Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 STYCZNIA
Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
Imieniny obchodzą:
Ildefons, Rajmund
 

„Christianitas” ma 20 lat. Co w jubileuszowym numerze?

Data publikacji: 2020-02-10 05:00
Data aktualizacji: 2020-02-17 07:19:00
OPINIE

Pismo Christianitas obchodziło niedawno 20 urodziny. Jubileuszowy numer obfituje w teksty podsumowujące działalność tego środowiska. Nie zabraknie jednak również tekstów o istotnym znaczeniu duchowym, kulturowym, a także społeczno-politycznym.

 

77. numer „Christianitas” to numer zgoła wyjątkowy. Wszak wydano go z okazji 20-lecia powstania pisma. Wśród otwierających tekstów znajdziemy podsumowanie autorstwa dra Pawła Milcarka. Opowiadającego o początkach i ideach przyświecających twórcom pisma: wierności doktrynie katolickiej, dobrze rozumianemu posłuszeństwu wobec papieża, upowszechnianiu nauki o obowiązkach osób i społeczeństw wobec Chrystusa Króla i podkreślanie ich konsekwencji dla powołania świeckich; a także strzeżeniu dziedzictwa katolickiej Polski.   

 

Tomasz Rowiński przedstawia ideową drogę środowiska „Christianitas” w tekście „O formie polskiej i cywilizacji wiary”. Przedstawia zasady składające się na – jak to określa – regułę życia w cywilizacji polskiej i chrześcijańskiej. Wśród tych reguł znajdziemy: „państwo, które rozpoznaje Boga i prymat tego, co duchowe; „rozpoznawanie wartości życia człowieka”;„rozpoznanie rodziny jako wspólnoty naturalnej”; „rozpoznawanie dobra wspólnego, czyli sprawiedliwość społeczna”; a także „rozpoznawanie ordo caritatis”.  

 

Na uwagę zasługują także rozważania Stanisława Koguta pod tytułem „Czystość a grzech – Etyczna rewolucja w Nowym Testamencie”. Autor zwraca uwagę na odmienność żydowskiego i greckiego rozumienia grzechu, czystości i związków między duszą a ciałem. Warto się zapoznać, gdyż znajdziemy w nim kwestie niezwykle istotne dla naszego rozumienia wiary a przy tym często zapomniane czy wprost nieznane.  

 

W 77. numerze periodyku można się zapoznać również z głębokimi rozważaniami zakonników dotyczącymi życia duchowego – choćby roli Najświętszej Maryi Panny, czy roli Kościoła w życiu duchowym. Nie zabranie również tekstów poświęconych sztuce i muzyce autorstwa Antoniny Karpowicz-Zbińkowskiej, a także analiz z dziedziny historii Kościoła a ściślej historii myśli teologicznej. Mowa tu o tekście „Spójnia miłości. Eucharystia w myśli Stanisława Hozjusza i Jakuba Wujka” autorstwa Michała Gołębiowskiego.  

 

W numerze znajdziemy też teksty o charakterze społecznym. Na przykład tekst Ignacego Masnego „Władza na wzór Jezusa” stanowiący polemikę z poglądami osób usiłujących łączyć chrześcijaństwo z anarchizmem; a także artykuły Tomasza Rowińskiego i dra Pawła Milcarka o potrzebie duszpasterstwa na Marszu Niedpodległości. Z kolei Adam Witczak we właściwy sobie błyskotliwy sposób rozprawia się zaś z poglądami sprzyjającymi ruchom LGBT.

 

Warto zapoznać się z tymi i innymi tekstami opublikowanymi w jubileuszowym numerze „Christianitas”. Periodyk ten zagościł bowiem już na dobre w archipelagu polskich pism tworzonych przez wiernych Tradycji katolików. W gruncie rzeczy nie wypada go nie znać.

 

Marcin Jendrzejczak

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
nn
W swojej wypowiedzi pomyliłem pisarzy "Faraona" napisał Bolesław Prus,a nie Henryk Sieniewicz,który przecież napisał o męczeństwie Chrześcijan w okresie panowania Nerona w Rzymie.
Dr.P.Kopetzky
Na początku byli ciekawsi, inni, intrygujący, teraz regres, podobnie jak "Fronda"; a dziś jak zawsze lepsze "Zawsze Wierni..." Bractwa Piusa X i samo Bractwo PX, polecam.