Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 26 LISTOPADA
Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
Imieniny obchodzą:
Konrad, Lucjan, Sylwester
 

Bp Jeż: Czas oczyszczenia jest potrzebny, by Kościół mógł silnie oddziaływać na rzeczywistość

Data publikacji: 2020-11-21 21:59
Data aktualizacji: 2020-11-22 20:32:00
WIADOMOŚCI
fot. EWTN/youtube

„Tylko Kościół wierny Chrystusowi przetrwa i będzie nadzieją dla świata”- powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

 

Biskup mówił w homilii, że przychodzą czasy, kiedy nasza wyrazistość będzie jeszcze bardziej potrzebna.

 

„Potrzebujemy zdecydowanych działań, nie na zasadzie siłowych rozwiązań, ale mocnej tożsamości tego kim jesteśmy, kto jest dla nas największym skarbem. Nie obawiajmy się o przyszłość Kościoła, być może będzie mniej wiernych, ale to będą wierni, którzy będą mieli świadomość tego, co znaczy być uczniem Chrystusa. Ten czas oczyszczenia jest konieczny. To boli, ale bez tego oczyszczenia nie możemy rozpocząć na nowo silnego oddziaływania Kościoła na otaczającą nas rzeczywistość. Może paradoksalnie Kościół dzisiaj, który jest obolały, jest bardziej czysty, pokorny niż 40 - 50 lat temu, bo nastąpiły pewne procesy oczyszczenia. Ważne jest to, abyśmy żyli w prawdzie i w pełni ujawniali tajemnicę Chrystusa pośród świata, bez lęku i obawy” - dodał.

 

Bp Andrzej Jeż podkreślił, że niepowodzenia w walce o słuszną sprawę nie muszą oznaczać przegranej.

 

„Naszym celem nie jest sam sukces, sama wygrana tutaj na ziemi. Gdyby tak było, to Kościół dołączyłby do silniejszych, do wygrywających; w imię własnych interesów, spokoju i wygody zrezygnowałby z głoszenia trudnych i wymagających prawd. Gdybyśmy teraz jako biskupi zaczęli głosić np. pogląd, że życie ma wartość i godność po narodzeniu dziecka, że eutanazja jest czymś właściwym, to nie bylibyśmy atakowani. Ponieważ nie jesteśmy po stronie świata, ale po stronie Ewangelii trzeba przejść odrzucenie, pogardę, trzeba cierpieć, ale tylko Kościół wierny Chrystusowi przetrwa i będzie nadzieją dla świata. Prawdziwe wartości nie przegrają, one przetrwają na wieczność” - dodał.

 

Bp Andrzej Jeż mówił też, że nie wystarcza czynić dobrze tym, którzy nam dobrze czynią. Jak dodał, aby zmieniać świat na lepsze, trzeba czynić dobro także tym, którzy nie są w stanie nam się odwzajemnić, a nawet tym, którzy wyrządzają nam zło.

 

„Nie obraziliśmy się na młodzież, która protestowała, maszerowała przez ulice naszych miast. Wyszliśmy z propozycją, aby z nimi rozmawiać. Młodzież z różnych organizacji katolickich rozmawiała z młodzieżą z lewicy. Trzeba poznać młodych, którzy są na obrzeżach Kościoła i poza nim. Co ich gnębi, czym żyją, czego się boją?” - mówił biskup.

 

Pasterz Kościoła tarnowskiego podkreślił, że dobro czynione bezinteresownie ma ogromną siłę przemieniającą ten świat, ono daje wzrost zaczynowi Chrystusowego królestwa, które jest pośród nas.

 

„Szczególnie w obecnym kontekście, kiedy panuje dystans społeczny i wiele osób cierpi w samotności, czas podarowany innym jest walutą miłosierdzia” - dodał bp Andrzej Jeż.

 

Źródło: KAI

 

Pach

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Andrzej
I następny biskup w kazaniu mówi o grzechach, wszystkich wiernych ale nie umie uderzyć się w pierś i z ambony przeprosić za hierarchię kościelną która wyrządziła tyle zła.Wypowiadają się o grzechach wiernych a sami są święci. Młodzi odejdą z kościoła bo to co widzą to pomstwa do nieba
ztula
Nie Kuria jest to z powództwa cywilnego.A biskup jest wartościowym kapłanem bardzo cenionym przez wiernych.
Andrzej
A gdzie czyny i konkretne działanie ???? NIC tylko puste gadanie i odsiadywanie !!! Czekacie aż następni winni umrą jak Gulbinowicz ?! Przpraszam ale słowo "kapłan" czy "kardynał" w tym przypadku tej osoby nie sposób mi napisać !!! Jeżeli będziecie tak dalej robić, to całkowicie stracicie szacunek i zaufanie wiernych.Wierni odwrócą się od was i słusznie !!!!
iskierka
Jak można OCZYSZAĆ Antykościół czyli nową posoborową strukturę. ?
Szczepan
Co z tego jak kuria Tarnowska podała ks. Isakowicza Zaleskiego do prokuraury w sprawie abp Skworca