Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 02 CZERWCA
Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
Imieniny obchodzą:
Marcelin, Marianna, Piotr
 

Bp Milewski: zakony dotyka plaga współczesnego świata i prowadzi do zeświecczenia

Data publikacji: 2019-12-21 14:31
Data aktualizacji: 2019-12-21 14:52:00
RELIGIA
diecezjaplocka.pl

„Wasze życie ma mieć charakter radykalny. Źródłem zakonnego radykalizmu jest naśladowanie Chrystusa czystego, ubogiego i posłusznego” – to słowa bp. Mirosława Milewskiego, skierowane do sióstr zakonnych. Biskup wskazywał, że dziś zakony dotyka plaga współczesnego świata, jaką jest „chrześcijaństwo bez Chrystusa”.

 

Biskup pomocniczy płocki zauważył, że do zakonów wkracza dziś „katolicyzm kulturowy”, który redukuje dotychczasowe, wypróbowane i uświęcone tradycją zasady życia zakonnego do subiektywnych odczuć, skutkując powolnym zeświecczeniem wspólnot zakonnych. „Klasztory często wieją pustką duchową i nie ma w nich Ducha Bożego. Tak dzieje się już na Zachodzie i te prądy docierają do polskich wspólnot zakonnych” – zauważył bp Mirosław Milewski.

 

„We wspólnotach zakonnych obserwuje się konflikty, utratę poczucia misji czy poczucie bezsensu. Widzi się swego rodzaju „znużenie” duchowe i charyzmatyczne. Zamiast koncentrować się na wypełnianiu charyzmatu, członkowie zakonów wybierają różne formy aktywności, które nijak nie wynikają z charyzmatu zakonnego. Również w zakonach pojawiają się indywidualiści, którzy lekceważą konieczność bycia we wspólnocie, co powinno być zakonną rzeczywistością. Również w zakonach wielu żyje tak, jakby traciło z oczu Boga – przestrzegł biskup. 

 

Dodał jednak, że dla przeciwwagi i ku pokrzepieniu serc w świecie dostrzega się też oznaki pozytywnego ożywienia w zakonach, zwłaszcza tam, gdzie wspólnoty zdecydowały się wrócić do swych korzeni i wieść życie bardziej zgodne z duchem założyciela. Także tam, gdzie postanowiono na nowo odkryć charyzmat założycielski, który należy urzeczywistniać w dzisiejszych czasach w nowy sposób.

 

„Wracajcie do korzeni powołania, do pierwotnej miłości. Obudźcie w sobie początkowego ducha, dążcie do osobistego spotkania z Chrystusem i każdego dnia pamiętajcie o konsekracji. Troszczcie się o zachowywanie własnej, głębokiej tożsamości zakonnej. Zachowujcie konieczną równowagę między pracą a modlitwą. I pamiętajcie Komu i co przyrzekałyście Waszym powołaniem jest Bóg, który jest Miłością. Ta Miłość pod postacią Dzieciątka rodzi się już za kilka dni. Waszym zadaniem jest tę Miłość przybliżać innym: słowem czynem, wypełnianiem charyzmatu” – zachęcał hierarcha.

 

Biskup przypomniał również, że życie zakonne przynosi również radość nawet wówczas, gdy przychodzą trudności. „Drogi życia wewnętrznego są nieraz drogami duchowej ciemności i zewnętrznych cierpień” – zwrócił uwagę.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
ot co
do do @klik. Przeszkadzają Ci różańce na ulicy, ale zapewne tęczowe parady już Ci nie przeszkadzają. Z różańcem modlimy się za takich zagubionych jak Ty. Nie życzę sobie parad wrzaskliwych zdeprawowanych ludzi, którzy wmawiają nam jak to fajnie być inny. Bardzo wam przeszkadzają różańce, to dobrze, bo to oznacza że jeszcze sumienie was gryzie, więc jest szansa na nawrócenie.
@klik
Gdzie niby sobie przeczę? Nie biorę udziału w "ewentach" i "showach". Nie możesz wytrzymać bez kłamstwa, co?
do @klik
to naśladuj bo jak się do tego maja kościelne "ewenty" i show z różańcem ? całe to wyjście z kościoła na ulice ,ciągle sobie przeczysz
najmniejszy
Nagminne nie noszenie habitów, brak dyscypliny zakonnej lub jej całkowite rozluźnienie, brak nadzoru nad zakonnikami o tym co mówią i co głoszą, szczególnie tymi, którzy przynoszą zyski dla zakonu, przyzwolenie na nieobecność w domach zakonnych przez dłuższy czas, co prowadzi zakonnika na niemal świeckie życie. Nie chcę przywoływać głośnych nazwisk szczególnie wśród zakonu św. Dominika, każdy wie o kogo chodzi. Niestety, większość zakonów odeszła od pierwotnych reguł swoich założycieli. Ciekawe kiedy oni ostatnio trzymali reguły i konstytucje zakonne w rękach ? Zakony to szczególne miejsca modlitwy i braterstwa a nie dobrowolności i dobrej zabawy jako "półświecki".
Pixwi
Propnuje zakaz uzywania cieplej wody, oraz zakaz jedzenia slodyczy oraz codziennego ogladania mediów w zakonach i seminariach. Sam na sobie stosuje te rady a jestem zwyklym czlowiekiem.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY