Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 29 LUTY
Św. Roman, opat
Św. Roman, opat
Imieniny obchodzą:
Roman, August, Oswald
 

Brazylijski biskup: Indianie potrzebują Ewangelii. Żadna kultura nie stoi ponad Chrystusem

Data publikacji: 2019-10-08 09:00
Data aktualizacji: 2019-10-08 13:15:00
WIADOMOŚCI
fot. Lunae Parracho / Reuters

Misją Kościoła jest nieść Ewangelię wszędzie, również do rdzennych plemion, które muszą ją poznać. Żadna kultura nie stoi ponad Chrystusem, żadna koncepcja filozoficzna nie zastąpi tajemnicy Odkupienia – przekonywał biskup Adair Guimarães z Brazylii, w kontekście pomysłów inkulturacji i połączenia wierzeń indiańskich z wiarą katolicką, podnoszonych podczas trwającego synodu amazońskiego.

 

Biskup diecezji Formosa zaznaczył potrzebę posłania na tereny Amazonii księży oraz rozpalonych miłością Chrystusa świeckich. - Misją Kościoła jest nieść Ewangelię wszędzie, również do rdzennych plemion, które muszą ją poznać. Żadna kultura nie stoi ponad Chrystusem, żadna koncepcja filozoficzna nie zastąpi tajemnicy Odkupienia; nikt nie ma prawa uznać jakichkolwiek niechrześcijańskich rytuałów jako będących ponad Chrystusem – mówił bp Guimarães.

 

Brazylijski hierarcha przypomniał o trwającym już niemal od 50 lat kryzysie w Kościele.  - Wielu podnosiło głos, by wprowadzać zamieszanie, lecz Kościół prowadzi Duch Święty, a nie teologia wyzwolenia – podkreślił. Jego zdaniem, „Kościół już wkrótce pogrzebie głoszących herezje”, którzy popadną w ostracyzm i zostaną zepchnięci na margines. Bp Guimarães uważa, że często są to osoby pozbawione wiary, a w swojej działalności nie kierują się Bożą miłością.

 

- My już od dawna wiemy, co trzeba zrobić, by naprawić Kościół; nie ma potrzeby słuchać opcji A czy opcji B lub głosów dochodzących do nas z Niemiec, od ludzi, którzy już dawno utracili swoją wiarę – przekonuje. Hierarcha nie chce też słuchać propozycji rozwiązań dotyczących ewangelizacji płynących z Europy; jego zdaniem sytuacja Kościoła na Starym Kontynencie wyraźnie wskazuje, że tamtejsi hierarchowie nie posiadają odpowiednich odpowiedzi na dzisiejszy kryzys wiary.

 

W opinii biskupa ludzie potrzebuję jedynie Kościoła głoszącego prawdę Chrystusową, a nie ludzkie „prawdy” lub teologiczne opinie. - W tych trudnych dla Kościoła czasach musimy się modlić (…) dla wszystkich zaniepokojonych sytuacją, pragnę powiedzieć, że Duch Święty przyświeca i wspomaga Ojca Świętego, a papież Franciszek doskonale potrafi oddzielić ziarno od plew – uważa hierarcha.

 

Jego zdaniem propozycje „urągające tradycji Kościoła” nie zostaną przez papieża zaakceptowane.

 

Źródło: panamazonsynodwatch.info

PR  

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Cyraniusz
@ollek Oczywiście że powinno się oceniać czy jakaś kultura jest gorsza czy lepsza. Nie chodzi o to żeby wszyscy nosili garnitury ale nie każdy element danej kultury jest kompatybilny z Chrześcijaństwem. Busolą jest Ewangelia oraz nauka i tradycja Kościoła. Jedyna droga do osiągnięcia czegokolwiek pozytywnego wiedzie przez wartościowanie i odrzucanie tego co gorsze, w znaczeniu takim iż oddala nas od Boga, nie zaś przez porównywanie jakości dóbr materialnych.
mar219
"Bp Guimar?es uważa, że często są to osoby pozbawione wiary, a w swojej działalności nie kierują się Bożą miłością". A ja bym dodał, że nie kierują się też Bożą Bojaźnią. pozdr.
ollek
Widać,że biskup,czerpiąc z pewnych wzorców XX wieku, rości sobie prawo do decydowania czyja kultura jest lepsza a czyja gorsza.
Airam
do Q Antoni. A może to nie jest dziegć, a jedynie ,,polityczna" asekuracja? Co chciał powiedzieć powiedział, a ostatnie zdanie, to cóż - mądrej głowie dość po słowie.
Nick
Przy okazji patrzena na foto...Te luki i strzaly z III tajemnicy fatimskiej to wcale nie musza byc doslowne ale moga opisywacd np. morderstwa duchowe dokonane za pomoca roznych zjazdow amasonskich gdzie taka "bron" przeciwko Kosciolowi i jego wiernym jest wyrabiana no i ztrzaly z bliska bo od srodka a nie z daleka z zewnatrz.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY