Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 24 PAŹDZIERNIKA
Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
Imieniny obchodzą:
Antoni, Rafał, Marcin
 

Bp Heinz-Josef Algermissen: Papież jest niezadowolony z powodu Drogi Synodalnej

Data publikacji: 2020-10-12 09:00
Data aktualizacji: 2020-10-12 10:14:00
RELIGIA
Fot. Valdemar Doveiko/Forum

Emerytowany biskup Fuldy, Heinz-Josef Algermissen, ubolewa z powodu przebiegu niemieckiej Drogi Synodalnej. Jak mówi, w Watykanie wszyscy pytają go o to, co Niemcy chcą osiągnąć poprzez ten proces. Hierarcha nie słyszał w Rzymie o Drodze ani jednego dobrego słowa. Dotyczy to także papieża.

 

Bp Heinz-Josef Algermissen był biskupem Fuldy w latach 2001-2018. Na początku października hierarcha udał się do Stolicy Apostolskiej. Został przyjęty na prywatnej audiencji przez papieża Franciszka. Ojciec Święty rozmawiał z nim między innymi o Drodze Synodalnej.

 

Bp Algermissen o swoim spotkaniu z papieżem mówił w rozmowie z dziennikiem „Fuldaer Zeitung”. Jak powiedział, Ojciec Święty jest zaniepokojony wydarzeniami w Niemczech. Miał wyrażać się na temat Drogi Synodalnej „w mocnych słowach”. Według Franciszka niemieccy biskupi i świeccy zajmują się tylko „politycznymi kwestiami”, jak pozycja kobiety czy celibat. Franciszek w liście przesłanym w czerwcu 2019 roku do Kościoła w Niemczech prosił o to, by zwrócić uwagę na ewangelizację, wezwanie to jednak zostało całkowicie zignorowane.

 

Według bp. Algermissena papież poprosił go, by ten przypomniał w Kościele w Niemczech wspomniany list. Hierarcha podkreślał, że Franciszek był w tych kwestiach bardzo „dobitny i ekspresyjny”. Biskup powiedział też, że gdziekolwiek nie pojedzie, wszyscy pytają go o Drogę Synodalną; powszechne jest przekonanie, że ten proces deformuje Ewangelię.

 

W tym roku Stolica Apostolska już dwukrotnie zainterweniowała w sprawach niemieckich. Najpierw uczyniła to wydając instrukcję w sprawie kształtowania życia parafialnego; w dokumencie skrytykowano niemieckie plany oddawania władzy w ręce świeckich. Później Kongregacja Nauki Wiary odniosła się krytycznie do pomysłu wprowadzenia w Niemczech pełnej interkomunii z protestantami.

 

Droga Synodalna rozpoczęła się w grudniu 2019 roku. Proces toczy się z równym niemal udziałem biskupów i świeckich. Jego celem jest doprowadzenie do zmian w czterech obszarach: moralności seksualnej (zwłaszcza w kwestii homoseksualizmu); roli kobiet (zwłaszcza w sprawie diakonatu i kapłaństwa); celibatu; podziału władzy między duchownych a świeckich.

 

Program Drogi został rozpisany jeszcze przed jej rozpoczęciem; zakłada w istocie głęboką protestantyzację niemieckiego Kościoła. Większość uczestników procesu popiera taki kurs; jeżeli jednak Stolica Apostolska nie wyrazi zgody na zaproponowane reformy, nie będą one mogły wejść w życie, co prawdopodobnie doprowadzi w Niemczech do dużych napięć i w efekcie pogłębiony zostanie jedynie wewnętrzny chaos doktrynalny i duszpasterski, co poskutkuje, na przykład, kolejną wielką falą apostazji.

 

Źródła: die-tagespost.de, PCh24.pl

 

Pach

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Dawid
Na szczęście papież nie jest nieomylny.
M.
@t: Można jeśli uważa się, że "protestantyzm nie jest niczym innym, jak tylko jedną z różnych form tej samej prawdziwie chrześcijańskiej religii, w której tak samo można się podobać Bogu, jak i w Kościele katolickim", jak to określa i potępia Syllabus błędów.
iskierka
Tak to jest jak sie LIKWIDUJE DYSCYPLINĘ w Kościele , DOGMATY, Jedną Naukę Kościoła Katolickiego, Tradycję i SZACUNEK do OBOWIĄZKÓW -URZĘDU PAPIEŻA JEDNEGO KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO. Słowo NIEZADOWOLONY tylko potwierdza INFANTYLNE rozumienie sytuacji.
t
Jak można świętować obchody 500 - lecia reformacji protestanckiej ,która dokonał tak ogromnego zdewastowania doktryny wiary KK ?
Damian
Lepszy kościół mały i ubogi niż duży i pełny diabłów.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY