Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 08 KWIETNIA
Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
Imieniny obchodzą:
Emma, Julia, Seweryn
 

Bp Jerzy Mazur: Polska się odrodziła, bo przetrwała jej wierność Bogu

Data publikacji: 2019-11-12 05:45
Data aktualizacji: 2019-11-12 07:19:00
RELIGIA
źródło: episkopat.pl

Przypomnijmy sobie oraz młodzieży i dzieciom słowa św. Jana Pawła II: „Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje”. Ojczyzna podobnie jak każda inna wartość musi kosztować – mówił 11 listopada bp Jerzy Mazur podczas uroczystej Mszy św. w ełckiej katedrze. Jak dodał, w 1918 r. Polska się odrodziła, bo przetrwała jej wierność Bogu.

 

W homilii biskup wyrażał Bogu wdzięczność za odzyskanie niepodległości przez Polskę. Zaznaczył, że to święto jest hołdem składanym tym wszystkim, którzy podjęli się odbudowywać ojczyznę i zmagali się o wolność i suwerenność Polski.

 

Wyrażajmy Bogu wdzięczność, że zlitował się nad naszym narodem, stanął po naszej stronie, umocnił nas i oddał nam wolną i niezależną Ojczyznę oraz że przez lata niewoli ludzie zachowali w sercu pragnienie niepodległości i miłość do Ojczyzny. Dziś przywołujemy tych wszystkich, którym tak wiele zawdzięczamy, którzy walczyli o wolność i tworzyli kulturę narodową, ojczyste dzieje, abyśmy my dzisiaj mogli podjąć to całe dziedzictwo i budować jeszcze lepszą przyszłość naszej Ojczyzny, naszego narodu – mówił biskup ełcki.

 

Nawiązując do treści Ewangelii przypadającej na świąteczny dzień, biskup mówił m.in. o zgorszeniu we współczesnym świecie oraz wartości przebaczenia.

 

Pamiętajmy, zgorszenie jest złe, bo rani i te rany bolą, krwawią. Co więcej, zgorszenie nie tylko rani, ale może zabijać: zabijać nadzieje, dobre intencje, zabijać rodziny, zabijać wiele serc. Jeśli człowiek ochrzczony, chrześcijan jest zgorszeniem dla innych to żyje jak poganin. Czy taki człowiek nie odstrasza innych swoim przykładem od wiary w Boga. Zły przykład życia chrześcijanina, kiedy mówi jedno, a robi drugie jest jedną z najłatwiejszych broni, jaką posługuje się szatan, żeby odciągnąć innych od Boga – zaapelował biskup.

 

Wezwani jesteśmy, by uważać i czuwać, by nie stawać się przyczyną zgorszenia dla innych i nie milczeć, kiedy widzimy jak inni chcą gorszyć szczególnie niewinne dzieci. Ale także nie możemy przyzwalać, kiedy mamy taką władzę, uprawnienia na gorszenie innych – dodał.

 

Podkreślając wartość przebaczenia kaznodzieja zaznaczył, że takiej postawy najpełniej uczy nas sam Chrystus, który przebaczył także swoim oprawcom, którzy Go krzyżowali.

 

Przebaczenie temu, który żałuje jest cudownym lekarstwem na zło. Nic tak bardzo nie czyni tego świata lepszym, jak właśnie przebaczenie żałującemu. Aby przebaczyć, trzeba wierzyć i być posłusznym samemu Jezusowi Chrystusowi – stwierdził duchowny.

 

Kaznodzieja przypomniał też niepodważalną rolę Kościoła w odzyskaniu niepodległości. – Odrodziła się Polska dlatego, ponieważ przetrwała jej wierność wobec Boga i Ojczyzny. Podczas całego okresu rozbiorów, Kościół, „Matka nasza”, w każdą niedzielę powtarzał po polsku słowa Pisma Świętego. Poważny był wkład ówczesnego duchowieństwa w kulturę i naukę polską, w pracę nad świętością ludu polskiego. Iluż w tym czasie pojawiło się świętych i błogosławionych, pracujących na rzecz odrodzenia polskiej duszy – mówił biskup ełcki.

 

KAI

TK

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
vera
Bs. Mazur w audycji w RM, na pytanie zaniepokojonej słuchaczki dotyczące bluźnierstw w trakcie synodu amazońskiego pouczył ją, że to tylko inkulturacja. Bez komentarza. Alleluja i do przodu..
Henkel
Niepodległość polski? Polska wierna Bogu? Od kiedy?
stefan
No,to Ksiądz Biskup powiedział.Nawet słowem nie nawiązał do Objawienia w Gietrzwałdzie.