Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 06 CZERWCA
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 

„Christianitas” ma 20 lat. Co w jubileuszowym numerze?

Data publikacji: 2020-02-10 05:00
Data aktualizacji: 2020-02-17 07:19:00
OPINIE

Pismo Christianitas obchodziło niedawno 20 urodziny. Jubileuszowy numer obfituje w teksty podsumowujące działalność tego środowiska. Nie zabraknie jednak również tekstów o istotnym znaczeniu duchowym, kulturowym, a także społeczno-politycznym.

 

77. numer „Christianitas” to numer zgoła wyjątkowy. Wszak wydano go z okazji 20-lecia powstania pisma. Wśród otwierających tekstów znajdziemy podsumowanie autorstwa dra Pawła Milcarka. Opowiadającego o początkach i ideach przyświecających twórcom pisma: wierności doktrynie katolickiej, dobrze rozumianemu posłuszeństwu wobec papieża, upowszechnianiu nauki o obowiązkach osób i społeczeństw wobec Chrystusa Króla i podkreślanie ich konsekwencji dla powołania świeckich; a także strzeżeniu dziedzictwa katolickiej Polski.   

 

Tomasz Rowiński przedstawia ideową drogę środowiska „Christianitas” w tekście „O formie polskiej i cywilizacji wiary”. Przedstawia zasady składające się na – jak to określa – regułę życia w cywilizacji polskiej i chrześcijańskiej. Wśród tych reguł znajdziemy: „państwo, które rozpoznaje Boga i prymat tego, co duchowe; „rozpoznawanie wartości życia człowieka”;„rozpoznanie rodziny jako wspólnoty naturalnej”; „rozpoznawanie dobra wspólnego, czyli sprawiedliwość społeczna”; a także „rozpoznawanie ordo caritatis”.  

 

Na uwagę zasługują także rozważania Stanisława Koguta pod tytułem „Czystość a grzech – Etyczna rewolucja w Nowym Testamencie”. Autor zwraca uwagę na odmienność żydowskiego i greckiego rozumienia grzechu, czystości i związków między duszą a ciałem. Warto się zapoznać, gdyż znajdziemy w nim kwestie niezwykle istotne dla naszego rozumienia wiary a przy tym często zapomniane czy wprost nieznane.  

 

W 77. numerze periodyku można się zapoznać również z głębokimi rozważaniami zakonników dotyczącymi życia duchowego – choćby roli Najświętszej Maryi Panny, czy roli Kościoła w życiu duchowym. Nie zabranie również tekstów poświęconych sztuce i muzyce autorstwa Antoniny Karpowicz-Zbińkowskiej, a także analiz z dziedziny historii Kościoła a ściślej historii myśli teologicznej. Mowa tu o tekście „Spójnia miłości. Eucharystia w myśli Stanisława Hozjusza i Jakuba Wujka” autorstwa Michała Gołębiowskiego.  

 

W numerze znajdziemy też teksty o charakterze społecznym. Na przykład tekst Ignacego Masnego „Władza na wzór Jezusa” stanowiący polemikę z poglądami osób usiłujących łączyć chrześcijaństwo z anarchizmem; a także artykuły Tomasza Rowińskiego i dra Pawła Milcarka o potrzebie duszpasterstwa na Marszu Niedpodległości. Z kolei Adam Witczak we właściwy sobie błyskotliwy sposób rozprawia się zaś z poglądami sprzyjającymi ruchom LGBT.

 

Warto zapoznać się z tymi i innymi tekstami opublikowanymi w jubileuszowym numerze „Christianitas”. Periodyk ten zagościł bowiem już na dobre w archipelagu polskich pism tworzonych przez wiernych Tradycji katolików. W gruncie rzeczy nie wypada go nie znać.

 

Marcin Jendrzejczak

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
nn
W swojej wypowiedzi pomyliłem pisarzy "Faraona" napisał Bolesław Prus,a nie Henryk Sieniewicz,który przecież napisał o męczeństwie Chrześcijan w okresie panowania Nerona w Rzymie.
Dr.P.Kopetzky
Na początku byli ciekawsi, inni, intrygujący, teraz regres, podobnie jak "Fronda"; a dziś jak zawsze lepsze "Zawsze Wierni..." Bractwa Piusa X i samo Bractwo PX, polecam.