Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 15 LIPCA
Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
Imieniny obchodzą:
Atanazy, Dawid, Henryk
 

Bp Strickland: wierni świeccy niezbędni w przeprowadzeniu śledztwa w sprawie McCarricka

Data publikacji: 2019-06-18 13:00
Data aktualizacji: 2019-06-18 12:33:00
WIADOMOŚCI
fot. YouTube /

Biskup Joseph Strickland wezwał amerykańskich biskupów by uznali obowiązkową obecność wiernych świeckich w śledztwie dotyczącym przestępstw seksualnych Theodore’a McCarricka i sieci powiązań jakie zawiązał były kardynał. Żaden z przyjętych dotychczas przez amerykański episkopat dokumentów nie zawiera takiego obowiązku.

 

Biskup Strickland jednoznacznie opowiedział się za włączeniem dwóch organizacji - National Advisory Council i National Review Board – założonych przez wiernych świeckich do pomocy w badaniu sprawy nadużyć w amerykańskim kościele. „Chciałbym zachęcić Komitet Wykonawczy Konferencji Episkopatu USA (…) do współpracy z tymi dwoma świeckimi ciałami, tymi dwoma grupami doradczymi, którzy tylko na to czekają, to wspaniali ludzie” – podkreślał hierarcha.

 

„Już dawno dali dowód oddania Kościołowi poprzez wspaniałe rady jakich udzielali (…) jak powiedział biskup McKnight, musimy wprowadzić obowiązkowy aspekt uczestnictwa świeckich w tym dochodzeniu, tak bardzo jak to tylko możliwe” – dodał.

 

Biskup Shawn McKnight przyznał, że uczestnictwo świeckich organizacji w toczonym śledztwie będzie zabezpieczeniem, że biskupi nie wyrządzą Kościołowi więcej szkody niż dotychczas. „I właśnie dzisiaj, kiedy zostaliśmy naznaczeni doświadczeniem całego zeszłego roku i złych biskupów, świeccy także mają prawo domagać się by nastąpiły zmiany” – przyznał hierarcha Jefferson City.

 

Vos Estis Lux Mundi, papieski dokument stanowiący motu proprio do działań mających zapobiec seksualnym skandalom w przyszłości dopuszcza uczestnictwo świeckich w śledztwie, jednak tego nie wymaga. Podobnie trzy dokumenty przyjęte dotychczas przez Konferencję Episkopatu USA nie zawierają obowiązkowego uczestnictwa organizacji świeckich w całym procesie.

 

Źródło: lifesitenews.com

PR        

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
iskierka
Ale wymyślili - udział " wiernych" świeckich do badania PRZESTĘPSTW . JAK "WIERNI" i to jeszcze z "organizacji" i to z REKOMENDACJĄ Biskupa Strickland - "WSPANIALI LUDZIE" - ale nie fachowcy , nie prokuratorzy tylko świeccy ludzie to należy oczekiwać, że śledztwo będzie rzetelne i biskupom / Kościołowi nie wyrządzi szkody. "ZABEZPIECZENIE" w postaci "wiernych" jest znanym sposobem . Zamyka się w przysłowiu : Brudy pierze się we własnym domu i nie wynosi na zewnątrz.
stefan
Komitet Wykonawczy Konferencji Episkopatu- brzmi znajomo jak Komitet Centralny a w ue komisje i komisarze.Mur sie rozwalił i komuna dopiero teraz da nam popalić. Nazewnictwo pozostało po staremu a triki bardziej wyrafinowane.No ale kiedyś oparcie było w Kościele.No ale był to Kościół przedsoborowy....Koniecznie idą w kierunku zeświedczenia instytucji kościelnych.Oj kardynały i biskupy a i papieże,odpowiecie wy za te wszystkie krzywdy wyrządzone Matce naszej Kościołowi Świętemu a przede wszystkim za znieważanie Majestatu Boga.
alex
szkoda, że jeden Biskup mówi mądrze. Reszta milczy, a raczej usiłuje zrobić z wiernych idiotów
DNA
Niestety ale Watykan pozoruje działania przeciw pedofilom i homoseksualistom. Nic z tego nie wynika, bo papież nie jest zbyt odważnym obrońcą wiary, niestety.