Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 19 MARCA
Św. Józefa, Oblubieńca NMP
Bł. Marcela Callo
Św. Józefa, Oblubieńca NMP
Bł. Marcela Callo
Imieniny obchodzą:
Bogdan, Józef, Józefina
 
(III)

Chrystus Życiem

Data publikacji: 2019-03-03 02:05
Data aktualizacji: 2019-03-01 14:54:00
RELIGIA

Jak przebłyskująca na ciemnym niebie błyskawica rozświeca słowo Pańskie mroczne poszukiwania nowych dróg, nowych form życia, tym klasycznym streszczeniem chrześcijańskiej mądrości życiowej: „Jam jest Droga i Prawda i Żywot".


„Jam jest Żywot!” Co chciał Pan Jezus tymi słowami wyrazić? Bóg jest pełnią życia, z której otrzymało początek każde inne życie. Bóg nie jest zatem zastygłym spokojem i nieruchomością, nie spoczynkiem i bezczynnością; lecz przeciwnie ustawiczną czynnością: życiem. I dlatego właśnie stosuje Chrystus Pan słowo „Żywot” do życia nadprzyrodzonego, do Kościoła Bożego, otwierającego wrota do stubarwnego przepychu promiennej łaski, która zakwitnie w sercach wierzących w Niego i idących za Nim, a która promieniejąc tajemniczo od lat tysięcy z Jego Świętego Serca, wytworzy w duszach ludzkich nigdy przedtem nieznane arcydzieła piękności duszy; prawdziwie „Boży” żywot w duszy człowieka.


A słowa Swoje na pewno i w ten sposób rozumie Pan Jezus: „Wszystko wokoło Was się zmienia, niszczeje, ginie, umiera; Ja jestem Żywotem wiekuistym i przemiana nie ma nade Mną mocy. Od chwili, gdy Pan Jezus tę prawdę o Sobie wypowiedział, możemy modlić się doń słowami, które inaczej byłyby zupełnie niezrozumiałe: Qui vivis et regnas, per omnia saecula saeculorum… „Który żyjesz i królujesz, przez wszystkie wieki wieków”…


Synu drogi! Chcesz doprowadzić życie Twoje do idealnej piękności? Nie zapominaj nigdy, że Chrystus jest Żywotem. – Żyj więc z Nim. Oddychaj w Nim (przez modlitwę), ufaj w Nim (przez silną wiarę), niech On Cię leczy (w Spowiedzi Św.), niech On Cię karmi (w Komunii św.) a wtenczas i Ty posiędziesz Żywot wieczny, bo sprawdzą się na Tobie słowa Pańskie: Jam jest Zmartwychwstanie i Żywot: kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyw będzie (Jan 11, 25).


Bp dr Tihamér Tóth, Chrystus i Młodzieniec, WAM, Kraków 1948 s. 81-82