Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 08 KWIETNIA
Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
Imieniny obchodzą:
Emma, Julia, Seweryn
 

Bp Robert Mutsaerts broni celibatu. „Kościół potrzebuje ortodoksji, nie liberalizmu”

Data publikacji: 2020-01-26 07:00
Data aktualizacji: 2020-01-25 07:22:00
RELIGIA
Fot. Henryk Przondziono / Foto Gosc / FORUM

Holenderski biskup Robert Mutsaerts z Hertogenbosch stanął w obronie celibatu. Podkreślił też, że Benedykt XVI miało prawo zabrać głos, nawet jeżeli wcześniej obiecywał wycofanie się z debaty o przyszłości Kościoła.

 

Robert Mutsaerts jest biskupem pomocniczym holenderskiej diecezji Hertogenbusch. W rozmowie z portalem „LifeSiteNews” hierarcha stanął w obronie zasady bezżenności księży katolickich.

 

Biskup wskazał, że celibat dotyka przecież jednego z siedmiu sakramentów, a zatem samej istoty Kościoła katolickiego. Jak podkreślił, jeżeli wprowadzi się jakieś „wyjątki” od celibatu, to te mogą się szybko rozszerzyć. Celibat jest zasadą, wskazał, a z zasad nigdy nie należy rezygnować z pragmatycznych powodów.

 

Hierarcha skomentował też fakt publikacji artykułu Benedykta XVI o celibacie w książce kard. Roberta Saraha „Z głębi naszych serc”. Według biskupa „emerytowany papież” miał prawo zabrać głos, nawet jeżeli wcześniej obiecał, że wycofa się z debaty; w przypadku celibatu idzie przecież o sprawę najwyższej wagi.

 

Gdy są wątpliwości, trzeba starać się o jasność. To swoją drogą podstawowa misja papieża Franciszka: zabieganie o jasność. Od tego jest papież. To problem, bo mamy oczywiście bardzo wiele zamieszania i w związku z tym – podziałów – powiedział. Biskup podkreślił, że zabiegi o jedność są obowiązkiem wszystkich ludzi Kościoła, tym bardziej palącym, im wyżej stoją oni w hierarchii.

 

Bp Mutsaerts ocenił też, że celibat nie ma związku z kryzysem powołań; powołań jest mało, bo mało jest wiary. Jego zdaniem niewielu jest takich młodych mężczyzn, którzy czują powołanie do kapłaństwa, ale gotowi byliby odpowiedzieć na nie jedynie wówczas, gdyby mogli zarazem mieć żonę.

 

Jeżeli spojrzeć na młodych duchownych i na powołania, jakie dzisiaj mamy, w tej właśnie epoce, to jest to tylko jeden rodzaj: rodzaj ortodoksyjny. Idee liberalne należą do zupełnie innego pokolenia; obecne pokolenie ich nie chce – powiedział.

 

Jak podkreślił, wprowadzanie liberalnych zmian niczego nie rozwiąże, to tylko pogłębia kryzys. Kościół potrzebuje dziś powrotu do korzeni. – Jeżeli Kościół chce przetrwać, to ma tylko jedną drogę, taką, jak zawsze: ortodoksję – stwierdził. – Dwuznaczność, obniżanie poprzeczki, to jest bezużyteczne. Spójrzmy na historię Kościoła: to prowadzi tylko do osłabienia. Kościół potrzebuje reformy, a nie rozluźniania – zaznaczył bp Mutsaerts.

 

Źródło: Lifesitenews.com

Pach

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Dr.P.Koptezky
To dziś także tego trzeba bronić?! a przed kim?! Upadek...
pga
"Jeżeli spojrzeć na młodych duchownych i na powołania, jakie dzisiaj mamy, w tej właśnie epoce, to jest to tylko jeden rodzaj: rodzaj ortodoksyjny. Idee liberalne należą do zupełnie innego pokolenia; obecne pokolenie ich nie chce" - i to jest w punt powiedziane, i to jest nadzieja Kościoła - ponieważ "kościół" liberalny istnieje tylko po to, żeby prawdziwy Kościół zniszczyć, ponieważ jest to antykościół - więc on nie może mieć przyszłości, nie może nikogo pociągać. Jak w ogóle można sobie wyobrazić, że liberalizm pociągnie kogokolwiek do kapłaństwa? Absurd. Więc ten antykościół ulegnie samolikwidacji, a prawdziwy Kościół na nowo rozkwitnie. Co nie oznacza, że antykościół nie będzie jeszcze czas jakiś funkcjonował pod pozorami, za fasadą kościoła oficjalnego.
Darius
Wyjątkowo wiarygodny głos prawdy- akurat Holandia dobrze się przekonała że liberalizm wiary prowadzi do pustych/sprzedanych kościołów i pustki duchowej. W zamian mają morderczych lekarzy i eutanazję w szpitalach...
CZASY KOŃCA
Dobrze mówi hierarcha. Im Kościół się bardziej upodabnia do naszego ziemskiego padołu łez tym go mniej i mniej. Trzeba trzymać się wartości i zasad jak w każdej dużej organizacji, a w naszej w szczególności. Jezus Chrystus nie przyszedł się ludziom przypodobać, ale zmieniać świat na wzór Królestwa Bożego. Każdy ma wolną wolę. Jeśli nie chce człowiek akceptować drogi Ewangelii to trudno. Jego wolny wybór choć kres smutny. Dobrze to widać w scenie ukrzyżowania. Jeden się ukorzył i nawrócił, i jak stwierdził z tym drugim sprawiedliwie ponoszą swoją karę i dostąpił zbawienia i Raju. Drugi ukrzyżowany sługa złego nie przyjął ofiary Syna Człowieczego i został odrzucony. Tak też się będzie i działo na Sądzie Ostatecznym jak to jest bardzo jasno pokazane w Apokalipsie wg. św. Jana. Jedni pójdą do przybytku Najwyższego, inni zostaną precz odrzuceni na wieczne potępienie. Trzymajmy się mocno Ewangelii, bo jest prostą drogą do Królestwa Bożego.
Maly polityk
Kosciol to nie filozofia o zonatych cxy kawalerach to zyc w niebie lub zginac w piekle. Wsxyscy filozofuja. Zapominaja o najwwzniejszym o wierze. Bez niej reszta to glupota ludzka. Lepiej napisac poganska.