Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 28 STYCZNIA
Św. Tomasza z Akwinu, Doktora Kościoła Bł. Juliana Maunoir
Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Julian
 

Chiny wygrywają wojnę handlową. Za 7 lat przestaną potrzebować amerykańskiej technologii

Data publikacji: 2019-09-11 17:00
Data aktualizacji: 2019-09-11 13:14:00
WIADOMOŚCI
Fot. Shealah Craighead/Flickr

Chiny nigdy więcej nie zaufają Stanom Zjednoczonym i osiągną swoją niezależność technologiczną w ciągu siedmiu lat – uważa David Roche, szef Independent Strategy, który wypowiadał się w programie „Squawk Box” stacji CNBC.

 

Kwestią sporną w negocjacjach handlowych między USA a Chinami jest sposób potraktowania przez USA chińskiego giganta telekomunikacyjnego – korporacji Huawei. Znalazła się ona w maju br. na czarnej liście, zabraniającej amerykańskim firmom robienia interesów z nią, bez pozwolenia. Jak donosi japoński  Kyodo News, miało to sfrustrować chińskiego prezydenta Xi Jinpinga.

 

Chińskie firmy od dawna korzystały z kluczowych amerykańskich technologii, takich jak: półprzewodniki, modemy i silniki odrzutowe. Wojna handlowa między dwiema największymi gospodarkami świata jest dotkliwa dla obu stron. Pekin szuka wyjścia z niej.

 

W sierpniu „Wall Street Journal” donosił, iż chiński rząd oceni stopień uzależnienia własnych firm od amerykańskiej technologii i spróbuje znaleźć sposoby na ulepszenie struktury łańcucha dostaw w celu zwiększenia produkcji krajowej.

 

Rozwija także swój przemysł układów scalonych. Według CNBC, Inicjatywa Made in China 2025, stworzona przez rząd w Pekinie, wyznacza cele: 40-procentowej produkcji półprzewodników do 2020 roku, a w 2025 r. ma ona wnosić aż 70 proc.

 

Lutowy raport Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych wskazuje, że w Chinach produkuje się zaledwie 16 proc. półprzewodników i jedynie połowa z nich jest wytwarzana przez chińskie firmy.

 

Roche nie spodziewa się szybkiego końca wojny handlowej, ponieważ konflikt rozszerzył się poza handel. – Jest to konflikt między rosnącą potęgą globalną a upadającą… Nie chodzi tylko o handel. Chodzi o technologię, o swobodny przepływ idei… Jest to zatem bardzo szeroki konflikt i po prostu nie zniknie – tłumaczył.

 

Źródło: cnsnews.com

AS

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
antyPOPiS
Słuszna konkluzja artykułu, "Jest to konflikt między rosnącą potęgą globalną a upadającą", co niestety stawia nas pod rządami PiSraelitów w roli przegranych. Chiny żadnym wzorcem nie mogą być, to bezalternatywne oddanie i podleganie, staczającej się, i tak już zdegenerowanej Ameryce, to zdrada Polskich racji...
Piotr
Czy ten Pan jest jasnowidzem? Bo nie oparł swojej tezy na żadnych badaniach
Krzysiek
@Kolo. Chińczycy może mają taką śmieszną fizjonomię ale to jeszcze starsza cywilizacja niż żydowska i nie są aż tak głupi żeby nie zauważyć że to właśnie żydzi zrobili z Europy i Ameryki burdel. Może chińczyki popełnili w przszłości kilka błędów i udało się ich ogłupić na kilka pokoleń ale każde państwo je popełnia. Widać że chińczyki bardzo szybko uczą się od swoich gnębicieli i jak widać chyba zamierzają się im odwięczyć tym samym. To jest orient i tam panuje etyka orientu. "What goes around, comes around".
Kolo
"Czyli jednak żydzi rządzący Ameryką nie tacy mądrzy..." Jakby to oni budowali potęgę Ameryki. Jeśli Ameryka będzie chyliła się ku upadkowi to ci sami Żydzi zaczną uczyć się języka chińskiego i stopniowo zaludniać Pekin, a może nawet już to robią
Kolo
Pamiętam jeszcze że 30 lat temu poziom życia w Chinach był przedmiotem licznych żartów. Przez ten czas Chiny przechodziły transformację, tak jak Polska. Tylko że Chińczycy okazali się odporni na tzw. balcerowiczowski model rozwoju i zatrudnili sobie zupełnie innych ekspertów. Dziś konkurują jak równy z równym z największym światowym mocarstwem. Wiadomo że Polska nie ma takiej skali jak Chiny, ale przypatrzmy się Korei Południowej - tam osiągnięto również bardzo dużo, a klony Balcerowicza nie zakłóciły tego wspaniałego rozwoju
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY