Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 06 CZERWCA
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 

Cała prawda o nędzy ateizmu. Książki, które warto przeczytać

Data publikacji: 2018-04-28 07:00
Data aktualizacji: 2018-04-30 07:46:00
OPINIE
PCh24.pl

Wojujący ateizm mimo znikomej wartości swych argumentów i związanego z nim poczucia beznadziei wciąż znajduje swoich zwolenników. Choć nieliczni są oni wyjątkowo krzykliwi. Niewprawne, młode umysły ulegają iluzji ich rzekomej racjonalności. Prawda jest jednak całkowicie inna. W rozprzestrzenianych przez wrogów religii sądach aż roi się od podstawowych błędów: historycznych i logicznych. Bezpardonowo rozprawia się z nimi Jan Lewandowski w wydanych niedawno książkach.

 

„W niniejszej pracy podejmuję więc rękawicę rzuconą wierzącym przez wszelkiej maści wojujących ateistów, racjonalistów, humanistów i wolnomyślicieli” – pisze Jan Lewandowski we wstępie do „Przeciw ateistom. 52 odpowiedzi na najczęstsze zarzuty ateistów i antyklerykałów”. „Ci pyszałkowie, najczęściej pozbawieni jakiejkolwiek dawki samokrytycyzmu w stosunku do swoich poglądów, twierdzą, że ich światopogląd jest oparty na czystym rozumie, natomiast wszystkie inne światopoglądy, zwłaszcza chrześcijański i w ogóle teistyczny, są niczym więcej jak tylko kłębkiem mitów, przesądów, urojeń, zabobonów, złudzeń i błędów w myśleniu” – dodaje religiolog, publicysta i apologeta.

 

Jan Lewandowski trzeźwo i spokojnie, punkt po punkcie rozprawia się z miazmatami ateizmu. Wykazuje błędy logiczne w myśleniu czcicieli bogini Rozumu. Argumentuje choćby przeciwko mniemaniu, jakoby tylko na wierzącym ciążył obowiązek udowodnienia swego poglądu. „Skoro ateista pierwszy zaczyna mówić o dowodach, to niech da dobry przykład i zaczynając od siebie, niech sam udowodni swe twierdzenie, że teista musi przedstawić jakiś dowód” – pisze apologeta. Dodaje, że naukowcy dowodzą na przykład nieistnienia zarazków w wodzie, albo nieistnienia możliwości zawalenia się mostu. Ateiści jednak idą często na łatwiznę.

 

Równie absurdalne jest twierdzenie, że tylko nauka (a nie religia) pozwala poznać prawdę o świecie. Skoro tak, to musi istnieć naukowy dowód na monopol nauki na prawdę. To jednak niemożliwe bez popadania w błąd logiczny. Wszak „dany system nie może orzekać o prawdziwości własnych twierdzeń jedynie na podstawie własnych twierdzeń. Skąd wiesz, że tylko ty jesteś wiarygodny? Gdyż tylko ja jestem wiarygodny. Istne błędne koło” – przekonuje Jan Lewandowski.

 

Apologeta odrzuca także argumenty wiążące się z historią Kościoła, choćby z Inkwizycją. Podkreśla, że przypisywanie Kościołowi odpowiedzialności zbiorowej za grzechy jednostek to absurd. Przypomina choćby, że spalanie heretyków na stosie wprowadził wolnomyśliciel Fryderyk II. Z kolei w kraju Basków instytucje inkwizycji kościelnej uratowały od śmierci w procesie o czary 5000 kobiet. Papieże łagodzili procedury inkwizycyjne, a znacznie surowsze zasady stosowali władcy świeccy.

 

Ateiści nie mogą też wykorzystywać istnienia zła w świecie jako argumentu przeciwko istnieniu dobrego, wszechmocnego i wszechwiedzącego Boga. Wszak zgodnie z chrześcijańskim światopoglądem, na niewinnych czeka wieczne szczęście. Wobec niego doczesne utrapienia stają się niewielkie. Ponadto doczesne cierpienie umożliwia heroizm, poświęcenie i miłosierdzie. Zresztą czy z ateistycznego (przynajmniej darwinowskiego) punktu widzenia nie można w ogóle mówić o „złu” czy „dobru”? Wszak istnieje tylko dobór naturalny.

