsca święte nie są obiektem artystycznego wyrażania siebie, ale wiary Kościoła. „Artysta nie ma wyrażać siebie w sztuce sakralnej, ale ma wyrażać Boga. To wyrażenie Boga podlega ocenie Kościoła, a nie artysty” – tłumaczy.

 

Źródło: „Idziemy”

PR

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
stefan
Od ponad pięćdziesięciu lat profanujecie Mszę Świętą i miejsca kultu religijnego.Kulminacja nastąpiła na pogrzebie Adamowicza.Zrobiliście z Kościoła zbór judeozielonoświątkowoprotestancki.
krzycho
Gościu, zapomniałeś dodać pozornej modlitwy, albowiem takich mamy kapłanów, jakich sobie wymodlimy. sądzę, że należy się walnąć porządnie w piersi.
Gość
Nie byłoby profanacji Świętości, gdyby KK nie zszedł z drogi Tradycji w stronę bezużytecznego "postępu". Z tego zwrotu ku podobaniu się człowiekowi wynikła "reforma" liturgii, pozorna katechizacja, pozorny Sakrament I Komunii i Bierzmowania, pozorny "katolicyzm", pozorne duszpasterstwo i brak powołań.
ZBIGNIEW
wobec tego jak zostanie naprawione przez duchownych niedopelnienie modlitwy przeblagalnej za owe profanacje nakazane modlitwy przez Episkopat ktore mialy byc prowadzone we wszystkich kosciolach na niedzielnych nabozenstwach w diecezji legnickiej w wiekszosci bylo to pominiete np w Boleslawcu
dfgdh
Kora pacykowała figury Matki Bożej na pogańskie boginie i nic
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY