Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 02 KWIETNIA
Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
Imieniny obchodzą:
Teodozja, Władysław
 

Brawo Słowacja! Parlament odrzucił genderową Konwencję Stambulską

Data publikacji: 2020-02-26 09:00
Data aktualizacji: 2020-02-26 09:49:00
WIADOMOŚCI
fot. PCh24.pl

Podczas nadzwyczajnej sesji parlamentarnej stosunkiem 96 do 113 głosów odrzucono Konwencję Stambulską, dokument wykorzystujący przemoc wobec kobiet jako narzędzie do wprowadzania ideologii gender. Liberalna prezydent, Zuzanna Czaputova zapowiedziała, że uszanuje decyzję parlamentu.

 

Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, zwana potocznie Konwencją Stambulską - jak wskazuje wielu komentatorów – z prawdziwym zwalczaniem przemocy ma niewiele wspólnego. Dokument wykorzystuje przemoc wobec kobiet jako narzędzie do wprowadzania ideologii gender na poziomie międzynarodowym. Konwencja jako pierwszy dokument tej rangi wyraźnie rozgranicza pojęcie płci rozumianej jako sex (biologiczną) oraz gender (społeczno-kulturową). Ponadto, jako środowisko sprzyjające przemocy domowej wskazuje w pierwszej kolejności tradycyjną rodzinę i religię. Zdaniem słowackich parlamentarzystów, zmieniając definicję małżeństwa, uderza w jego konstytucyjne znaczenie jako związku kobiety i mężczyzny.

 

Słowacja jako jeden z pierwszych krajów podpisała Konwencję Stambulską w 2013 r., jednak jej nie ratyfikowała. 25 lutego 2020 r., Rada Narodowa (słowacki parlament) ostatecznie odrzucił w głosowaniu ideologiczny dokument. Głosowanie odbyło się na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi, wyznaczonymi na sobotę, 29 lutego. Znana z liberalnych poglądów prezydent Zuzana Czaputova zapowiedziała, że uszanuje decyzję parlamentu.

 

 

W 2019 r. Rada Narodowa wystosowała negatywne stanowisko wobec zapisów Konwencji, jednak część komentatorów przekonywała, że chodzi o polityczną deklarację, a nie chęć wypowiedzenia międzynarodowego dokumentu. Po zakończeniu głosowania posłowie współtworzącej koalicję rządową Słowackiej Partii Narodowej (SNS), wezwali Czaputovą do natychmiastowego ogłoszenia, że „konwencja na Słowacji nie obowiązuje i nie będzie ważna”.

 

Konwencja została podpisana przez 35 państw: Albanię, Andorę, Austrię, Belgię, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Chorwację, Danię, Finlandię, Francję, Grecję, Gruzję, Hiszpanię, Holandię, Islandię, Litwę, Luksemburg, Macedonię, Maltę, Monako, Niemcy, Norwegię, Polskę, Portugalię, Rumunię, San Marino, Serbię, Słowację, Słowenię, Szwajcarię, Szwecję, Turcję, Ukrainę, Włochy i Wielką Brytanię.

 

W Polsce dokument ratyfikował w 2015 r. prezydent Bronisław Komorowski. Tym samym Polska stała się 18. krajem związanym z genderowym dokumentem. To na niego powoływał się m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar broniąc „Tęczowych piątków” w polskich szkołach.

 

Źródło: domov.sme.sk / dennikn.sk / wpolityce.pl / Twitter.com

PR

 

Bój Dawida z Goliatem? Co dalej z konwencją stambulską

Polska znajduje się w politycznie poprawnym gronie krajów, które ratyfikowały konwencję stambulską i nie wypowiedziały jej. Pod tym względem znajduje się w opozycji choćby do naszych południowych sąsiadów – Czechów, Węgrów i Słowaków, a nawet postępowej Wielkiej Brytanii. Szkoda, bo choć przemoc wobec kobiet należy zwalczać, to nie trzeba pod tym pretekstem promować lewackich utopii.

 

Dlaczego Konwencja Stambulska to ogromne zagrożenie?

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
anka
Polacy żądają wypowiedzenia szkodliwej konwencji stambulskiej !!! natychmiast !!!!!
Kasia
Czechy, Węgry i Słowacja czyż to nie Grupa Wyszegracka? To dlaczego Polska stoi w opozycji do naszych sąsiadów? Nacisk wszystkich prawicowych mediów na PIS, szczególnie przed wyborami w sprawie wypowiedzenia tej nieszczęsnej konwencji stambulskiej!
Pentody
A może należałoby spytać naszych posłów, naszych demokratycznie wybranych przedstawicieli, kiedy konwencja stambulska zostanie wypowiedziana ? Ciekawe, co każdy z nich odpowiedziałby ? Podobnie z inicjatywą 'Stop aborcji". Wszystko jakoś ucichło.
@grimm
Nie, glosuj na POmylencow, oni wszystko moga, sciagac hordy muslimow, podnosic w nieskonczonosc wiek emerytalny i podatki, wyprzedawac resztki gospodarki za grosze, promowac wszedzie zboczkuuffg z lpg itd
rety
konwencji nie trzeba wypowiadać tylko zmienić ,ciężko uwierzyć ze ktoś jest za przemocą w rodzinie
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY