Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 01 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy od Dzieciątka Jezus - Doktora Kościoła
Św. Remigiusza, biskupa
Św. Teresy od Dzieciątka Jezus - Doktora Kościoła
Św. Remigiusza, biskupa
Imieniny obchodzą:
Teresa, Remigiusz, Danuta
 

Bp Georg Bätzing: Papież jest sercem z nami, w Niemczech

Data publikacji: 2020-06-29 19:00
Data aktualizacji: 2020-06-30 16:11:00
WIADOMOŚCI
fot. youtube

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing zapewnia, że papież Franciszek kibicuje niemieckiej Drodze Synodalnej. Ojciec Święty „jest sercem z nami, tu, w Niemczech” i „życzy sobie, byśmy poszli naprzód”, twierdzi hierarcha.

 

Bp Georg Bätzing przewodzi Konferencji Episkopatu Niemiec od marca tego roku. Zastąpił w tej funkcji kard. Reinharda Marxa, inicjatora Drogi Synodalnej i bliskiego współpracownika papieża Franciszka w Radzie Kardynałów. W minioną sobotę bp Bätzing był gościem Franciszka w Rzymie. Jak zapewnił, przeprowadził z Ojcem Świętym „intensywną i kolegialną rozmowę”. Papież ma „być sercem z nami, tu, w Niemczech” i pilnie śledzić przebieg Drogi Synodalnej. Według ordynariusza Limburga Franciszek „życzy sobie, by dobrze się nam udało” i by sprawy poszły naprzód.

 

Biskup powiedział też, że Franciszek ubolewał w rozmowie z powodu „ponownego pojawienia się nacjonalizmu” w Europie i innych krajach. Papież ma znać niemiecką partię Alternatywa dla Niemiec i być zaniepokojony jej polityczną linią. Według Bätzinga Franciszek „obawia się podziału społeczeństwa”. Papież ma być przy tym „proeuropejski” i mieć duże nadzieje co do niemieckiej prezydencji w Unii Europejskiej, która rozpocznie się w lipcu.

 

Biskupi i świeccy na Drodze Synodalnej proponują poluzowanie zasady celibatu, przekazanie większej władzy w ręce świeckich, nową rolę kobiet w Kościele (w tym święcenia diakonatu) i głęboką rewizję katolickiej moralności seksualnej.

 

W czerwcu 2019 roku papież wysłał do Niemców list, w którym przestrzegł przed skupianiem się na reformach strukturalnych, prosząc o położenie nacisku na ewangelizację. Część komentatorów uznała list za przejaw papieskiej krytyki pod adresem Drogi. Jednak jego właściwym autorem był modernista kard. Walter Kasper, a ówczesne kierownictwo niemieckiego Episkopatu ogłosiło, że papież w istocie popiera cele Drogi.

 

Kilka tygodni temu bp Georg Bätzing powiedział, że chce poprosić papieża, by po zakończeniu Drogi Synodalnej zwołał Synod Biskupów ds. Europy. Zgromadzenie miałoby być podobne do Synodu Amazońskiego. Ojcowie Synodalni mieliby zająć się w dużej mierze pomysłami wypracowanymi za Odrą.

 

Watykan jak dotąd nie odniósł się do tej propozycji.

 

Źródła: PCh24.pl, Katholisch.de

 

Pach

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Anna
Jeszcze za pontyfikatu Piusa XII nie zostałby w ogóle dopuszczony do święceń kapłańskich, a współcześnie może przewodniczyć episkopatowi Niemiec. Czy potrzeba czytelniejszych znaków kryzysu współczesnego Kościoła?
DNA
Ogłupiony niemiecki kościoł igra z Szatanem
pl
Do baranek. No właśnie najpierw był kierunek do Ameryki Płd a teraz spowrotem ale jakby z wielką troską o tę Europę.
Ewa
Zawsze mnie zastanawia dlaczego ludzie, ktorym w Kosciele Katolickim przeszkadza to ze nie jest protestancki, zamiast sie przeniesc do protestantow, to chca KK zmieniac i psuc.
baranek
Przyszło mi do głowy, ze ktos, kto ma takie mozliwosci i znajomośc historii, mogłby zbadac wpływ nazistowskich "emigrantów"z czasow po II wojnie, na mentalnośc mieszkańców Argentyny.....
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY