Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 24 PAŹDZIERNIKA
Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
Imieniny obchodzą:
Antoni, Rafał, Marcin
 

Br. Tadeusz Ruciński FSC: Mały Książę i Nauczyciel

Data publikacji: 2020-10-14 05:00
Data aktualizacji: 2020-10-14 07:56:00
OPINIE
źródło: pixabay.com

Po co mi wiedza o krajobrazie, którego nie kocham? Czy pokocham go, jeśli poznam wiele wiadomości o nim? Ale jeśli ktoś zaszczepi mi przeczucie tajemnicy, która jest sercem krajobrazu, wieść o skarbie w nim ukrytym, to ona mi rozświetli go i pojmę go z pasją odkrywcy. Podobnie z ludźmi. Na cóż mi opowieść o tłumie, w którym nikt nie jest dla mnie wart głodu, nieprzespanych nocy, płaczu? Ale jedna taka osoba wystarczy, abym w tłumie wpatrywał się w twarz za twarzą, szukając tej jedynej, którą kocham... Czego nauczy mnie o ludziach ktoś, kto nie kocha w nich Boga?

*

Ośmieliłem się nieudolnie dopisać scenkę do „Małego Księcia”. Otóż, kolejną planetkę, którą odwiedził Mały Książę, wypełniały bez reszty: wielka tablica i biurko, za którym siedział Nauczyciel. –„Dzień dobry” – powiedział Mały Książę. – „Dzień dobry” – powiedział Nauczyciel – „siadaj, wyciągaj zeszyt i opowiedz mi wszystko, co wiesz o faraonie Tutanchamonie, o dinozaurach, o Prometeuszu i globalnym ociepleniu...”

 

Mały Książę spytał zdziwiony: „To ty tego uczysz?” - „Tak” – odpowiedział Nauczyciel – „a dzisiaj nauczymy się o indiańskich szamanach, o Matce Gai i ginących gatunkach zwierząt…” - „Ale po co?” – spytał jeszcze bardziej zdziwiony mały gość. Na to Nauczyciel: „Po to, bo musisz to wiedzieć i żebyś mógł tego potem uczyć głupszych od siebie”. – „Aha” – powiedział Mały Książę – „czy to jest więc twoja mądrość?” – „Nie zadawaj głupich pytań!” – uciął Nauczyciel. – „Jeśli więc tylu rzeczy uczysz” – powiedział Mały Książę – „to powiedz, jak mam pokochać Różę i Baranka oraz jak oswoić przyjaciela?”

 

Zakłopotany Nauczyciel odparł: „O Róży opanujesz wiedzę z botaniki, o Baranku z zoologii, a o miłości....o przyjaźni nie ma nic w programie”. Na to Mały Książę: „Jeśli nie potrafisz nauczyć mnie najważniejszego, to po co mi wiedzieć te wszystkie dziwne rzeczy, o których mówisz? Szkoda dla nich życia, a mam go tak mało...”

*

Czasem latami uczymy się mnóstwa rzeczy, aby nie próbować nawet pojąć tej najważniejszej. Czasem mniemamy iż kochamy ludzkość, zwiedzamy kraje, słuchamy wiadomości... żeby nie poznać naprawdę i pokochać choć jednego człowieka. Czasem zdaje się nam, że już poznaliśmy w świecie i w człowieku wszystko… żeby tylko nie poznać w nim tętniącego śladu Boga...

 

Br. Tadeusz Ruciński FSC

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
taki 1
@admin. Zmienił Pan znaczenie tego co napisałem. Ten ksiądz owszem posługiwał we Francji i Belgii, ale on nie czytał "Małego Księcia". Mówił to o tamtejszch księżach.
palec1906
Brat jak zawsze w formie. Celnie i w punkt. Niech dobry Bóg Brata błogosławi!
taki 1
Nie jestem pewien, czy akurat dobrze posługiwać się Małym Księciem. Od znajomego księdza, już przed laty dowiedziałem się, że na zachodzie posługiwal we Francji, Belgii, bywało że w niektórych kościołach zamiast Ewangeli czytali "Małego Księcia", bo podobno Ewangelia była zbyt brutalna dla uszu chrześcijanina. Jak jest teraz nie wiem, bo ksiądz zmarł przed 10 laty, ale boję się, że nic się nie zmieniło na lepsze, może teraz czytają koran. On ostrzegał nas i mówił do czego może dojść w Polsce jak nie będziemy strzegli wiary.
Studencja_polsk
W dzisiejszych czasach nauczyciel zapytany o przyjaźń pewnie wyrwałby się - jak Filip z konopi - z teoryjkami freudyzmu i do planowanego tematu zajęć dołączyłby półgodzinny wykład o "popędach", bo to też istotny element współczesnej pseudomądrości.