 

Równie godna uwagi jest druga z książek Jana Lewandowskiego „Błędy ateistów. 60 najczęstszych pomyłek logicznych”. Autor przedstawia w nim wiele rozpowszechnionych wypowiedzi przeciwników religii. Przedstawia też punkt po punkcie, dlaczego ich autorzy są na bakier z logiką.

 

Jak zauważa we wstępie autor, w umysłach ateistów istnieją pewne utrwalone przekonania. Podzielają je ateiści bez względu na kraj, w jakim żyją. Dlatego też, jak przekonuje warto je poznać. Choćby po to, by potrafić odpowiadać na zarzuty w dyskusjach.

 

Z drugiej jednak strony nie każdy musi zostać etatowym apologetą i analizować ateistyczną propagandę. Jednak lekturę warto polecić szczególnie ludziom zmuszonym znosić ateistyczną propagandę: w szkole, rodzinie czy pracy. Szczególnie że obydwie książki są małe, cienkie i dość przystępnie napisane.

 

Jednak wydaje się, że z lektury książek Jana Lewandowskiego największą korzyść mogą odnieść ludzie znajdujący się pod wrażeniem „mądrości” samozwańczych „racjonalistów”. To im powinno się tę lekturę polecić. Szczególnie jeśli zachowali otwartość umysłów i zdolność samodzielnego myślenia.

 

mjend

 

Jan Lewandowski, Błędy Ateistów. 60 najczęstszych pomyłek logicznych, Inicjatywa Ewangelizacyjne Wejdźmy na szczyt, Kraków 2017, 93 strony.

 

Jan Lewandowski, Przeciwko ateistom, 52 odpowiedzi na najczęstsze zarzuty ateistów i antyklerykałów, Inicjatywa Ewangelizacyjna Wejdźmy na szczyt, Kraków 2017, 127 stron.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Jest gorzej
Jest tylko jeden problemie. Pisze się o ateistach, a przecież... To tylko czubek góry lodowej. Mam w pracy gościa, co nie jest ateista, tylko deista, wierzy w Boga a nienawidzi religii. On ma brata panteista, ateiści mogliby się uczyć od niego nienawiści do katolików. Mój niestety szwagier to bezwyznaniowiec, gardzi religijnymi. A masoni? Też wierzą w Boga. Nawet szatan wierzy, ba - wie! Ateistów jest mało, ale większy problem to ci, co właśnie nie mówią, że Boga nie ma, tylko są wrogami chrześcijan, żydow, islamu itd. Co z tymi zrobić, skoro żaden z w/w argumentów nie ma dla nich uzasadnienia?
do nn
Wątpienie w istnienie Boga to nie ateizm, lecz agnostycyzm. Ateizm to obojętność wobec kwestii istnienia Boga. Ateista ma podejście do Boga takie jak pies do dzieła sztuki - może jedynie obsikać to dzieło by zaznaczyć swój teren, bez choćby śladu zrozumienia istoty tego dzieła.
Ktoś
Problem z tymi książkami jest taki, że one przekonują przekonanych. Przy odrobinie dobrej woli nie trudno zobaczyć, że ateizm jest drogą donikąd. A jednak od przekonania, że Bóg istnieje do wiary katolickiej droga daleka.
Hanka
@Eulalia. Skoro masz wymienione książki, podaj proszę, o kim autor mówi używając określenia "wolnomyśliciel Fryderyk II", który miał wprowadzić stosy dla heretyków. Jacy to byli heretycy? - bo chyba ortodoksją było dla niego wolnomyślicielstwo. I co się kryje pod tym hasłem: ateizm, masoneria, antykatolicyzm?
nn
Wątpienie w istnienie Boga jest już od zarania zrozumienia przez człowieka praw natury i jej wpływu na cywilizacyjne przemiany ludzkości.Tego nie da się uniknąć, a nawet chyba będzie się dalej rozprzestrzeniać.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY