Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 10 KWIETNIA
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Wielki Piątek
Imieniny obchodzą:
Makary, Michał
 

Chcą uderzyć w klauzulę sumienia? Grzegorz Braun alarmuje w sprawie rządowego projektu

Data publikacji: 2020-02-12 14:00
Data aktualizacji: 2020-02-12 15:00:00
WIADOMOŚCI
źródło: pixabay.com

W przygotowanym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarz dentysty – pośród ogromu zmian – znalazł się zapis de facto uchylający zapisy dotyczące klauzuli sumienia – alarmuje Grzegorz Braun. Czy taki był zamiar premiera Morawieckiego?

 

Rządowy projekt noweli trafił już na komisję zdrowia. Zdaniem Grzegorza Brauna (Konfederacja) przedłożenie rządowe „zmierza do uchylenia klauzuli sumienia, którą kierowanie się jest ciągle jeszcze dobrym prawem wszystkich medyków w Polsce”. Poseł powołał się tu na art. 39 (liczącego ponad 500 stron projektu noweli), w którym mowa, że w przypadku powstrzymania się lekarza od wykonania świadczenia zdrowotnego, podmiot leczniczy, w ramach działalności którego powstrzymano się od wykonania świadczenia zdrowotnego, jest obowiązany wskazać lekarza lub podmiot wykonujący działalność leczniczą, który zapewni możliwość wykonania tego świadczenia”.

 

- Projekt mimochodem zmierza do uchylenia klauzuli sumienia – zauważył poseł Braun. Bo jak zaznaczył, jest jasne, że w zmianie chodzi o przemysł aborcyjny, bo tego przecież dotyczy klauzula sumienia. Braun zastanawiał się tez czy taka zmiana wprowadzona została za zgodą premiera Mateusza Morawickiego czy też ktoś mu „podłożył świnię”. Poseł mówił też: „gdzie mądry człowiek ukryje liść? W lesie. A jak nie ma lasu? To zasadzi”. - Zniesienie klauzuli sumienia jest jego zdaniem właśnie takim „ukrytym liściem w zasadzonym lesie” – dodał komentując obszerność rządowych zmian w ustawie.

 

To nie jedyna wątpliwość jaką wywołuje projekt nowelizacji. Posłowie Konfederacji są bowiem zdania, że są to rozwiązania proimigranckie, szeroko otwierające rynek medyczny, a zarazem dyskryminujące polskich lekarzy. - To jest tak naprawdę sedno tej ustawy, i dlatego trzeba tę ustawę odrzucić - mówił prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki. Chodzi o zapisy stawiające polskich medyków w gorszej sytuacji niż lekarzy, którzy zdobyli dyplom poza granicami Polski – szczególnie w krajach, gdzie jest to łatwiejsze i nie zawsze odpowiada polskim standardom kształcenia. Ponadto projekt umacnia traktowanie zawodu lekarza jako jednego z grupy „tania siła robocza”, co jest złym zjawiskiem.

 

W ocenie posła Jakuba Kuleszy, projekt wręcz zachęca polskich lekarzy do wyjazdu z kraju, a poprzez wprowadzenie listów intencyjnych promuje pracę „po znajomościach”. Kulesza skrytykował też propozycję wprowadzenia płacy minimalnej oraz proponowane „zsyłki” lekarzy stażystów do szpitali powiatowych (bez refundacji kosztów dojazdu). Tak – zdaniem posła – „pogłębiamy patologie w tym systemie, ponieważ uderzamy w najbardziej newralgiczny punkt, czyli przyszłe kadry, młodych lekarzy”.

 

Źródło: wnp.pl, youtube.com

MA

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Fzir31
Co za brednie w wykonaniu posła Brauna Obecna ustawa nakłada obowiązek na lekarza wskazywania innego podmiotu, który "zabieg" wykona. Nowelizacja przenosi ów obowiązek na podmiot, w którym odmówiono zabiegu np szpital, a więc odciąża sumienie i odpowiedzialność lekarza przenosząc ją - z pewnością - na system informatyczny, który dany podmiot wskaże Aż wstyd, że tacy ludzie chcą mówić w imieniu prawicy. Proponuję zatrudnić dobrych prawników
pies ogrodnika
Ta ustawa to twórcze rozwinięcie twierdzenia Gowina, że Polska ma mieć ukraińskie elity, przy jednoczesnym realizowaniu niezrównoważonego rozwoju , gdzie Polacy mają być sprowadzeni do poziomu zwierząt, leczonych , jak wiadomo ,przez weterynarzy i felczerów.Już teraz strach iść do lekarza, a kto ich słucha , sam sobie szkodzi.
@Gal anonim
Lepiej, ciekawe czy każdy by tak krzyczał że kobieta musi się poświęcić dla dziecka, gdyby ta kobieta była jego/jej córka, myślę że jakby ktoś się znalazł w sytuacji gdzie jego córka może umrzeć z dużym prawdopodobieństwem podczas porodu zmieniłby podejście do tego
Gal Anonim
@@Gal Anonim Ale żeby uznać coś za fakt, trzeba to udowodnić. To, że spora część swiata się nie zgadza służy mi jako dowód, że nke jest to przypadek jednoznaczny i oczywisty. Pewna grupa ludzi uważa, że od zapłodnienia zarodek jest dzieckiem. Inna nie. Państwo nie może arbitralnie wybrać sobie, że słucha tych albo tych. Jeśli nie ma jednoznacznych dowodów w tą lub tamtą można najwyżej wybrać rozwiązanie pasujące większości. Niekoniecznie prawdziwe, ale nic lepszego nie mamy.
Gal Anonim
"@ Gal Anonim Zagrożenie dla zdrowia kobiety? A co z ŻYCIEM DZIECKA?!" Czasem trzeba wybrać jedno lub drugie. I jakie mamy prawo, żeby zmuszać matkę do bycia tą, która się poświęci? Czy każdy z was poświęciłby bez wahania życie dla człowieka, którego jeszcze nie zna?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY