Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 15 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Imieniny obchodzą:
Teresa, Jadwiga, Eustachy, Tekla
 

Brexit: deputowani odrzucili możliwość przeprowadzenia ponownego referendum

Data publikacji: 2019-03-14 19:18
Data aktualizacji: 2019-03-15 00:14:00
WIADOMOŚCI
Theresa May. HM Government [OGL 3 (http://www.nationalarchives.gov.uk/doc/open-government-licence/version/3)], via Wikimedia Commons

Brytyjscy parlamentarzyści odrzucili możliwość uchwalenia poprawki do uchwały dotyczącej wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Poprawka pozwoliłaby na przeprowadzenie drugiego referendum w sprawie Brexitu. Izba Gmin nie wyraziła jednak zgody na tego typu działanie.

 

Podczas czwartkowego posiedzenia Izby Gmin, parlamentarzyści zajmowali się kwestią terminu i zasad, na których Wielka Brytania opuści Unię Europejską. W związku z trudną sytuacją i brakiem porozumienia pomiędzy politykami, poddano pod głosowanie poprawkę, która pozwoliłaby na przeprowadzenie kolejnego referendum w sprawie Brexitu. Przesunęłoby to w czasie wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, ale także pozwoliło przeciwnikom Brexitu na przeprowadzenie kampanii społecznej za pozostaniem w Unii Europejskiej. Posłowie odrzucili jednak tę możliwość.

 

Za wprowadzeniem poprawki umożliwiającej powtórne przeprowadzenie referendum głosowało zaledwie 85 posłów. Aż 334 deputowanych Izby Gmin było przeciw. Od głosu wstrzymała się również część parlamentarzystów opozycyjnej Partii Pracy. Pomimo gorącej dyskusji w parlamencie, politycy nadal nie rozstrzygnęli formuły opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. W świetle aktualnie obowiązującego prawa, do ostatecznego Brexitu dojdzie 29 marca br. Londyn jak dotychczas nie wynegocjował jednak żadnej umowy z Unią Europejską.

 

Jeśli w kolejnych dniach Brytyjczykom nie uda się wypracować zasad na jakich opuszczają szeregi Unii Europejskiej, dojdzie do tzw. „twardego Brexitu”. Wszystko to pomimo sprzeciwu części parlamentarzystów Izby Gmin, którzy podczas czwartkowego głosowania sprzeciwili się takiemu rozwiązaniu. Wówczas za wyjściem z UE bez umowy-porozumienia opowiedziało się 308 posłów, natomiast 312 pozostałych sprzeciwiło się temu rozwiązaniu. Tym samym większość deputowanych Izby Gmin domaga się przygotowania porozumienia z władzami Unii Europejskiej.

 

Warto przypomnieć, że w obliczu trudności z wypracowaniem ostatecznego rozwiązania, szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker zasugerował możliwość wydłużenia terminu Brexitu do 26 maja br. Tego dnia przypada ostatni dzień głosowania w eurowyborach. Zdaniem Junckera, jeśli do tego czasu politykom nie udałoby się dojść do porozumienia, obywatele Wielkiej Brytanii mogliby wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego i wybrać swoich przedstawicieli na kolejną kadencję. Media spekulują, że politycy będą jednak dążyli do przesunięcia terminu Brexitu, a następnie powtórnego referendum w tej sprawie. Takie rozwiązanie może być jednak niemożliwe w obliczu sprzeciwu rządu Theresy May. 

 

 

Źródło: dorzeczy.pl, BBC, wprost.pl

WMa

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Janusz
Izba Gmin odrzuca każdy projekt w sprawie brexitu, a czas im się kończy. Wygląda to na upór ludzi nieodpowiedzialnych i pełnych myślenia życzeniowego.
maciek
jakby w Brukseli mieli NKWD i Armię Czerwoną to już by ją posłali na wyspy
Fakt
Anglicy starsi twierdza, że dobrobyt w UK skończył się wraz z wejsciem do ue.