Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 16 GRUDNIA
Św. Adelajdy, cesarzowej
Bł. Marii od Aniołów
Św. Adelajdy, cesarzowej
Bł. Marii od Aniołów
Imieniny obchodzą:
Adelajda, Zdzisław, Albina
 

Bp Franz-Josef Overbeck: żonaci księża to pierwszy krok do kapłaństwa kobiet

Data publikacji: 2019-12-03 10:00
Data aktualizacji: 2019-12-03 15:38:00
WIADOMOŚCI
Fotograf: PONTUS LUNDAHL Archiwum: TT newsagency / FORUM

Nie ma żadnych przeciwwskazań dla udzielania kobietom święceń kapłańskich, twierdzi niemiecki biskup Franz-Jozef Overbeck. Według ordynariusza Essen największą trudnością w tej materii jest… opór w dużej części Kościoła katolickiego.

 

Pierwszego grudnia rozpoczęła się w Niemczech Droga Synodalna, nieformalny proces nastawiony na dokonanie w Kościele niemieckim głębokich zmian w duchu liberalnym. Jednym z czterech głównych tematów Drogi jest posługa i rola kobiet w Kościele. Według bp. Franza-Josefa Overbecka z Essen zmienić można byłoby naprawdę bardzo wiele: hierarcha uważa, że kwestią otwartą pozostaje sprawa udzielania kobietom sakramentu święceń. – Osobiście mogę sobie wyobrazić, że kobiety będą księżmi – powiedział dosłownie biskup.

 

W rozmowie z sobotnią edycją dziennika „Westdeutsche Allgemeine Zeitung”. W ocenie biskupa problemem jest jednak duży opór w wielu częściach Kościoła; stad należy zastosować metodę małych kroczków. Pierwszym z nich będzie dopuszczenie do kapłaństwa żonatych mężczyzn. – To otworzyłoby niektórym drogę do kapłaństwa – stwierdził bp Overbeck.

 

Ordynariusz Essen opowiadał się za kapłaństwem kobiet jeszcze w październiku. Pod koniec synodu amazońskiego stwierdził, że „wiązanie dostępu do kapłaństwa z chromosomem Y” jest niewłaściwe. – Większość ludzi tego nie rozumie i już w to także nie wierzy. Mnie osobiście naprawdę daje to do myślenia – stwierdził.

 

Niemieckojęzyczni progresywni biskupi myślą o stworzeniu całkowicie nowego modelu kapłaństwa w myśl koncepcji opracowanej między innymi przez niemiecko-afrykańskiego biskupa Fritza-Lobingera z RPA. Ten koncept zakłada „włączanie” do kapłaństwa urzędowego katolików niezależnie od ich płci oraz stanu cywilnego. Przy praktycznym zachowaniu różnic doktrynalnych między katolikami a protestantami projekt ten celuje w istocie w głęboką protestantyzację kapłaństwa w Kościele.

 

Źródła: Katholisch.de, pch24.pl

Pach

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Adam
Błagam, nie róbcie cyrku z kościoła
sp
Jot - czyli zgadzasz się z przytoczoną wypowiedzią Bpa Overbecka o "wiązaniu dostępu do kapłaństwa z chromosomem Y" i podzielasz jego stanowisko? Bo ja nie - takie info na dziś.
Jot
sp - sugerujesz że Chrystus mógł powołać jakichś transwestytów na apostołów - kobiety z domalowanymi wąsami? Tacy apostołowie z XX czyli kobiety po prostu. Nikt kobiecie nie odmawia duszy tylko kobieta to nie mężczyzna - takie info na dziś.
Jot
"żonaci księża to pierwszy krok do kapłaństwa kobiet" - niby dlaczego? Nie słyszałem o kapłankach w kościele greckokatolickim. Większość czasu w kościele nie było celibatu. Natomiast nigdy nie było kapłanek.
Czytelniczka
Już sobie wyobrażam te "kapłanice", jak studiują obok księży ramię w ramię w seminarium. Na pewno nic a nic nie zaszkodzi to cnocie czystości. Obłęd, normalnie obłęd poprawności politycznej.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY