Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
16   STYCZNIA   2021 r.
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Imieniny obchodzą:
Marceli, Włodzimierz
 
Polonia Christiana nr 74       RZECZYWISTOŚĆ PO EPIDEMII

Chiny po epidemii – walka o hegemonię przyspiesza

Chiny po epidemii – walka o hegemonię przyspiesza

W roku 1972 Państwo Środka z trudem podnosiło się po najtrudniejszych dwustu latach swej historii. Sto lat wojen z Europą, utrata terytorium, bunty ludności, fatalna niewydolność całego państwa w krańcowej fazie cesarstwa. Rewolucja, paroksyzmy wojny domowej i wojna zewnętrzna z okrutnym japońskim najeźdźcą. I wreszcie triumf komunizmu w najbardziej zbrodniczym wydaniu pod rządami Mao Zedonga. Jego rewolucja kulturowa krwawo oderwała Chiny od dwóch i pół tysiąca lat myśli politycznej i filozoficznej sięgającej czasów Konfucjusza, pogrążając kraj w chaosie, a aparat polityczny – w doktrynerstwie ograniczonym tylko przez korupcję.

 

Chińska droga do potęgi


Po śmierci Mao Zedonga początkowo wydawało się, że Chiny pójdą wiernie jego drogą, do skrajnego ubóstwa i izolacji w stylu Korei Północnej. Jednak partia obaliła następców Mao, powierzając władzę pragmatycznemu Deng Xiaopingowi. To Deng był autorem nowej chińskiej polityki, która otworzyła Chiny na zagranicznych inwestorów. Posiadając ogromną siłę roboczą, Państwo Środka wkrótce stało się fabryką świata.

 

Dalszy ciąg tej historii znamy. Fabryka świata nie chciała na zawsze pracować tylko dla innych, ale dla siebie. Aby to osiągnąć, Chiny odstąpiły w praktyce (choć nie w teorii) od komunistycznej doktryny. Zachowując pełną władzę polityczną, partyjni towarzysze stali się kapitalistycznymi przedsiębiorcami. Dziś te rodzime przedsiębiorstwa przeszły od tandety i naśladownictwa do wysokiej technologii. Huawei, Xiaomi, Tencent, Alibaba to przykłady chińskich firm, które wywierają coraz większy wpływ na naszą rzeczywistość.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj